Nowa generacja sterowników Saia PCD - w pełni kompatybilna ze starszymi rozwiązaniami i gotowa na wyzwania przyszłości

| Prezentacje firmowe Artykuły

W 2011 roku firma Saia zakończyła proces odnawiania całej rodziny sterowników Saia PCD. Aktualny od dekady slogan reklamowy szwajcarskiego producenta - Saia PCD = PLC, przybrał następującą postać: Saia PCD = PLC + (Web + IT). Nie jest to koniec wprowadzania innowacji. W tekście uchylamy rąbka tajemnicy na temat planów producenta na najbliższą przyszłość oraz opisujemy przykład realizacji wykonanych z zastosowaniem nowych sterowników w branży spożywczej.

Nowa generacja sterowników Saia PCD - w pełni kompatybilna ze starszymi rozwiązaniami i gotowa na wyzwania przyszłości

Sterowniki Saia PCD3 wprowadzone zostały na rynek w 2005 roku. Rozszerzenie serii płaskich sterowników PCD2 o jednostkę centralną Saia PCD2.M5 nastąpiło dwa lata później. Rok 2011 zaowocował nowościami w postaci sterowników Saia PCD1.

M2 i potężnej jednostki centralnej Saia PCD3.Mxx6x (PCD3 Power), co było końcem modernizacji pierwszej generacji sterowników Saia PCD. Nowe sterowniki Saia PCD oparte są na szybkich procesorach ColdFire oraz najnowszej technologii webowej i IT.

Jednocześnie są w pełni kompatybilne ze starszymi modelami i istniejące aplikacje mogą być przenoszone do nowych sterowników i dalej rozwijane za pomocą pakietu PG5.

50 RAZY WIĘKSZA MOC PLUS TECHNOLOGIA WEBOWA I IT

Nowe sterowniki Saia PCD są dostępne w nowoczesnej technologii i wyposażone w nowe funkcjonalności. Dzięki procesorom Coldfire mają do 50 razy więcej mocy obliczeniowej niż poprzednia generacja Saia PCD zbudowana w oparciu o procesory starszego typu.

Wszystkie nowe jednostki już w wersji podstawowej są wyposażone w technologię Automation Server, jedno złącze USB i jedno złącze Ethernet, które może służyć jako 2-portowy switch (w PCD1.M2 i PCD2.M5).

KOMPATYBILNE PROGRAMY UŻYTKOWNIKA

Z punktu widzenia użytkownika zmiana całej generacji hardware’u może być uciążliwa, jeśli stare i nowe systemy nie są ze sobą kompatybilne i istniejące aplikacje należy napisać od nowa. Na szczęście obawy te nie dotyczą sterowników Saia.

Przy procesie rozwijania nowych urządzeń priorytetem Saia jest ich długi cykl życia, który minimalizuje nakłady pracy i kosztów ponoszonych przez użytkowników systemów automatyki. Wszystkie niezbędne modyfikacje do nowych platform sprzętowych zostały wykonane w systemie operacyjnym.

Dzięki zastosowanej technologii interpretera, interfejs dla programistów jest i nadal będzie kompatybilny ze wszystkimi rodzinami sterowników, które powstaną w następnych latach. Język interpretera jest stale poszerzany o nowe funkcje, a jednocześnie istniejące funkcje są wciąż obsługiwane.

Tak więc aplikacje stworzone dla pierwszej generacji sterowników Saia PCD mogą być przenoszone do nowych sterowników bez dodatkowej pracy i kosztów. Pakiet Saia PG5 obsługuje wszystkie typy i generacje sterowników Saia. Starsze programy mogą być zmieniane i rozwijane przy pomocy najnowszej wersji PG5.

Oprócz tego aplikacje zaprojektowane dla małych sterowników np. Saia PCD1, mogą być również używane w dużych jednostkach centralnych Saia PCD3. Przykład przestawiony w ramce dowodzi, że nie są to tylko puste słowa.

