Jakość w procesie produkcji

| Technika

Jak ważna jest jakość komponentów stosowanych w procesie produkcji wie każdy kto pracuje w sektorze przemysłowym. Branża stawia wysokie wymagania zarówno przed producentami aparatury jak i dystrybutorami pod względem jakości dostarczanych rozwiązań, usług oraz urządzeń. Dostrzegając potrzeby rynku Alfa Elektro od lat kieruje do sektora przemysłowego dedykowaną ofertę.

Jakość w procesie produkcji

Naszym zadaniem, jako dystrybutora, jest dostarczanie firmom z różnych branż przemysłu szerokiej gamy produktów oraz rozwiązań światowych producentów. Od lat współpracujemy z lubelskim producentem myjni przemysłowych - firmą GT85, zaopatrując ją w elementy automatyki.

WYBÓR KOMPONENTÓW

Myjnie pracują w wielu zakładach produkcyjnych (często w systemie ciągłej pracy i wysokich temperaturach), dlatego oczekuje się od nich, że będą łatwe w obsłudze, pozwolą na wydajne i ekonomiczne czyszczenie, a ponadto będą wytrzymałe i odporne na procesy mycia w roztworach wodnych z użyciem silnie działających środków.

Aby efekt końcowy był zadowalający, a urządzenie sprawnie działało, w procesie produkcji muszą być zastosowane komponenty spełniające określone wymagania. Dlatego producenci maszyn zaopatrują się (w tym firma GT85) w urządzenia wysokiej jakości m.in. takich firm jak: Schneider Electric, Phoenix Contact oraz Lapp Kabel.

PRZEKAŹNIKI INTERFEJSOWE

W myjniach przemysłowych znalazły zastosowanie przekaźniki interfejsowe firmy Phoenix Contact. O ich wyborze zdecydowały następujące cechy: szybki montaż, możliwość przekształcenia w przekaźnik czasowy, łatwość w serwisowaniu oraz niewielkie rozmiary, które są istotne w trakcie montażu w szafach sterowniczych.

System przekaźników Rifline składa się z siedmiu różnych gniazd do przekaźników z jednym zestykiem zwiernym do wersji z czterema zestykami przełącznymi. Dzięki ujednoliconej budowie różne wersje gniazd można dowolnie zestawić ze sobą i niezależnie od ich szerokości łączyć mostkami potencjał minus (A2).

Przekaźniki tego typu są wykorzystywane ze względu na korzyści, które pojawiają się już na etapie oprzewodowywania. Zastosowanie sprawdzonej techniki push in umożliwia szybkie przyłączenie przewodów bez użycia narzędzi (przewód jest wtykany przy użyciu niewielkiej siły). W razie potrzeby można go odłączyć za pomocą przycisku odryglowującego), co zmniejsza znacznie czas pracy i koszty.

OKABLOWANIE

Myjnie marki GT85 pracują w wysokich temperaturach oraz z użyciem środków chemicznych, dlatego niezbędne jest solidne okablowanie. W tej kwestii wykorzystywane są produkty firmy Lapp Kabel. Proces przez jaki przechodzi produkt w myjni, czyli: mycie, płukanie, suszenie - to warunki, na jakie okablowanie musi być odporne i wytrzymałe.

Dlatego dobrze z pracą, gdzie występuje wilgoć, radzą sobie przewody sterownicze grupy ÖLFLEX Classic 110 w różnych przekrojach. Posiadają kilka istotnych zalet, które świetnie sprawdzają się przy produkcji oraz w trakcie użytkowania. Przede wszystkim jest to giętkość, którą wykorzystuje się do swobodnego zaginania, możliwość połączenia nieruchomego oraz odporność temperaturowa (w połączeniach nieruchomych wytrzymałość do +80°C, a w sporadycznie ruchomych do +70°C) i chemiczna.

Biorąc pod uwagę to, że w myjniach do procesu czyszczenia stosuje się różnego rodzaju środki, użyte przewody muszą być odporne na działanie silnych substancji. Przewody z tej grupy są olejoodporne oraz pokryte płaszczem zewnętrznym wykonanym z PVC, co zapewnia dużą wytrzymałość.

SYGNALIZACJA

Elementy dialogu człowiek-maszyna muszą łączyć w sobie kilka istotnych cech: powinny być łatwe i wygodne w montażu oraz odporne na wilgoć i czynniki chemiczne. W szafach sterowniczych, które sterują pracą myjni używane są elementy sygnalizacji oraz styczniki firmy Schneider Electric. Zastosowanie znajdują tu produkty z rodziny Harmony specjalnie zaprojektowane dla przemysłu, uwzględniające warunki, w jakich pracują maszyny.

W grupie Harmony znajduje się m.in. XB5 gama modułowa plastikowa Ø22 obejmująca plastikowe wykonanie elementów sygnalizacji i sterowania. Bardzo dobrze sprawdza się w użytkowaniu w myjniach przemysłowych, gdyż komponenty są odporne na czynniki chemiczne. Posiadają podwójną izolację elektryczną oraz wysoki stopień ochrony (IP66).

Stosowany jest również metalowy odpowiednik gamy XB5, czyli gama modułowa metalowa XB4 Ø22 charakteryzująca się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz łatwym montażem, który zapewnia jedna śruba mocująca. Istnieją również wersje kompletne (XB4) oraz do samodzielnej konfiguracji (ZB4).

Zastosowanie znajdują także kompaktowe przyciski modułowe XB7N. Poza zwiększoną wytrzymałością mechaniczną awaryjne przyciski bezpieczeństwa posiadają specjalny zielony znacznik, co z łatwością pozwala dostrzec stan przycisku (w stanie odblokowanym znacznik jest widoczny dla operatora, po użyciu znacznik chowa się pod głowicą przycisku).

PODSUMOWANIE

W procesie produkcji ważna jest jakość i optymalizacja dlatego producentom maszyn i urządzeń oferujemy magazyn konsygnacyjny. Natomiast działom utrzymania ruchu proponujemy narzędzie Punch Out pozwalające na zintegrowanie wewnętrznego systemu zamówień klienta z naszą bazą produktów, co daje możliwość stałego dostępu do aktualnych cen produktów oraz ich dostępności.

Alfa Elektro we współpracy z Lapp Kabel,
Phoenix Contact, Schneider Electric.
www.alfaelektro.com.pl