EPLAN Platforma 2.3: zintegrowany proces planowania instalacji
| Automaticon 2014 ArtykułyPlanowanie oraz projektowanie są jednymi z ważniejszych, ściśle ze sobą powiązanych procesów inżynieryjnych. Do ich realizacji stosujemy klasycznie różne programy komputerowego wsparcia inżyniera. System EPLAN dostarcza dodatkowe atuty w integracji procesów: nową Platformę EPLAN 2.3 ze zintegrowanym procesem planowania instalacji. Przekazywanie danych projektowych wraz z jakością projektu z równoczesnym ograniczeniem czasu pracy i nakładów opierają się na wyjątkowej w swoim rodzaju informatycznej funkcjonalności.
EPLAN PLATFORMA 2.3: ZINTEGROWANE PLANOWANIE PROJEKTU
Zaplanowanie procesu projektowego odgrywa znaczącą rolę w procesie inżynieryjnym. Wypracowane zostają koncepcje technicznych rozwiązań koniecznych do zastosowania w maszynie lub instalacji, z równoczesnym, ogólnym oszacowaniem wymaganych materiałów. Nowa platforma EPLAN w wersji 2.3 "wybija" wyrwę w tej zasadniczej fazie projektowania, stwarzając przestrzeń dla innowacyjnej koncepcji planowania.
Czy to graficzne zestawienia, oznaczenia funkcji, czy też wstępne oszacowanie wymaganych komponentów, sterowniki wraz z osprzętem albo zestawienia materiałowe - całościowe zadania planowania projektu można bezpośrednio ująć i opracować w jednym narzędziu informatycznym, jakim jest Platforma EPLAN 2.3. Następujący po procesie planowania proces właściwego projektowania schematów oraz uszczegółowiania posila się szerokim wachlarzem danych - bez konieczności wprowadzania nowych, czy też ich przenoszenia z innych systemów.
Użytkownik zyskuje na bardzo prostym sposobie wdrożenia nowej metody planowania w oparciu na Platformie EPLAN. Wykorzystując ten dodatkowy atut w integracji zwiększamy uniwersalność danych już zaimplementowanych do systemów komputerowych z równoczesnym podniesieniem jakości projektów. Idzie to także w parze z redukcją nakładów związanych z procesem rozwoju produktu.
STRUKTURA ORAZ PROCES PLANOWANIA W SPÓJNYM UJĘCIU
Pierwsze okno dialogowe Platformy EPLAN stanowi nawigator procesu planowania projektu, który służy do definiowania segmentów procesu planowania oraz ich edycji. Poprzez wykorzystanie makr elementów projektu oraz kopiowanie i przesuwanie już istniejących segmentów z użyciem funkcji drag & drop możemy szybciej i prościej stworzyć oraz opracować struktury maszyny, czy instalacji.
Alternatywnie oprogramowanie CAE daje nam również możliwość pracy w bezpośrednim edytorze graficznym. Dane zdefiniowane we wstępnej fazie projektowania można wyprowadzić w postaci zestawień, co jest przydatne na przykład przy oszacowaniu kosztów realizacji instalacji czy maszyny. Proces jest skonsolidowany: z planowania przez nawigator można płynnie przejść do fazy projektowania, wykorzystując funkcje drag & drop, w której zostają utworzone już konkretne schematy elektryczne.
Jako dodatkową alternatywę integracji danych narzędzie podsuwa znaczące możliwości importu z wykorzystaniem danych w postaci tabel MS Excel. W ten sposób uwzględnimy również informacje z innych działów. Poprzez funkcję import można w systemie EPLAN automatycznie generować także plany instalacji.
GENEZA
W procesach inżynieryjnych istnieją poszczególne fazy, przez które wstępny szkic, pomysł oraz narzucona koncepcja stale będzie udoskonalana i konkretyzowana, aż ostatecznie wszystkie wymagane do produkcji i budowy dokumenty oraz informacje nabiorą realnych kształtów. Przy czym w procesie planowania wstępnego oraz fazie koncepcyjnej (tzw. Basic Engineering), jako bardzo wczesnych fazach projektowania, następuje wypracowanie koncepcji technicznych i rozwiązań koniecznych do zastosowania w maszynie, jak też oszacowanie z grubsza niezbędnych materiałów.
Celem jest ustalanie wyjątkowej koncepcji i wyznaczanie wytycznych dla kolejnej fazy, zwanej projektowaniem szczegółowym (tzw. Detail Engineering). Do tej pory zadania planowania wstępnego przejmowały często neutralne systemy graficzne, edytory tekstu dedykowane dla tabel i baz danych, które wcale lub w ograniczonym zakresie umożliwiały przekazywanie danych pomiędzy narzędziami projektowymi. Ten właśnie brak uniwersalności w transferze danych, idący w parze z chronicznym już brakiem odpowiedniej funkcjonalności, powodował niewyobrażalne zwiększenie nakładów na zbędne przerzucanie danych oraz obniżenie jakości w projektowaniu.
Paweł Richter
AB-MICRO Sp. z o.o.
www.abmicro.pl