Saia S-Monitoring - sposób na efektywne wykorzystanie zasobów

| Technika

Poszukiwanie rozwiązań zmniejszających energochłonność biur, zakładów produkcyjnych i wszelkiego rodzaju budynków stało się naszą codziennością. Wyposażenie obiektów w platformy monitorujące i zarządzające zużyciem mediów jest niemałym wyzwaniem - rynek obfituje bowiem w różne rozwiązania, nowe systemy pojawiają się jak grzyby po deszczu, a producenci prześcigają w promowaniu ich zalet. Warto zachować rozwagę i znaleźć system dopasowany do naszego obiektu, elastyczny i łatwy do rozbudowy w przyszłości. Takim rozwiązaniem jest Saia S-Monitoring.

Saia S-Monitoring - sposób na efektywne wykorzystanie zasobów

System dostarcza przejrzyste dane dotyczące zużycia zasobów oraz pozwala bezpiecznie zwiększyć wydajność budynków i obiektów przemysłowych. Dane mogą być odczytywane zarówno z liczników z interfejsem S-Bus, jak i urządzeń komunikujących się za pomocą protokołów Modbus lub M-bus. Istnieje także możliwość komunikacji w protokole HTTP. Ta otwartość komunikacyjna umożliwia odczyt danych praktycznie z każdego licznika zużycia mediów (energii, gazu, wody i ciepła).

S-Monitoring zapewnia wizualizację, prezentację i przetwarzanie informacji o zużyciu mediów np. w postaci aplikacji webowej, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wzrost świadomości i odpowiedzialności zmniejsza marnotrawstwo energii i wpływa na racjonalne podejmowanie kolejnych decyzji zakupowych (np. wybór mniej energochłonnych maszyn).

WYKORZYSTANIE ISTNIEJĄCYCH KOMPONENTÓW I MOŻLIWOŚĆ CAŁKOWITEJ INTEGRACJI

Instalacja i eksploatacja systemu Saia S-Monitoring jest możliwa zupełnie niezależnie od zastosowanych wcześniej technologii automatyki. S-Monitoring można w prosty i bezpieczny sposób zintegrować praktycznie z każdym systemem automatyki, a następnie rozwijać funkcje monitoringu i zarządzania zasobami. Dane pomiarowe mogą być zapisywane, przetwarzane i wizualizowane bezpośrednio w szafie sterowniczej.

Technologie WWW oraz IT są zaimplementowane na poziomie obiektowym, co znacznie ułatwia dostęp do danych. System Saia S-Monitoring nie wymaga wprowadzania zmian na poziomie automatyki w istniejącym systemie, dzięki czemu pierwszy krok do optymalizacji zużycia zasobów jest łatwiejszy. Wbudowane interfejsy komunikacyjne dla poziomu automatyki i zarządzania umożliwią jednak pełną integrację z systemem, jeśli zachodzi taka potrzeba.

ATUTY TECHNOLOGII PLC POŁĄCZONE Z ZALETAMI STEROWNIKÓW SAIA PCD

Sercem systemu Saia S-Monitoring jest sterownik swobodnie programowalny Saia PCD wyposażony we wstępnie skonfigurowaną aplikację do monitoringu, którą można dowolnie modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Zabudowane w aplikacji S-Monitoring funkcje umożliwiają uruchomienie systemu zarządzania zużycia mediów bez potrzeby programowania, pozwalając m.in. na :

  • porównanie liczników i cykli rozliczeniowych (zestawienia tygodniowe, dzienne, roczne, miesięczne),
  • wykrywanie szczytów mocy - funkcja profilu obciążenia w systemie S-Monitoring służy do rejestrowania, wizualizacji i analizowania wartości zużycia mediów pod kątem wykrywania tzw. poziomów szczytowych, które są szczególnie niekorzystne ze względów finansowych,
  • automatyczne wysyłanie e-maili z danymi i alarmami,
  • logowanie danych do pliku CSV z krótkimi interwałami czasowymi,
  • podłączenie modułów wejść impulsowych PCD7. H104SE (do liczników SO),
  • zdalny dostęp do interfejsu użytkownika - w standardowej przeglądarce www lub smartfonie, dzięki aplikacji Saia Microbrowser przygotowanej w wersjach dla urządzeń Apple i z systemem operacyjnym Android.

