Toczenie i ślizg: hybrydowe łożyska liniowe igus w nowych rozmiarach

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma igus, specjalista w zakresie bezsmarowych technologii łożyskowych, rozszerzyła asortyment swoich łożysk hybrydowych z rolkami o dwa nowe rozmiary: 10 i 16 milimetrów. Lżejsze i cichsze prowadzenie liniowe na dwóch rolkach - również do aplikacji z ograniczoną przestrzenią instalacyjną.

Toczenie i ślizg: hybrydowe łożyska liniowe igus w nowych rozmiarach

Fot. 1. Hybrydowe łożyska rolkowe o średnicach 10 i 16 milimetrów uzupełniają dotychczasowy asortyment łożysk hybrydowych igus

Cicho i płynnie pracujące hybrydowe łożyska liniowe od igus są stosowane nie tylko w technologii kamer, drzwi przesuwnych lub drzwi w obrabiarkach, ale również w kabinach maszyn roboczych oraz przy indywidualnych projektach użytkowników. Aby ułatwić inżynierom dobór odpowiedniego rozwiązania, igus rozszerzył asortyment łożysk o dwa nowe rozmiary.

Za innowacyjną koncepcją tego łożyska stoi połączenie zalet łożysk ślizgowych i tocznych. Dla zapewnienia niezwykle gładkiej i cichej pracy konstrukcja wykorzystuje dwie przeciwstawne rolki wykonane z wysoko wydajnego, bezobsługowego polimeru. Rolki przejmują obciążenie i zapewniają niskie siły napędowe przy operacji ręcznej.

Gdy powstaje odchylenie lub niewłaściwa praca, są one natychmiast pochłaniane wzdłuż całego elementu ślizgowego, eliminując tym samym ryzyko wypadnięcia wózka z szyny i zapewniając przesuw dużego obciążenia przy minimalnym wysiłku - wszystko całkowicie bezsmarownie.

PRZYDATNOŚĆ DO PROJEKTOWANIA MNIEJSZYCH PRZESTRZENI INSTALACYJNYCH

Fot. 2. Za innowacyjną koncepcją łożysk hybrydowych stoi połączenie zalet łożysk ślizgowych i tocznych, oferując równocześnie cichą pracę i płynny ruch

"Łożyska hybrydowe o średnicach 20 mm udowodniły już swoją przydatność w praktyce", informuje Radomir Ochocki, menedżer ds. łożysk liniowych w firmie igus. "Jeśli wymagana jest tylko jedna szyna, użytkownik oszczędza bardzo dużo przestrzeni instalacyjnej. Kontynuując takie rozwiązanie, poszliśmy o krok dalej i zaoferowaliśmy łożysko hybrydowe z rolkami w nowych rozmiarach 10 i 16 milimetrów".

Umożliwia to konstruktorom jeszcze większą elastyczność instalacji łożysk, na przykład w panelach kontrolnych lub aplikacjach scenicznych na podwójnych szynach w połączeniu z kompletnymi wózkami. Ponieważ łożyska hybrydowe mają możliwość instalacji w zakresie 180 stopni, mogą być stosowane na wałkach niepodpartych.

Zobacz łożyska w akcji!

Film przedstawiający pracę łożyska hybrydowego z rolkami od igus dostępny jest na stronie http://www.igus.eu/doublerollerhybridbearing

IDEALNE DO OBSŁUGI RĘCZNEJ

Fot. 3. Ruch drzwi lub paneli kontrolnych za pomocą jednej szyny i nowego hybrydowego łożyska z rolkami

Ze względu na niskie tarcie łożysk hybrydowych wymagana siła przemieszczenia może być zmniejszona o współczynnik 5. Dzięki temu są one odpowiednie do obsługi manualnej. Ponieważ obciążenia do 100 kg mogą być z łatwością poruszane ręcznie, są one idealne do stosowania w branży mebli oraz wyposażenia biurowego (na przykład w drzwiach przesuwnych) oraz w kamerach i instalacjach monitorujących.

Łożyska z podwójnymi rolkami, które są tańsze niż powszechnie dostępne na rynku rozwiązania toczne, stanowią bardzo wydajne rozwiązanie, które jest dostępne jako oddzielny wózek prowadzący lub jako całkowicie zmontowane łożysko hybrydowe.

igus Sp. z o.o.
www.igus.pl

Zobacz również