NAJMŁODSZE STEROWNIKI PCD W PRAKTYCE

Najnowsze w rodzinie PCD, Saia PCD1.M2120, dzięki wbudowanym złączom USB i Ethernet, dużej pamięć Flash oraz technologii Automation Serwer oferują niespotykane dotąd funkcjonalności oferowane przez tak niewielkie urządzenia. W rok od ich premiery już ponad kilka tysięcy PCD1.M2 jest używanych w ramach różnych projektów.

Przykładowe zastosowania tych urządzeń o kompaktowej i płaskiej konstrukcji są następujące: centrale klimatyzacyjne w niewielkich pomieszczeniach, sterowanie w trudnych warunkach środowiskowych (armatki śnieżne), sterowanie projektorami kinowymi, pompy ciepła, systemy automatyki na stadionach i w szpitalach, sterowanie elektrowniami słonecznymi i miejskimi sieciami ciepłowniczymi oraz jako moduły zarządzające i rejestrujące dane dotyczące poboru i zaopatrzenia w energię.

Fabryka serów Bustaffa

Bustaffa to słynny włoski producent serów, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Fabryka Bustaffa wytwarza średnio 24 tony serów na dobę pracując bez przestojów przez cały rok. W 2008 roku, po powodzi spowodowanej gwałtowną burzą, część instalacji elektrycznych fabryki została zniszczona w wyniku zalania wodą.

Zdjęcie nowej (u góry) i starej szafy sterowniczej (na dole)

Efektem były błędy w systemie sterowania. Należało wymienić część urządzeń sterujących, ale bez zatrzymywania pracy zakładu, gdyż oznaczałoby to ogromne straty.

Czternaście sterowników Saia rodziny PCD6 zostało zastąpionych siedmioma sterownikami PCD3. M5540, a wymianę przeprowadzono podczas planowych, krótkich przerw konserwacyjnych.

Przeniesienie aplikacji i jej uruchomienie oraz podłączenie do istniejącego systemu sterowania zostały wykonane bez zatrzymywania produkcji i dokonywania zmian w systemie SCADA.

Dzięki kompatybilności pomiędzy różnymi generacjami sterowników Saia, wymiana mogła zostać przeprowadzona w czasie pracy fabryki, bez strat w produkcji i przy minimalnych kosztach inwestycyjnych.

SAIA PCD1.M2160 Z WIĘKSZĄ ILOŚCIĄ PAMIĘCI

Ta jednostka centralna powiększa młodą rodzinę sterowników Saia PCD1. M2 o kolejny typ urządzenia, które oferuje większą ilość wbudowanej pamięci. PCD1.M2160 ma 1MB pamięci Flash na programy użytkownika, 1 MB pamięci SRAM na bloki danych i teksty oraz 128 MB wbudowanej pamięci Flash z systemem plików.

Wydajna jednostka centralna w połączeniu z dużą pamięcią i zintegrowaną technologią Automation Serwer czyni ten sterownik idealnym w zastosowaniach jako koncentrator danych.

POTĘŻNA JEDNOSTKA CENTRALNA SAIA PCD3. MXX6X - PCD3.POWER

Sterowniki PCD3 Power zostały stworzone na potrzeby najbardziej wymagających instalacji i obsługi szybkozmiennych procesów. Dzięki wyposażeniu w szybsze procesory wykonują aplikacje 2-3 razy szybciej od dotychczasowych jednostek centralnych Saia PCD. Dodatkowo PCD3. Power zostały wyposażone w podwojone zasoby pamięci wewnętrznej.

Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji 2 MB pamięci Flash na program i 1MB pamięci SRAM na dane. Jednostki bazowe PCD3.Power wyposażone są także w 16 MB wbudowanej pamięci Flash z systemem plików. Ich zasoby systemowe są wystarczające do uruchomienia aż do trzynastu interfejsów komunikacyjnych w jednym urządzeniu.

Nawet najbardziej ambitne zadania, np. równoczesna praca w sieciach BACnet i LON-IP są niezawodnie realizowane. Poza tym PCD3 Power pozwalają na wgrywanie programu bez zatrzymywania pracy sterownika. Kolejnym, planowanym rozwinięciem rodziny PCD3 będzie sterownik PCD3.Power z dwoma portami Ethernet.

Sabur
www.sabur.com.pl