Saia S-Monitoring umożliwia dopasowania właściwego rozwiązania do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiono dwa modele rozwiązań.

1. OPTYMALIZACJA ZASOBÓW I STEROWANIE ZA POMOCĄ E-CONTROLLERA

E-Controller to sterownik stworzony specjalnie do monitoringu i zarządzania zużyciem energii oraz innych mediów. Jego specyficzna budowa pozwala na montaż w szafach elektrycznych o standardowych wymiarach obok liczników energii i innej aparatury elektrycznej. Dzięki ustawieniom domyślnym E-Controller jest gotowy do użycia, bez konieczności konfiguracji i programowania - ma wbudowaną aplikację S-Monitoring do rejestracji pomiarów, monitorowania i zarządzania zużyciem mediów. Automatycznie wykrywa podłączone przy pomocy magistrali S-Bus liczniki energii i koncentratory impulsów PCD7.H104SE (zliczające impulsy np. z wodomierzy czy liczników ciepła i chłodu).

Oprócz wbudowanych funkcjonalności E-Controller oferuje możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Dzięki modułowej konstrukcji do urządzenia można zabudować moduły pamięci i interfejsów komunikacyjnych, które pozwolą na komunikację w standardach takich jak Modbus, M-Bus, BACnet, LON IP i innych. Za pomocą pakietu narzędziowego Saia PG5 Controls Suite można rozszerzać także funkcjonalność aplikacji S-Monitoring np. w celu dodatkowego opomiarowania i zarządzania zużyciem mediów (dołączając do systemu przykładowo liczniki ciepła po M-Busie bądź analizatory sieci po Modbusie).

2. STEROWANIE I OPTYMALIZACJA Z UŻYCIEM STEROWNIKÓW SAIA PCD I PROGRAMOWALNYCH PANELI WEBOWYCH

Aplikacja S-Monitoring dostępna jest także w sterownikach PCD1.M2160 i PCD3.Power (PCD3.M5560, PCD3.M6560 i PCD3.M6860) lub programowalnych panelach webowych PCD7.D4xxxT55F. Dostępne interfejsy komunikacyjne, na których można obsłużyć różne protokoły (np. Modbus, M-Bus), pozwalają zbudować i monitorować większy system. Wbudowane wejścia i wyjścia oraz możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły we/wy zapewniają zaawansowane sterowanie i regulację znacznie bardziej rozległą instalacją.

Podstawowe funkcje aplikacji S-Monitoring, którą producent udostępnia w wersji źródłowej można swobodnie rozwijać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb za pomocą pakietu narzędziowego PG5 Controls Suite. Bogate biblioteki bloczków funkcyjnych F-box dostępne w PG5 umożliwiają szybkie i efektywne programowanie. Rozbudowa części wizualizacyjnej aplikacji webowej odbywa się za pomocą Web-Editora (element pakietu PG5 Control Suite).

PODSUMOWANIE

Istotną właściwością systemu S-Monitoring, niezależnie od wybranego modelu, jest elastyczność i otwartość pozwalająca na łączenie w większe systemy oraz integrację z systemami MES, ERP czy BI. System może być wdrażany sukcesywnie i krok po kroku obejmować kolejne obszary działalności firmy. Dzięki temu nie ma konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i skomplikowany system informatyczny. Takie stopniowe działania dają wymierne efekty już od samego początku, a rozbudowa systemu jest możliwa w dowolnym, przystosowanym do indywidualnych wymagań tempie.

Sabur
www.sabur.com.pl