Sterowanie i wizualizacja w kompaktowej jednostce. Lenze przedstawia sterownik 3200 C

| Prezentacje firmowe Artykuły

Redukcja kosztów, oszczędność czasu i wzrost jakości to wyzwania przyszłości. Firma Lenze podjęła je i stworzyła L-force - rodzinę napędów i systemów automatyzacji oraz wzajemnie dopasowanych interfejsów i komponentów pozwalających na szybsze projektowanie i uruchamianie systemów oraz zapewniających większą wydajność i elastyczność produkcji.

Sterowanie i wizualizacja w kompaktowej jednostce. Lenze przedstawia sterownik 3200 C

Zaawansowane technologicznie maszyny, roboty, urządzenia pakujące czy jednostki manipulacyjne wymagają bardzo wydajnego i uniwersalnego systemu automatyzacji wyposażonego w centralne sterowanie. Systemy takie zapewniają koordynację ruchów wielu osi, a ponadto mogą przejmować funkcje sterujące procesu liniowego.

Określamy to jako controller-based automation i oferujemy obecnie do tego celu nową generację centralnych systemów sterujących - L-force Controller 3200 C, w których sterowanie i moduł wizualizacji znajdują się w jednej kompaktowej jednostce.

Od swojego dostawcy systemu automatyzacji klient oczekuje nie tylko sprawnej i taniej realizacji coraz bardziej skomplikowanych zadań, ale również zaawansowanych technologicznie narzędzi inżynierskich, a w razie potrzeby - wsparcia ze strony doświadczonych fachowców.

W firmie Lenze do dyspozycji są uznani eksperci, którzy zawsze chętnie pomogą, zarówno na etapie projektowania, tworzenia, doboru odpowiednich komponentów, jak i zaprogramowania mechatronicznej koncepcji. W samej Europie dysponujemy siecią ponad stu wysoko wykwalifikowanych inżynierów - od usług serwisowych, przez szkolenia, aż do linii pomocy dostępnej na całym świecie.

MOTION CENTRIC AUTOMATION

Części składowe systemu automatyzacji Lenze opartego na sterowniku stanowi nowa seria urządzeń Controller 3200 C i obszerna oferta produktów:

 • serwonapędy i przemienniki częstotliwości z dopasowanymi standardowymi silnikami trójfazowymi oraz synchronicznymi i asynchronicznymi serwosilnikami,
 • możliwość łączenia z przekładniami w różnych wersjach - aż do zdecentralizowanych systemów I/O.

Zaletą centralnej architektury tego systemu jest to, że projektant tylko rozwija i zarządza programem sterującym.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych procesorów nawet przy niewielkiej dostępnej przestrzeni można zrealizować architekturę komputerową o niezwykle dużej sprawności bez wymuszonego chłodzenia i innych ruchomych części. Sterownik programowalny (PLC), Motion Controller i moduł wizualizacji udało się umieścić w tej wyjątkowo kompaktowej platformie. Takie rozwiązanie, w porównaniu z tradycyjnymi systemami z kontrolerami ruchów i procesów, zapewnia niskie koszty i charakteryzuje się uproszczoną inżynierią systemową.

STEROWANIE I WIZUALIZACJA W KOMPAKTOWYM URZĄDZENIU

PLC, sterowanie napędami i wizualizacja w jednym urządzeniu

 • optymalne rozwiązanie do maszyn z centralnym wykonywaniem ruchów,
 • łatwa w obsłudze inżynieria systemowa dzięki centralnemu przechowywaniu danych.

Korzyść - oszczędność miejsca w szafie rozdzielczej.


Bardzo precyzyjne sterowanie dla jak najlepszych wyników produkcyjnych

 • wejścia typu touch-probe,
 • niezwykle dokładne sterowanie wyjść,
 • wysokodeterministyczna magistrala z precyzyjnym stemplem czasowym 1 µs.

Korzyść - wysoka precyzja.


Łatwa obsługa

 • zautomatyzowane uruchamianie seryjne i zabezpieczanie danych za pomocą modułu USB,
 • prosta wymiana urządzenia dzięki wymiennym kartom pamięci,
 • diagnostyka przy wykorzystaniu serwera sieciowego.

Korzyść - skrócenie czasu na uruchamianie i konserwację.


Niewymagające konserwacji

 • praca bez wentylatorów,
 • praca bez baterii dzięki zintegrowanemu UPC,
 • wysokie bezpieczeństwo dzięki zintegrowanemu procesowi sporządzania kopii zapasowych (backup).


Pewna przyszłość dzięki standardom przemysłowym

 • programowanie w IEC 61131-3,
 • sterowanie napędami zgodnie z PLCopen,
 • PLC Designer oparty na CoDeSys 3.

Korzyść - bezpieczeństwo inwestycji.


Komunikacja

 • okablowanie liniowe za pomocą zintegrowanego przełącznika Ethernet,
 • EtherCAT jako szybka magistrala systemowa direct on board,
 • dokładne dopasowanie dzięki możliwości rozbudowy modułów.

Korzyść - niepotrzebne są zewnętrzne komponenty.


System I/O 1000 dla lokalnych sygnałów

 • stałe okablowanie dzięki odizolowaniu modułów elektroniki i bazowego,
 • szybka diagnostyka przy wykorzystaniu przejrzystych opisów i diod LED jednoznacznie przyporządkowanych do każdego kanału,
 • łatwe podłączenie dzięki wydrukowanym schematom połączeń,
 • w pełni zintegrowane ekranowane połączenia bez specjalnych zacisków ekranujących.

Korzyść - niewielkie rozmiary.

INŻYNIERIA SYSTEMOWA - PLC DESIGNER 3

Za pomocą PLC Designer, który zbudowano z użyciem znanego CoDeSys, można stworzyć własny program sterujący. Zgodnie z IEC 61131-3 do dyspozycji użytkownika jest 6 języków programowania: lista aplikacji, tekst strukturalny, schemat połączeń, blok funkcyjny i graficzny język procesowy oraz funkcyjny wykres blokowy.

Dodatkowo zabudowane są mechanizmy programowania zorientowanego na obiekt, umożliwiające sporządzanie klas, metod i związanych z tym metod dziedziczenia. