ZASADA DZIAŁANIA
W czujnikach serii AR200 wykorzystywana jest metoda triangulacji (od "triangle" - trójkąt). Wiązka laserowa emitowana z czujnika tworzy na powierzchni badanego obiektu widzialną plamkę. Następnie światło odbija się i wraca do soczewki zbiorczej, zwanej również obiektywem. Soczewka jest usytuowana w pobliżu emitera laserowego.
Obiektyw skupia odbite światło, które następnie trafia na liniową matrycę CMOS. Pozycja plamki na matrycy CMOS determinowana jest przez odległość od obiektu. W celu uzyskania jak najlepszej dokładności pomiaru moc lasera i czas naświetlania są dobierane automatycznie w zależności od warunków, w jakich przeprowadzany jest pomiar. Wyjściowa informacja o odległości czujnika od obiektu podawana jest w postaci sygnału analogowego lub poprzez port szeregowy.
PARAMETRY
Czujniki serii AR200 przeznaczone są do pomiaru odległości od 25 do 130 mm (tabela). Pracują z częstotliwość próbkowania 0,2-1250 Hz. Rozdzielczość wynosi 0,03% zakresu pomiarowego, natomiast liniowość ±0,2% zakresu pomiarowego. Zastosowana dioda laserowa emituje widzialne światło czerwone o długości fali 650 nm o maksymalnej mocy 1 mW, co klasyfikuje ją jako laser klasy II (na obudowie umieszczono odpowiednie ostrzeżenie). Czujniki zasilane są napięciem 12-30 VDC, pobór prądu wynosi nie więcej niż 150 mA. Zaprojektowane zostały do pracy w temperaturze 0-60°C. Urządzenia zamknięto w aluminiowej, pyłoszczelnej obudowie o stopniu ochrony IP65.
Wszystkie parametry konfigurowalne zapisywane są w pamięci nieulotnej (np. wł./wył. eliminacji tła, czas próbkowania, typ wyjścia, wartości progowe, itp.). Czujniki dostarczane są z domyślną konfiguracją fabryczną, którą można przywrócić w każdej chwili za pomocą komendy Reset Configuration lub przytrzymując przycisk Function na obudowie czujnika podczas włączania.
WYJŚCIE ANALOGOWE
W takiej konfiguracji informacja o odległości przekazywana jest w postaci sygnału napięciowego 0-10 V lub prądowego 4-20 mA. Domyślnie wyjścia analogowe są aktualizowane 5 razy na sekundę (istnieje możliwość zmiany tego parametru). Wartości na wyjściu analogowym zmieniają się liniowo w całym zakresie pomiarowym.
Wartość początkową wyjścia analogowego (0 V w przypadku wyjścia napięciowego oraz 4 mA w przypadku wyjścia prądowego) możemy ustawić w innym miejscu zakresu pomiarowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że minimalna szerokość zakresu pomiarowego wynosi 5% jego wartości nominalnej.
Istnieje możliwość skonfigurowania obu wyjść (prądowego i napięciowego) jako pomocnicze wyłączniki progowe (NPN lub PNP).
PORT SZEREGOWY
Czujniki AR200 wyposażono w port szeregowy RS232. Służy on do parametryzacji oraz do przesyłania danych o odległości od badanego obiektu w milimetrach lub calach. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 115200 bodów (pełny dupleks). Informacja o pozycji może być przekazywana w kodzie ASCII lub binarnym.
Fabrycznie czujnik jest ustawiony w tryb wysyłania informacji pięć razy na sekundę z prędkością transmisji 9600 bodów, jednak wartości te można oczywiście zmienić. W trybie transmisji szeregowej odpowiednio skonfigurowane wyjścia analogowe mogą służyć jako pomocnicze wyłączniki progowe.
POTWIERDZONA JAKOŚĆ
Każdy czujnik laserowy dostarczany jest wraz z certyfikatem kalibracji potwierdzającym jego parametry i wysoką jakość. Certyfikat jest dokumentem indywidualnym, zawierającym typ i numer seryjny badanego czujnika.
Tomasz Haliniak
P.P.U.H. Eldar
www.eldar.biz