Modicon M580 rozpoczyna nową erę w automatyce przemysłowej!

| Prezentacje firmowe Artykuły

Historia marki Modicon rozpoczęła się w 1968 roku, kiedy Dick Morley, uznawany przez wielu za ojca sterowników PLC, zaprojektował pierwszy sterownik programowalny Modicon 084. To osiągnięcie raz na zawsze zrewolucjonizowało podejście do procesów przemysłowych oraz rozpoczęło epokę automatyzacji jaką znamy obecnie. W późnych latach 70. zeszłego wieku pojawiła się potrzeba komunikacji sterowników z innymi urządzeniami obiektowymi. Modicon wykonał kolejny rewolucyjny krok i stworzył najpopularniejszy protokół komunikacyjny - Modbus. Dziś również jesteśmy świadkami rewolucji - przedstawiamy nowy sterownik Modicon M580, pierwszy na świecie ePAC.

Modicon M580 rozpoczyna nową erę w automatyce przemysłowej!

CZYM JEST ePAC?

Rys. 1. Modicon M580

Modicon M580 to pierwszy na świecie ePAC, czyli Ethernet Programmable Automation Controller - sterownik z interfejsem ethernetowym wbudowanym w jego rdzeniu. Jest to rewolucja na skalę światową w projektowaniu architektur systemów automatyki.

Dzięki procesorowi SPEAr Ethernet znajduje się w samym sercu sterownika. Oznacza to, że M580 komunikuje się w sposób natywny w tej sieci, co gwarantuje pełną transparentność i zachowanie determinizmu. Komunikacja jest automatyczna, a czas konfiguracji ograniczony do minimum. Dla projektanta oznacza to znaczne ułatwienie pracy oraz skrócenie czasu tworzenia i uruchomienia aplikacji, natomiast dla użytkownika końcowego zwiększenie wydajności procesów dzięki transparentnym informacjom dostępnym w czasie rzeczywistym.

Najbardziej wymagający użytkownicy będą również zadowoleni, ponieważ komunikacja odbywa się ze stałą prędkością 100 Mb/s od wejścia z urządzenia polowego aż po system SCADA. Dodatkowo komunikację wspomagają procesory dwurdzeniowe najnowszej generacji z taktowaniem 600 MHz. Niezależnie od rozmiaru architektury czasy skanowania będą wielokrotnie niższe niż w systemach stosowanych do tej pory. Oznacza to lepszą analizę danych i kontrolę nad procesem, w rezultacie zwiększoną wydajność oraz bezpieczeństwo ludzi, zakładu i procesów.

Dzięki sieci Ethernet od teraz nie będzie żadnych ograniczeń w tworzeniu architektur. M580 ma możliwość integracji switchów, konwerterów światłowodowych, modułów Wi-Fi, itp. Oznacza to, że urządzenia dodane do sieci rozpoznawane są przez sterownik automatycznie i nie wymagają skomplikowanej konfiguracji. Modicon M580 jest w pełni kompatybilny ze standardem ODVA oraz FDT/DTM. To jeszcze bardziej uprości pracę i skróci czas tworzenia architektur, jednocześnie ograniczając koszty, co stanowi nieocenioną wartość dla projektantów systemów automatyki.

ZARZĄDZAJ PROCESEM BEZ PRZESTOJÓW

Wbudowany interfejs ethernetowy umożliwia prostą modyfikację i rozbudowę istniejącej architektury bez konieczności zatrzymania sterownika i procesu. Wszystko dzięki funkcji Change Configuration On the Fly (CCOTF). Od teraz nigdy nie będziesz musiał zatrzymywać swojego procesu, aby:

 • dodać drop do architektury,
 • dodać moduł i skonfigurować go,
 • skonfigurować dowolny kanał modułu w dowolnym zadaniu programu,
 • zmienić swoją aplikację i automatycznie zaktualizować system SCADA poprzez OPC Factory Server (OFS),
 • wymienić dowolny moduł (hot swap).

Jest to korzyść zarówno dla projektanta, który każdą zmianę w systemie będzie mógł wykonać błyskawicznie, jak również dla użytkownika końcowego, który nie będzie musiał zatrzymywać procesu, żeby wykonać akcje serwisowe.

Rys. 2. Historia rozwoju sterowników firmy

Rys. 3. Architektura M580

Dodatkowo użytkownik końcowy będzie mógł bardzo szybko zdiagnozować swoją architekturę. Wszystko dzięki wbudowanej funkcji webserwera z dostępem zdalnym z poziomu smartfonu lub tabletu - będziesz miał informację o twoim sterowniku, gdziekolwiek jesteś. Żadna awaria już cię nie zaskoczy, a czas reakcji będziesz mógł skrócić do minimum!

