Stacjonarne kamery termowizyjne dla przemysłu
| Prezentacje firmowe ArtykułySpadek cen przenośnych kamer termowizyjnych doprowadził do szybkiego wzrostu popularności tych urządzeń i tej techniki pomiarowej w utrzymaniu ruchu zakładów przemysłowych. Można mieć nadzieję, że rosnąca liczba producentów kamer stacjonarnych doprowadzi do podobnego trendu i kamery takie będą coraz częściej wykorzystywane w aplikacjach przemysłowych. Nie każda jednak kamera termowizyjna nadaje się do każdej aplikacji pomiarowej.
Oprócz oczywistego wyboru związanego z zakresem pomiarowym, rozdzielczością detektora, szybkością rejestracji czy kątem widzenia obiektywu w niektórych pomiarach duże znaczenie może mieć zakres spektralny urządzenia. Znakomitą większość oferowanych kamer na rynku stanowią kamery z detektorem mikrobolometrycznym mierzące temperaturę w paśmie od ok. 7 do 14 µm.
Urządzenia te (włączając w to pirometry) idealnie nadają się do pomiaru temperatur w zakresie do ok. 500-600 °C. Jednak wraz ze wzrostem temperatury maksimum energii emitowanej przez obiekt przesuwa się w stronę bliskiej podczerwieni i pasma widzialnego. Wysokie temperatury łatwiej i dokładniej mierzy się wykorzystując kamery i pirometry średnio i krótkofalowe. Jak pokazuje poniższy wykres błąd takiego pomiaru związany ze źle ustawionym współczynnikiem emisyjności jest tym mniejszy im krótsza długość fali pomiarowej.
Typowe urządzenia krótkofalowe mogą mierzyć temperatury od zakresu ok. 250 °C a średniofalowe już od temperatury otoczenia. Wyjątkiem tutaj są kamery z szybkimi, chłodzonymi detektorami kwantowymi zazwyczaj działającymi w paśmie 3-5 µm, które mogą rejestrować dużo niższe temperatury. Dla pomiarów kamerami termowizyjnymi w przemyśle ważniejszy zazwyczaj jest sam rozkład temperatury niż jej bezwzględna wartość, niemniej gdyby ktoś potrzebował faktycznie dokładnego pomiaru wysokich temperatur lepiej dobrać urządzenie o najkrótszej dostępnej fali pomiarowej dla wymaganego zakresu pomiarowego. Trzeba też pamiętać o tym, że dokładności pomiaru podawane w kartach katalogowych urządzeń odnoszą się do warunków laboratoryjnych i wzorca w postaci ciała prawie doskonale czarnego, co może mieć niewielkie przełożenie na daną aplikację w przemyśle.
Istnieje też pewna grupa kamer termowizyjnych i pirometrów dedykowanych pod konkretne zastosowania. Typowym przykładem mogą być urządzenia do pomiaru temperatury szkła czy folii z tworzyw sztucznych. Szkło bez żadnych powłok jest mocno refleksyjne w typowym paśmie 7-14 µm i dlatego do jego pomiaru powinno stosować się urządzenia z falą pomiarową w okolicy 5 µm, dla której szkło ma najwyższy współczynnik emisyjności.
Podobnie cienkie folie z tworzyw sztucznych są przeźroczyste w typowym paśmie pomiarowym i do takiego pomiaru trzeba dobierać urządzenia o fali pomiarowej 3,43 µm lub 7,9 µm w zależności od tworzywa. Inną długość fali pomiarowej dobiera się do pomiaru przez płomień i spaliny gazu a inną do pomiaru tego płomienia lub spalin właśnie.
Typowe kamery termowizyjne oferują częstotliwość rejestracji obrazu na poziomie do 50 Hz w pełnej rozdzielczości matrycy pomiarowej. Jeśli ta wartość jest niewystarczająca to dostępne są znacznie szybsze kamery z chłodzonymi detektorami, gdzie częstotliwość rejestracji dochodzi do ok. 400 Hz dla pełnej rozdzielczości i do kilku kHz przy ograniczonej rozdzielczości obrazu. Są to jednak urządzenia znacząco droższe od standardowych kamer i stosowane głównie w badaniach naukowych. Do rejestracji szybkich procesów można też wykorzystać liniowy skaner temperatury synchronizowany np. z obrotami mierzonego obiektu.
Opis powyższych urządzeń oraz całej gamy pirometrów wraz z przykładowymi notami aplikacyjnymi znaleźć można na stronie www.pirometry.pl, do odwiedzenia której zapraszam.
IRtech
www.irtech.pl