Jak zintegrować sieci przemysłowe?

| Prezentacje firmowe Artykuły

W dobie rozprzestrzeniających się sieci bezprzewodowych oraz wzrostu ilości zdalnych urządzeń przemysłowych coraz ważniejszy staje się problem ich integracji w jeden sprawny i wydajny system. Wszystkie one wymagają nie tylko odpowiedniego skomunikowania ze sobą, ale również bezkonfliktowej pracy, która zapewni wysoką efektywność przy możliwie największej prostocie infrastruktury.

Jak zintegrować sieci przemysłowe?

Przykładem uniwersalnego rozwiązania jest Vlinx ConnectPro łączący w sobie funkcjonalność konwertera, rejestratora, wirtualnej stacji HMI oraz bramki Ethernet. Trzy wbudowane porty szeregowe wraz z portem Ethernet 10/100 Base-TX umożliwiają płynną współpracę pomiędzy urządzeniami. Port Ethernet może obsługiwać jednocześnie do czterech wejść - w tym również konwersję Ethernet/Ethernet. Możliwość skonfigurowania i zapisania ustawień w pamięci pozwala na przenoszenie danych pomiędzy stanowiskami oraz uelastycznia obsługę systemu. Z kolei poprzez port USB można w łatwy sposób przegrać dane lub zamontować pamięć Flash jako zewnętrzny dysk.

Główne funkcje, które sprawiają, że rozwiązanie Vlinx góruje nad konkurencją, to:

  1. Konwerter - ze względu na fakt, że trudności z komunikacją są bardzo powszechne, co wynika z wielości obsługiwanego sprzętu (sterownik PLC, serwonapęd, skaner kodów kreskowych, czujniki z wyjściem szeregowym, itd.), Vlinx został przystosowany do optymalnej konfi guracji i współpracy z niemal każdym bezprzewodowym hardwarem.
  2. Rejestrator - umożliwia zwiększenie efektywności, gdyż wszystkie dane muszą być zebrane, zmagazynowane i przeanalizowane. Jest to cecha wielu systemów SCADA, lecz poziom ich złożoności oraz ceny skutecznie ograniczają funkcjonalność. Vlinx ConnectPro potrafi zebrać dane, a także przedstawić je w wymaganej postaci.
  3. Stacja HMI - pozwala na redukcję kosztów. Wiedza na temat bieżącej pracy urządzenia lub procesora oraz dokonywanie stosownych poprawek w sposób zdalny wpływa na spore oszczędności. Bramka Ethernet, a także standard HMI umożliwiają monitoring stanu pracy w sposób zaawansowany i bezproblemowy przy wykorzystaniu dowolnej sieci na świecie. Wbudowany serwer web pozwala z kolei na zdalny dostęp do HMI z dowolnego komputera PC.

Dodatkowym wyposażeniem Vlinx ConnectPro są karty rozszerzeń, które zwiększają liczbę dostępnych opcji, a także dają większe możliwości konfiguracyjne. Przykładowymi funkcjami, które można zaimplementować jest obsługa wiadomości SMS, komunikacja z punktami dostępowymi (WAP), praca na częstotliwościach pozaeuropejskich bądź większa liczba portów wejścia (RS 422/485, DH485 (RJ45), RS-232 i inne).

Podsumowując, Vlinx stanowi kompletne urządzenie o elastycznym zastosowaniu i szerokich możliwościach późniejszej rozbudowy tak, aby możliwie jak najlepiej spełniać wymagania współczesnych sieci bezprzewodowych w przemyśle.

Najpowszechniejszym zastosowaniem systemu opartego na Vlinx są obszary, gdzie istotny jest zdalny pobór danych ze względu na trudności z rozmieszczeniem standardowych przewodów. Zakłady wytwarzające energię elektryczną czy przetwórstwo naft y i gazu to naturalne miejsca użycia tego rozwiązania. Wysoka wydajność pozwala na bezkonfliktową pracę w strefie działania innych urządzeń bezprzewodowych, a elastyczna konfiguracja umożliwia dostosowanie modemu do dowolnych warunków otoczenia. Warto też pamiętać o możliwości rozbudowy, ponieważ niektóre aplikacje posiadają trudno dostępne miejsca, gdzie w czasie normalnej pracy zespołu maszyn człowiek nie ma dostępu, a mimo to musimy zapewnić transfer danych. Dokładanie kolejnych kart rozszerzeń odbywa się w sposób intuicyjny i nie wymaga specjalnych uprawnień czy dopuszczeń, a sam proces konfiguracyjny został jasno i precyzyjnie opisany w dokumentacji.

Dacpol
Dominik Kowalczyk