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Jest to bardzo istotny, ale ciągle niszowy temat w sterownikach PLC. Nie jesteśmy jednak świadomi, że od kiedy wzrosła popularność protokołu Ethernet, rocznie dochodzi do setek większych lub mniejszych ataków hakerskich na sieci przemysłowe.

W wielu przypadkach użytkownik nie jest nawet świadomy ataku, ponieważ system pozornie pracuje normalnie. Schneider Electric zaczyna działać już teraz i oferuje nowy Modicon M580 z certyfikatem Achilles Level 2 dla bezpiecznej pracy sterownika i komunikacji sieciowej. To czyni Schneider Electric rzetelnym partnerem w odpowiedzialnych i krytycznych aplikacjach procesowych oraz powoduje, że użytkownik końcowy może spać spokojnie.

SCHNEIDER ELECTRIC - INWESTYCJA NA LATA

Rys. 4. Budowa kontrolera PAC i ePAC

Modicon M580 typowany jest na następcę Modicon Premium. Niewykluczone jednak, że zostanie on również wiodącym sterownikiem PAC w ofercie Schneider Electric. Na pewno pojawią się pytania: Co z dotychczasową ofertą? Czy wprowadzenie nowego sterownika spowoduje, że będę musiał wymienić bazę zainstalowaną Modicon na nową? Odpowiadamy: absolutnie nie!

Schneider Electric rozwija swoje produkty w taki sposób, aby były kontynuacją istniejącej już oferty oraz z nią kompatybilne. Znakomitym przykładem jest rodzina modułów I/O - Modicon X80. Rodzinę X80 można łączyć ze sterownikiem M340 oraz starszym Modicon Quantum, tworząc tzw. Quantum Ethernet I/O (QEIO).

Tak samo jest w przypadku Modicon M580. Sterownik ten będzie można połączyć w architekturę zarówno z modułami od Modicon Premium, jak również całą ofertą modułów X80.

Oczywiście wszystko to ma sens tylko wtedy, gdy do konfiguracji wykorzystujemy jeden program. Oprogramowanie UnityPro umożliwia konfigurację i programowanie wszystkich sterowników PAC z oferty Schneider Electric wraz z modułami I/O.

Warto pamiętać, że korzystanie z oferty Schneider Electric to długofalowa inwestycja.

Co warto zapamiętać?

 • Modicon M580 to ePAC, który zapewnia:
  • transparentność operacji
  • elastyczność tworzonych aplikacji
  • otwartość na standardy
 • CCOTF: zmieniaj swój proces on-line
 • Bądź cyberbezpieczny z M580

Co to oznacza dla klientów?

 • Oszczędność czasu i kosztów przy:
  • projektowaniu
  • uruchamianiu
 • Większa wydajność procesów dzięki transparentności informacji
 • Pełna swoboda i łatwość tworzenia architektur
 • Stabilność pracy oraz bezpieczeństwo ludzi i procesów

PLANTSTRUXURE - PRZYSZŁOŚĆ AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ

Rys. 5. Architektura PlantStruxure

Problemy, przed jakimi stają dziś branże procesowe, dodatkowo pogłębia niestabilność globalnej gospodarki. W takich warunkach od systemów kontroli procesów oczekuje się czegoś więcej niż tylko prostych funkcji regulacyjnych.

Systemy takie stają się narzędziem do zarządzania całym zakładem, optymalizacji zużycia energii, redukcji kosztów i emisji substancji szkodliwych, a także źródłem dokładnych informacji wspomagających decyzje dotyczące sfery produkcyjnej i biznesowej.

PlantStruxure to architektura zorientowana na otwartość i współdziałanie, która umożliwia przedsiębiorstwom przemysłowym zaspokojenie potrzeb w dziedzinie automatyzacji, a jednocześnie zoptymalizowanie gospodarki energetycznej.

PlantStruxure oferuje klientom wiele korzyści. Przede wszystkim one stop shopping, czyli cała oferta dostępna u jednego dostawcy. Pozwala to na zaoferowanie lepszej ceny i krótszego czasu realizacji niż w przypadku zakupu wszystkich produktów osobno. Kolejną korzyścią jest jedno standardowe podejście do tworzenia architektur, opierające się na wspólnych bibliotekach i komunikacji przez OFS w układach PAC + SCADA. W przypadku dużych aplikacji z pomocą przychodzi system DCS - Process Expert System (PES), który oprócz zalet systemów PAC + SCADA umożliwia również zarządzanie bazami danych.

Schneider Electric rozumie potrzeby klientów oraz specyfikę ich działalności. Dlatego oferujemy rozwiązania obniżające koszty wykorzystania energii, jednocześnie podnosząc produktywność przedsiębiorstwa. Naszym klientom pozwala to osiągać coraz lepsze wyniki.

Krzysztof Getko
Schneider Electric

www.schneider-electric.pl