.steute - nowe produkty przeciwwybuchowe na targach w Hanowerze

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zakończyła się kolejna już edycja targów w Hanowerze. Firma steute prezentowała na nich wiele nowości, z czego znaczna część to urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym. Co niezwykle ważne - do sprzedaży wprowadzone zostały także urządzenia bezprzewodowe w wykonaniu Ex z zaimplementowaną technologią radiową sWave.

.steute - nowe produkty przeciwwybuchowe na targach w Hanowerze

ŁĄCZNIK POZYCYJNY Z WYJŚCIEM ANALOGOWYM EX HS 98 DO STREF EX 1/2 I EX 21/22

Fot. 1. Nowy, pozycyjny łącznik analogowy serii Ex HS 98

Firma steute opracowała nowe łączniki Ex HS 98 Extreme (fot. 1), dostarczające na wyjściu sygnał analogowy, proporcjonalny do aktualnej pozycji aktywatora (odwzorowywanej przez zintegrowany czujnik Halla). Dostępne są warianty 0...20 mA, 4...20 mA lub 0...10 V.

W przypadku wersji Ex w konstrukcji wykorzystana została solidna, metalowa obudowa, przystosowana do pracy w ciężkich warunkach środowiskowych, o wysokim stopniu ochrony i standardowych wymiarach określonych normą DIN EN 50041. Zróżnicowane aktywatory mogą być obracane (4 × 90°), co pozwala na łatwą zabudowę łączników analogowych w konstrukcji maszyny.

Zgodnie z certyfikatami ATEX/IECEx, łączniki przeciwwybuchowe Ex HS 98 mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem gazów (Ex 1 i 2) i/lub pyłów (Ex 21 i 22).

Wymienione wyżej cechy predestynują te solidne urządzenia między innymi do pracy w systemach monitoringu położenia klap, zaworów i innych elementów ruchomych, w przemyśle ciężkim, chemicznym, rafineryjnym czy w zastosowaniach morskich .

KOMPLETNA OFERTA CZUJNIKÓW INDUKCYJNYCH

Fot. 2. Czujniki indukcyjne Ex firmy steute

Działy Automation i Extreme firmy steute rozszerzyły ofertę solidnych, cylindrycznych czujników indukcyjnych (fot. 2). Są teraz dostępne również w wersji przeciwwybuchowej, z certyfikatami ATEX i IECEx oraz wersji Extreme - do pracy w najtrudniejszych warunkach (m.in. do pracy w bardzo niskich i/lub bardzo wysokich temperaturach).

Czujniki dostępne są w czterech średnicach (M8, M12, M18 i M30). Sensory Ex, współpracujące z odpowiednimi modułami ewaluacyjnymi, są certyfikowane do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem gazów i/lub pyłów Ex 0 i 20.

Obecnie oferta czujników indukcyjnych jest zatem kompletna, stanowiąc wygodną alternatywę dla wyłączników elektromechanicznych i konwencjonalnych czujników magnetycznych.

PREMIERA ROKU: BEZPRZEWODOWE, PRZECIWWYBUCHOWE ŁĄCZNIKI POZYCYJNE I CZUJNIKI INDUKCYJNE

Fot. 3. Radiowe czujniki indukcyjne Ex firmy steute wraz z odbiornikiem

Dział Extreme firmy steute opracował w ramach programu "Wireless Ex" rozwiązanie techniczne zapewniające łatwy montaż i obsługę aparatury łączeniowej w strefach zagrożonych wybuchem gazów i/lub pyłów. Czujniki i łączniki nie muszą być już podłączane do modułów ewaluacyjnych w szafach rozdzielczych za pośrednictwem certyfikowanych przewodów, ponieważ można teraz wykorzystać protokół radiowy opracowany przez steute.

Technologia radiowa sWave w wersji przeciwwybuchowej została oczywiście certyfikowana zgodnie z wymaganiami ATEX oraz IECEx - przy czym dostępna jest rosnąca liczba wykorzystujących tę innowację urządzeń. Nowe produkty, właśnie dodane do oferty "Wireless Ex", obejmują radiowy łącznik pozycyjny Ex RF 96 w kompaktowej, prostokątnej obudowie oraz nadajnik radiowy serii Ex RF 96 ST służący do współpracy z czujnikami indukcyjnymi Ex RF IS M12, M18 i M30 (fot. 3).

Fot. 4. Nowy, 4-kanałowy odbiornik radiowy RF Rx SW868/915-4S

W obu przypadkach energia niezbędna do transmisji radiowej jest dostarczana przez długowieczną baterię. Oznacza to, że urządzenia w ogóle nie potrzebują przewodów i mogą zostać łatwo zamontowane, przykładowo na ruchomych podzespołach maszyn lub ciągów produkcyjnych. Specjalna, przeciwwybuchowa bateria litowa może być wymieniana wewnątrz stref Ex, co czyni całą operację prostszą i szybszą.

Elektromechaniczne łączniki pozycyjne Ex, czujniki Ex i baterie litowe mają certyfikaty ATEX i IECEx dopuszczające je do pracy w strefach Ex 1 i 21. Sygnał radiowy ma tak małą energię, że nie stwarza ryzyka wybuchu. Typowe zastosowania tych urządzeń to określanie pozycji ruchomych elementów maszyn czy linii produkcyjnych, ale także przenośników taśmowych i innych systemów transportu bliskiego, ulokowanych w strefach zagrożonych wybuchem.

Do ewaluacji sygnałów radiowych może służyć nowy odbiornik 4-kanałowy RF Rx SW868/915-4S (fot. 4), wyposażony w 4 wyjścia przekaźnikowe, umieszczany w szafie sterowniczej poza strefą zagrożoną wybuchem. Jak wszystkie odbiorniki radiowe steute, także i ten można dowolnie programować.

Adam Więch
.steute Polska

www.steute.pl