Rosnące znaczenie dysków mSATA w aplikacjach przemysłowych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Powszechna tendencja do miniaturyzacji powoduje znaczny wzrost popularności niewielkich dysków krzemowych w standardzie mSATA. Wielu producentów komputerów, tabletów zarówno komercyjnych, jak i przemysłowych chętnie implementuje stosowny port do obsługi tego rodzaju nośników. Zastosowanie dysku tego rodzaju jest bardzo wygodne - nie zwiększa gabarytów systemu i jest proste pod względem mechanicznym.

Rosnące znaczenie dysków mSATA w aplikacjach przemysłowych

Innodisk od lat kreuje rynek pamięci Flash do zastosowań przemysłowych i choćby z tego powodu w jej ofercie znajdziemy kilkanaście modeli dysków mSATA różniących się m.in. szybkością działania, trwałością, technologią wykonania i/lub funkcjami dodatkowymi. Innodisk wytwarza dyski mSATA w trzech technologiach:

  • SLC - najdroższe, charakteryzujące się największą żywotnością,
  • MLC - najtańsze, będące cenową alternatywą dla dysków mechanicznych,
  • iSLC - technologia pośrednia, będąca kompromisem między kosztem a żywotnością.

Dostępne pojemności zawierają się w granicach od 1 GB do 128 GB. Dyski obsługują standard transmisji SATA I/II/III, osiągając znakomite prędkości zapisu i odczytu danych na poziomie maksymalnym 460/230 MB/s.

Podstawową zaletą powyższych urządzeń mSATA są kompaktowe wymiary, które dla dysków standardowych wynoszą 30×50×4 mm, a dla wersji mini 30×27×4 mm! Są to rozmiary zgodne ze standardem MO-300/MO-300B ustanowionym przez organizację JEDEC. Dodatkowe zalety to duża odporność na wstrząsy (20 g) oraz możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur od -40°C do +85°C.

Dyski od Innodisk wyposażono w szereg funkcji, takich jak mechanizmy korekcji błędów ECC, funkcję iSMART zdalnie monitorującą aktualny stan dysku, sprzętowe zabezpieczenie przed zapisem, wbudowany czujnik temperatury oraz funkcję Wear Leveling, która dba o równomierne wykorzystanie wszystkich komórek pamięci, wydłużając w ten sposób żywotność dysku. Opcjonalnie dostępna jest także wersja dysku z pokryciem konformalnym. MTBF dla dysków mSATA firmy Innodisk producent określa na poziomie >3 mln godzin.

JM elektronik
www.jm.pl