Nowa generacja inteligentnych kamer przemysłowych o stopniu ochrony IP67 w ofercie Guru Control Systems

W pierwszej generacji inteligentnych kamer firmy Adlink nie można było osiągnąć równocześnie dużej szybkości, rozdzielczości i kompleksowego przetwarzania obrazu ze względu na brak wydajnych procesorów o niskim poborze mocy. Dopiero zastosowanie przez firmę Adlink Technology w rodzinie inteligentnych kamer NEON opracowanego pod koniec 2013 roku 4-rdzeniowego procesora Intel Atom E3845 z wbudowanym koprocesorem graficznym umożliwiło jednoczesną obsługę 4 M-pikselowego czujnika, centralnej migawki 60 fps i szybkiej inspekcji obrazu. Wykorzystanie 64-bitowej architektury ułatwia także kompleksową analizę obrazu.

Posłuchaj
00:00

Pomocą służy zastosowany w kamerze układ koprocesora FPGA, który umożliwia wstępne przygotowanie uzyskanego obrazu przez wykonanie części operacji graficznych, np.:

  • wydzielanie interesującego obszaru (Region-of-Interest, ROI) w celu zwiększenia efektywności kontroli,
  • przetwarzanie z wykorzystaniem tablic (Look-up-Table, LUT), umożliwiające wydobycie szczegółów w obszarach zawierających istotne informacje przez poprawę w tych regionach kontrastu i jasności,
  • korektę cieniowania wyrównującą nierównomierności czułości kamery.

Procesor graficzny (GPU) obsługuje kodowanie H.264, co zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową, a także pozwala na przyspieszenie transmisji. Koprocesory FPGA i GPU odciążają jednostkę centralną procesora, umożliwiając jej wykonywanie bardziej zaawansowanych operacji. Istotne jest tu wykorzystanie wielozadaniowości, co pozwala umieszczonej w niewielkiej obudowie inteligentnej kamerze na wykonywanie operacji rozpoznawania znaków (Optical Character Recognition, OCR), skanowania kodów kreskowych 2D, jak również pozycjonowania, identyfikacji i sprawdzania. Zastosowanie centralnej migawki pozwoliło na eliminację zniekształceń obrazu przy szybko poruszających się obiektach.

W kamerach NEON umieszczono interfejsy wejść-wyjść identyczne jak we wbudowanych systemach wizyjnych: GbE, VGA, RS-232, USB oraz izolowane wejścia i wyjścia cyfrowe. Umożliwia to łatwą komunikację oraz integrację z innymi urządzeniami umieszczonymi na linii produkcyjnej, na przykład podłączenie HMI lub monitora pozwala operatorom na podgląd rezultatów inspekcji i wcześniejszą reakcję na pojawiające się problemy.

Obudowa cechująca się stopniem ochrony IP67 zapewnia ochronę przed wilgocią, kurzem i zanieczyszczeniami, gwarantując niezawodna pracę w trudnych warunkach.

Kamery obsługują protokół GigE Vision 1 slave, dzięki czemu możliwa jest łatwa obsługa wielu kamer. Są też kompatybilne ze standardami GeniCam i GenTL akwizycji obrazu, a także z platformami wykorzystującymi ten sam interfejs API do komunikacji z oprogramowaniem innych wytwórców, takimi jak na przykład Halcon firmy MVTec, Common Vision Blox firmy Stemmer Imaging, Adaptive Vision, Open CV czy Open CL. Dzięki otwartej architekturze raz napisane programy mogą być łatwo przenoszone do różnych urządzeń, co pozwala na skrócenie czasu opracowania nowego oprogramowania i zmniejszenie kosztu rozbudowy systemu. A zastosowanie w kamerach procesorów z architekturą x86 pozwala na wykorzystanie dobrze znanych projektantom narzędzi deweloperskich.

Aktualnie dostępne są dwa modele kamer: NEON-1020 z 2/3" detektorem CMOS CMV2000 o rozdzielczości 2048x1088 i częstotliwości ramki 120 fps oraz NEON-1040 z 1" detektorem CMOS CMV4000 o rozdzielczości 2048x2048 i częstotliwości ramki 60 fps.

Kamery mają wymiary 68,5×110×52,7 mm oraz mocowanie obiektywu typu C. Zasilane są napięciem stałym 12~24 VDC i pobierają ok.13 W. Mogą pracować w temperaturze 0~+50°C. W czasie pracy wytrzymują wibracje 5 Grms 5~500 Hz w trzech osiach. Spełniają normy IP67, CE i FCC Class A. Wszystkie sygnały wyprowadzone są na hermetyczne złącza M12.

GURU Control Systems
KamLAB

www.gurucs.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów