Automatyka procesowa - elastyczne rozwiązania WAGO na dziś i na jutro

| Prezentacje firmowe Artykuły

Od lat WAGO-I/O-System 750 znajduje zastosowanie w przemyśle procesowym - wszędzie tam, gdzie wymagane są kompaktowe wymiary, elastyczność i stuprocentowe bezpieczeństwo inwestycji. Interfejsy, sterowniki i komputery przemysłowe sprawdzają się zarówno w branży chemicznej i petrochemicznej, gazownictwie, jak i uzdatnianiu wody pitnej. Nowy sterownik PFC200 dzięki wielości zastosowanych interfejsów, dużej wydajności i elastyczności nadaje się w szczególności do zastosowania w przemyśle procesowym, który w coraz większym stopniu stawia na modularne, rozproszone systemy automatyki.

Automatyka procesowa - elastyczne rozwiązania WAGO na dziś i na jutro

ROZPROSZONE, INTELIGENTNE SYSTEMY W OFENSYWIE

Fot. 1. Przy połączeniu sterownika PFC200 oraz wybranych modułów I/O z liczącej ponad 400 wariantów oferty WAGO można stworzyć indywidualne rozwiązania węzłów sieciowych

Architektura sieci multi-klient/serwer, z którą często spotykamy się w przemyśle procesowym, wymaga zaawansowanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi komponentami. Oprócz tego należy zapewnić możliwość synchronicznej obsługi wielu szeregowych bramek komunikacyjnych do agregatów, instrumentów, systemów ważących i innych urządzeń elektrycznych.

Odpowiedzią na wszystkie te wyzwania jest sterownik PFC200 o nowej klasie wydajności. To wydajne i uniwersalne urządzenie realizuje zadania PLC, a dzięki zastosowaniu różnych interfejsów pozwala na elastyczną komunikację z systemami podrzędnymi i nadrzędnymi. Sterownik PFC200 jest zatem uzupełnieniem rodziny sterowników Ethernet 750-88x przeznaczonym do bardziej złożonych zadań i tym samym wypełnia lukę między klasycznymi, małymi sterownikami a zaawansowanymi komputerami przemysłowymi.

SKALOWALNOŚĆ DZIĘKI ARCHITEKTURZE LINUX

PFC200 z procesorem Cortex A8 bazuje na systemie Linux RT i jest kompatybilny z wszystkimi sterownikami i modułami WAGO-I/O-System 750. Dzięki swojej modularnej strukturze i niezależności od typu sieci obiektowej spełnia on wszystkie wymogi stawiane obecnie systemom rozproszonego sterowania w przemyśle procesowym. Pozwala na tworzenie indywidualnie zaprojektowanych węzłów o skalowanej mocy przy użyciu ponad 400 modułów. Mogą być one przeznaczone do różnych funkcji specjalnych, jak na przykład monitorowanie stanu urządzeń, pomiaru energii oraz standardy SIL i Ex i. WAGO-I/O-System spełnia najwyższe wymogi jakościowe i posiada najważniejsze międzynarodowe certyfikaty (ATEX, IECEx, UL, GL, DNV, itp.).

Możliwość nieograniczonego migrowania istniejących projektów CoDeSys przy użyciu PFC200 stwarza z jednej strony możliwość zachowania standardowych rozwiązań graficznych oprogramowania podczas prac projektowych, z drugiej zaś strony zapewnia długoterminowe bezpieczeństwo inwestycji. Zastosowanie platformy Linux daje użytkownikom - dzięki otwartej strukturze systemu - maksymalną swobodę programowania. Poza tym w technologii Linux mogą być stosowane m.in. istniejące kody źródłowe i algorytmy, np. procedury języka C, bez konieczności ich przekładania na język PLC.

RÓŻNORODNOŚĆ INTERFEJSÓW I BEZPIECZEŃSTWO DANYCH

Fot. 2. Sterowniki PFC200 wyposażone są standardowo w dwa złącza Ethernet, a oprócz tego, w zależności od wersji, w inne dodatkowe interfejsy: RS-232/RS-485, CAN, CANopen lub PROFIBUS DP Slave.

Sterowniki PFC200 wyposażone są standardowo w dwa złącza Ethernet, a oprócz tego, w zależności od wersji, w inne dodatkowe interfejsy: RS-232/RS-485, CAN, CANopen lub Profibus DP Slave. Narzędzia do konfiguracji CoDeSys i bezpłatne biblioteki funkcyjne pozwalają na obsługę licznych protokołów. W ten sposób część najważniejszych połączeń można zrealizować bez dodatkowych modułów, bezpośrednio przez sterownik.

Podczas wymiany danych przez sieć i przez Internet sterownik PFC200 wspiera wszystkie stosowane protokoły z rodziny TCP/IP, czyli: DHCP, DNS, SNTP, FTP, TELNET, HTTP oraz Modbus TCP/UDP. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i integralności informacji podczas łączenia z Internetem oraz transferu danych standardowo zintegrowano również protokoły SSH i SSL/TLS do nawiązywania bezpiecznych połączeń HTTPS i FTPS.

ŁATWE WDRAŻANIE, EKSPLOATACJA BEZ KONSERWACJI

PFC200 konfiguruje się przez zintegrowany serwer WWW, środowisko programistyczne CoDeSys zgodnie z IEC 61131-3 lub w oknie konfiguracyjnym, bezpośrednio z konsoli Linux. Nie jest tu potrzebna znajomość specyficznego systemu operacyjnego. Brak wentylatora i baterii oraz zastosowanie pamięci SDHC czynią z niego urządzenie wytrzymałe w eksploatacji i niewymagające serwisowania. Oprócz szybkiego zapisu i odczytu danych użytkownika takich, jak receptury i pliki logowania, zapisanych przykładowo w plikach CSV, zintegrowana w karcie pamięci SD umożliwia tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie systemu - wraz z programem, wizualizacją i danymi konfiguracyjnymi. Ułatwia to uruchamianie bądź też klonowanie systemów, co jest szczególnie istotne w przypadku ich zastosowania w kilku identycznych aplikacjach, na przykład w różnych krajach.

WAGO ELWAG Sp. z o.o.
www.wago.com