Oprawy oświetleniowe do stref Ex

| Prezentacje firmowe Artykuły

Oprawy oświetleniowe serii QX-086 zostały specjalnie zaprojektowane w celu wykorzystania ich w środowiskach, gdzie może wystąpić atmosfera grożąca wybuchem. Korpus wykonany został z tworzywa GRP należącego do materiałów kompozytowych, łączących zalety każdego z materiałów składowych tak, aby osiągnąć optymalny efekt.

Oprawy oświetleniowe do stref Ex

Korpus produkowany jest jako odlew odśrodkowy z żywic poliestrowych wzmocniony włóknem szklanym oraz dodatkowymi substancjami odpornościowymi. Technologia ta początkowo wykorzystywana była w przemyśle lotniczym i zbrojeniowym, gdzie wymagane są szczególnie lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe materiały.

W zależności od wykonania oprawa QX-086 może występować w wersji 2×14 W oraz 2×28 W (przy średnicy przewodu 8-17 mm) lub też 2×18 W i 2×36 W (średnica przewodów 11-15 mm). Wpływa to na wielkość samego urządzenia, gdyż świetlówki 120 cm wymagają zastosowania dłuższego modelu, ale w żadnym stopniu nie ogranicza to funkcjonalności.

Oprawy charakteryzują się stopniem ochrony IP66, mogą pracować w temperaturach od -25 do +40°C. Cechują się one współczynnikiem efektywności energetycznej EEI wynoszącym A2.

Integralną częścią oprawy jest zaprogramowany moduł wyłączania w przypadku utraty żywotności oraz - opcjonalnie - system uniemożliwiający otworzenie (lub zamknięcie) pokrywy/klosza w przypadku podłączonego zasilania. System interlock ułatwia użytkowanie QX-086 oraz zapewnia bezpieczeństwo tak wymagane w obszarach zagrożonych wystąpieniem zapłonu.

Ze względu na niski profil, lekką konstrukcję i wszechstronne opcje montażu (bezpośrednio na suficie, na łańcuchach oraz podwieszany) mają one szerokie zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych takich jak elektrownie i elektrociepłownie, petrochemia, zakłady lakiernicze i farbiarskie, rozlewnie, destylarnie, produkcja alkoholu, oczyszczalnie ścieków, produkcja nawozów, tekstyliów, farmacji, a także w tartakach, piekarniach, cukrowniach oraz przemyśle gumowym i w spalarniach śmieci.

Dominik Kowalczyk
Dacpol

www.dacpol.eu