Saia S-Energy Manager - kontroluj koszty energii!

| Prezentacje firmowe Artykuły

Saia S-Energy Manager to kompaktowe urządzenie do intuicyjnego zarządzania zużyciem energii elektrycznej w postaci dotykowego panelu z wbudowaną przeglądarką www, serwerem FTP i WWW oraz łączem Ethernet. Preinstalowana, polskojęzyczna aplikacja webowa służy do rejestracji i kontroli zużycia energii elektrycznej, prezentacji w różnych ujęciach oraz udostępniania danych lokalnie i zdalnie.

Saia S-Energy Manager - kontroluj koszty energii!

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych ani zaawansowanej wiedzy. Panel S-Energy Manager jest częścią systemu Saia S-Energy, kompleksowego rozwiązania wspomagającego podnoszenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

GRAFICZNA PREZENTACJA WARTOŚCI ZUŻYCIA ENERGII

S-Energy Manager odczytuje wartości zużycia energii elektrycznej z liczników wyposażonych w interfejs magistrali RS485 S-Bus. Po podłączeniu liczników energii do panelu, konfiguracja odbywa się błyskawicznie dzięki funkcji automatycznego skanowania sieci. Użytkownik ma dostęp do odczytanych wartości wraz z informacją, skąd pochodzą (z którego licznika), prezentacji zużycia na wykresach i w tabelach, przeglądania danych bieżących i historycznych, także po sieci Ethernet.

Poza energią czynną udostępnianych jest także wiele innych parametrów, w tym moc chwilowa, wartości prądu i napięcia w fazach, cosϕ, a także prognozowane koszty zużycia energii. Dane te dostępne są też w postaci plików CSV, umożliwiając łatwą analizę danych np. w MS Excel. S-Energy Manager oferuje także darmowy software do raportowania - S-Energy Report.

ZDALNY DOSTĘP ZA POMOCĄ PRZEGLĄDARKI INTERNETOWEJ

Rys. 1. Wjednej chwili dostępne wszystkie szczegóły zużycia energii

Interfejs użytkownika S-Energy Managera został zaprojektowany jako aplikacja wizualizacyjno-sterująca oparta na stronach HTML, dzięki temu może on być w wygodny sposób wywołany za pośrednictwem sieci LAN lub Internet, nawet za pomocą zwykłego komputera PC. Dla pracownika działu facility management lub utrzymania ruchu oznacza to ogromne ułatwienie - może teraz "mieć na oku" wszystkie stany liczników, pozostając na swoim miejscu pracy.

Nie musi tracić czasu na indywidualne odczytywanie stanu wszystkich liczników zainstalowanych w rozproszonych obiektach. Urządzenie oferuje także funkcje automatycznego wysyłania SMS-ów czy e-maili z raportami (jako załączniki) do zdefiniowanej grupy odbiorców. System umożliwia dostęp do danych za pomocą urządzeń mobilnych - (PDA, iPada, iPhone’a), udostępnia także widżety.

ELASTYCZNOŚĆ I MOŻLIWOŚĆ ROZBUDOWY

Zastosowanie technologii webowej w celu stworzenia interfejsu użytkownika ma jeszcze jedną zaletę. Dla doświadczonego użytkownika programu Web-Editor (narzędzie do tworzenia aplikacji wizualizacyjno-sterujących opartych na stronach HTML) zaadaptowanie interfejsu do własnych potrzeb lub nawet zastąpienie go własnym projektem nie stanowi najmniejszego problemu.

Ta elastyczność umożliwia integratorom systemów dostosowywanie wyglądu S-Energy Managera do indywidualnych wymagań klientów, co może stanowić istotną przewagę konkurencyjną. Wbudowane standardowo łącze MPI pozwala na łączenie tego panelu z systemami automatyki firmy Siemens.

NIE TYLKO REJESTRACJA, ALE I KONTROLA ZUŻYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

S-Energy Manager nie tylko rejestruje zużycie energii, ale także umożliwia ingerencję w przebieg procesu. Zintegrowany sterownik logiczny (programowalny w języku Step 7) zapewnia elastyczność niezbędną do monitorowania nawet bardzo złożonych sekwencji procesów i do natychmiastowej identyfikacji stanów krytycznych.

Umożliwia to na przykład wykrywanie kosztownych szczytów poboru mocy oraz zapobieganie ich występowaniu w przyszłości. S-Energy Manager zapewnia zarówno przejrzystą rejestrację wartości zużycia energii, jak i rozładowanie szczytów zapotrzebowania w celu obniżenia kosztów.

Wbudowana funkcja tzw. strażnika mocy pozwala na kontrolę mocy pobieranej przez użytkowników, a gdy pobór przekracza zadeklarowaną wartość, urządzenie generuje i wysyła alarm bądź nawet automatycznie ogranicza moc, wyłączając ustalone odbiory. S-Energy Manager ma także wbudowany system taryfikowania odbiorców.

PRZEJRZYSTOŚĆ KOSZTÓW I OPTYMALIZACJA ZUŻYCIA ENERGII

Pierwszym etapem minimalizowania zużycia energii jest analiza - rozpoznanie źródeł marnotrawstwa, identyfikacja potencjalnych oszczędności i wyznaczenie sposobów optymalizacji. Aby to umożliwić, konieczna jest dokładna rejestracja stanu bieżącego. Instalacja, eksploatacja i wykorzystanie dużej liczby liczników energii wymaga - jeżeli stosowana jest konwencjonalna i niejednorodna technologia - włożenia znacznego wysiłku w integrację.

Zazwyczaj wynikiem tych działań jest złożony system, wymagający znacznych nakładów na konserwację i podatny na błędy - takie rozwiązanie to prosta recepta na wywołanie kłopotów. Ale tak nie musi być. Za pomocą systemu S-Energy złożoność zostaje w znacznym stopniu zredukowana. S-Energy Manager oferuje większą funkcjonalność przy mniejszej liczbie komponentów.

Cała instalacja jest prosta i całkowicie zrozumiała, nakłady na konserwację i eksploatację zostają zredukowane do minimum, podczas gdy koszty energii mogą być rejestrowane i rozliczane zgodnie z rzeczywistym zużyciem. Niskie koszty inwestycyjne pomagają niedrogo zacząć oszczędzać energię elektryczną w przedsiębiorstwie.

Saia S-Energy Manager to pierwsze na rynku urządzenie łączące elastyczność z maksymalną łatwością użytkowania - kompaktowe, nieskomplikowane i zdolne do pracy w sieci Ethernet. Można je łączyć w większe systemy (S-Energy Logger) oraz udostępniać informacje w zakładowych systemach MES, ERP, BI.

Sabur
www.sabur.com.pl