Rozwiązania Saia PCD wspierają efektywne wykorzystanie energii

| Technika

Wyposażenie obiektów w systemy zarządzające zużyciem energii jest niemałym wyzwaniem, ponieważ trudno jest znaleźć rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. I choć rynek obfituje w produkty do monitorowania zużycia mediów, zazwyczaj brak im jednej z kilku istotnych cech takich jak: łatwa obsługa i szybkie wdrożenie, elastyczna rozbudowa systemu czy interfejsy komunikacyjne służące do bezpośredniej analizy danych. Wymienione cechy to wybrane atuty systemu S-Monitoring firmy Saia Burgess Controls - kompleksowego rozwiązania wspomagającego podnoszenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Rozwiązania Saia PCD wspierają efektywne wykorzystanie energii

LICZNIKI ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Fot. 1.

Podstawowym elementem koncepcji S-Monitoring są liczniki energii elektrycznej (fot. 1). Imponujące solidną przemysłową konstrukcją urządzenia zostały wyposażone w wyjście impulsowe SO lub interfejs komunikacyjny (S-Bus, M-Bus lub Modbus) zapewniający bezpośredni dostęp do danych pomiarowych (takich jak: energia, prąd, napięcie, moc i współczynnik mocy czynnej (cos φ).

Połączenie technologii przemysłowej i zwartej konstrukcji z dużym zakresem pomiarowym (0,25 A - 6000 A) predestynuje urządzenia do wielu zastosowań. Dzięki zgodności z dyrektywą MID liczniki są zatwierdzone do użytku w systemach pomiaru zużycia energii w całej Europie bez konieczności dodatkowej kalibracji.

S-ENERGY MANAGER - PIERWSZY KROK DO OPTYMALIZACJI ZUŻYCIA MEDIÓW

Fot. 2. Zarządzanie zużyciem energii elektrycznej może być proste jak nigdy do tej pory. S-Energy Manager pozwala kontrolować wszystkie odbiory elektryczne przez przeglądarkę WWW, analizować zużycie energii, tworzyć raporty i je drukować; dostępna jest także aplikacja na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android

S-Energy Manager to proste w obsłudze, kompaktowe urządzenie do zarządzania zużyciem mediów w postaci dotykowego panelu o przekątnej 5,7" lub 10,4" z wbudowaną przeglądarką internetową, serwerami FTP i WWW oraz interfejsem Ethernet.

S-Energy Manager jest łatwy w obsłudze, nie wymaga pracochłonnej konfiguracji ani zaawansowanej wiedzy. Preinstalowana, polskojęzyczna aplikacja wizualizacyjno-sterująca służy do rejestracji i kontroli zużycia, prezentacji oraz udostępniania danych pomiarowych lokalnie i zdalnie. Aplikacja dostępna jest także na urządzenia mobilne. Dla pracownika działu utrzymania ruchu czy facility management jest to ogromne ułatwienie - może kontrolować stany liczników bez opuszczania miejsca pracy, bez straty czasu na indywidualne odczytywanie stanu liczników zainstalowanych w rozproszonych obiektach. S-Energy Manager automatycznie wysyła także SMS-y i e-maile z raportami do zdefiniowanej grupy odbiorców.

Urządzenie odczytuje wartości zużycia energii z liczników wyposażonych w interfejs S-Bus. Aby monitorować zużycie innych mediów (gazu, ciepła lub wody) należy liczniki z wyjściem impulsowym podłączyć do koncentratora impulsów (PCD7.H104SE), który po sieci S-Bus przekazuje dane do panelu S-Energy. W ten prosty sposób S-Energy Manager może przetwarzać wartości zużycia mediów z liczników różnych producentów.

E-CONTROLLER DO ZARZĄDZANIA ZUŻYCIEM ENERGII I INNYCH MEDIÓW

Fot. 3.

E-Controller (fot. 3) to urządzenie stworzone specjalnie do monitoringu i zarządzania zużyciem energii oraz innych mediów. Jego specyficzna budowa pozwala na montaż w szafach elektrycznych o standardowych wymiarach, obok innej aparatury elektrycznej. Dzięki ustawieniom domyślnym E-Controller jest gotowy do użycia bez konieczności konfiguracji i programowania - ma wbudowaną aplikację do rejestracji pomiarów, monitorowania i zarządzania zużyciem mediów.

Do urządzenia można zabudować moduły pamięci i interfejsów, które pozwalają na komunikację w standardach takich jak Modbus, MP-Bus, BACnet, LON IP i in. Za pomocą pakietu narzędziowego Saia PG5 Controls Suite (środowisko programistyczne wszystkich sterowników i paneli firmy Saia Burgess Controls) można rozszerzać funkcjonalności wbudowanej w urządzenie aplikacji S-Monitoring np. w celu dodatkowego opomiarowania i zarządzania zużyciem mediów (dołączając do systemu przykładowo liczniki ciepła po M-Busie bądź analizatorów sieci po Modbusie).

Wspólną cechą opisanych rozwiązań Saia PCD - liczników energii, panelu S-Energy Manager i E-Controllera jest elastyczność i otwartość pozwalające na łączenie w większe systemy oraz integrację z zakładowymi systemami MES, ERP czy BI. Dostępna wizualizacja webowa pozwala użytkownikowi na kontrolę i przeglądanie rejestrowanych danych z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Dodatkowo, opisane urządzenia są bardzo proste w obsłudze i pozwalają na stopniowe wdrożenie. Prace wdrożeniowe mogą być realizowane krok po kroku, bez konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i skomplikowany zwykle system informatyczny. Takie działania dają wymierne efekty już od samego początku, po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu, a jego rozbudowa jest możliwa w dowolnym tempie i terminie, dopasowanym do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Sabur Sp. z o.o.
www.sabur.com.pl

Zobacz również