Nowości produktowe w ofercie firmy Kübler: enkodery i pierścienie ślizgowe

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ostatnim czasie portfolio produktów firmy Kübler zostało znacznie poszerzone. Coraz większe wymagania rynku dotyczące interfejsów wyjściowych obligują producentów elementów automatyki do zwiększenia oferty o coraz nowsze protokoły komunikacyjne. Dlatego też najwięcej nowości proponujemy w grupie enkoderów, co odpowiada na coraz większe zainteresowanie tymi produktami z rynku. Niemniej jednak nie poprzestajemy na rozwoju tylko techniki czujnikowej - nowości proponujemy także w systemach pomiarów liniowych oraz technologii transmisji danych.

Nowości produktowe w ofercie firmy Kübler: enkodery i pierścienie ślizgowe

ENKODERY

Fot. 1. Sendix 5814/5834 z wyjściem SinCos

W gamie enkoderów inkrementalnych proponujemy obecnie enkodery rodziny Sendix 5814/5834 z sygnałem wyjściowym SinCos. Są one predestynowane do zastosowań w technologii napędowej dzięki wysokiej jakości sygnałów pomimo wahań temperatur pracy, uderzeń czy wibracji.

Zaletami tych enkoderów są: optyczny sensor odporny na pola magnetyczne, mocna obudowa z IP67, konstrukcja łożysk typu Safety-Lock oraz wysoka interpolacja do 16 bitów. Dzięki wytrzymałej mechanice i sygnałom SinCos z napięciem do 1 Vss pozwalają na stosowanie ich nawet przy niewielkich prędkościach lub ruchach przerywanych, zapewniając najwyższą dokładność.

Enkoder Sendix Heavy Duty H120 dzięki swej mocnej konstrukcji przeznaczony jest do najcięższych zadań - w przemyśle stalowym i dźwignicowym, platformach wiertniczych, przemyśle papierniczym czy na farmach wiatrowych. Nowością wprowadzoną w tym enkoderze jest zastosowanie zintegrowanego wyjścia światłowodowego do przesyłania sygnałów na duże odległości. Zintegrowana izolacja elektryczna łożysk do 2,5 kV zabezpiecza przed zniszczeniem w razie napięcia na wale silnika, a mocna obudowa z otworem do O28 mm ułatwia instalację.

Fot. 2. Sendix Heavy Duty H120

Ofertę nowości w enkoderach przyrostowych uzupełnia enkoder Sendix ATEX 7000 z zabezpieczeniem przeciwwybuchowym do stref 1, 2, 21 i 22. Kompaktowa obudowa 70 mm z odpornego na słoną wodę aluminium, wysokie IP67 oraz łatwe podłączenie gwarantują jego wysoką jakość, a także możliwość zastosowania np. w przemyśle chemicznym i na platformach wiertniczych.

Wiele spośród nowych produktów w enkoderach absolutnych oferuje możliwości zastosowania w sieciach przemysłowych dzięki innowacyjnym interfejsom wyjściowym. Jednym z takich enkoderów jest rodzina jedno- i wieloobrotowych enkoderów Sendix 5858/5878 oraz Sendix 5868/5888 z interfejsem PROFINET IO.

Fot. 3. Sendix A TEX 7000

Tryb pracy IRT (Isochronous Real-Time-Mode) i szybki start-up pozwalają na pracę we wszelkich aplikacjach real-time wykluczających nawet niewielkie opóźnienia. Oprogramowanie "Ezturn for Profinet" ułatwia szybkie podłącze nie typu plug & play, a oferowane aktualizacje nie wymagają demontażu enkodera z aplikacji. Parametry komunikacyjne i mechaniczne enkoderów pozwalają na zastosowania m.in. w maszynach do obróbki metalu, maszynach tnących, produkcji automotive.

Ta sama rodzina Sendix 5858/5878 oraz Sendix 5868/5888 została zaktualizowana o najnowszy protokół EtherCAT z profilem CANopen 3.2.10. Dzięki temu enkodery te osiągają najwyższą obecnie na rynku aktualizację pozycji rzędu 62,5 µs, a interfejs pozwala na wyjątkowo szerokie zastosowanie w aplikacjach sieciowych.

TECHNOLOGIA TRANSMISJI - PIERŚCIENIE ŚLIZGOWE

Fot. 4. Enkodery wieloobrotowe Sendix 5858

Nie mniej istotnym polem dla nowych produktów Küblera jest technologia transmisji. Tutaj producent skupił się głównie na obniżeniu potencjalnych kosztów wynikających z konieczności serwisowania pierścieni. Wprowadził do oferty 3 rodzaje ekonomicznych pierścieni przeznaczonych głównie do przemysłu maszyn pakujących (np. typu Flow Pack) oraz innych aplikacji wymagających przesyłania sygnałów obrotowych.

Pierścień SR060E dzięki zastosowaniu materiałów wysokiej jakości (brąz, srebro) i prostych powierzchni pozwala na łatwe czyszczenie (np. wodą lub odkurzaczem) wymagane szczególnie w przemyśle spożywczym, co pozwala na znaczne wydłużenie okresów międzyserwisowych, a co za tym idzie kosztownych przestojów maszyn. Transmisja nawet wysokich prądów do 20 A jest możliwa poprzez maks. 3 kanały zasilające i 2 kanały sygnałowe.

Zupełnie bezkontaktową technologię transmisji oferuje indukcyjny pierścień SRI085 - nie wymaga skomplikowanego serwisowania, jest tani i prosty. Modularna konstrukcja pozwala na idealne dopasowanie do wymagań klienta, przy maksymalnym zastosowaniu 3 × PT100 i 6 kanałów zasilających do maks. 25 A.

Fot. 5. Pierścień SRI085

Innowacyjny jest także pierścień SR085B dzięki płaskiej konstrukcji wymagającej naprawdę niewielkich przestrzeni montażowych (głębokość montażu od 33 mm). Modularny i bezłożyskowy system daje duże możliwości dostosowania dzięki możliwości rozszerzania kanałów transmisji. Maksymalnie możliwe jest zastosowanie do 10 kanałów transmisji w aplikacjach o niewielkich prędkościach obrotowych do 200 obrotów na minutę. Niemniej jednak jest to bardzo tanie i elastyczne rozwiązanie np. do drzwi obrotowych lub stołów obrotowych.

Jak widać, Kübler nie spoczywa na laurach i dokłada wielu starań, aby zapewnić odpowiednie rozwiązanie dla wielu różnych wyzwań stawianych przez rynek automatyki. Wskazane w artykule produkty nie są oczywiście jedynymi, nad którymi pracuje producent - jego szeroką ofertę można znaleźć na stronach internetowych.

 

Barbara Piwowarska
Kübler Sp. z o.o.

www.kubler.pl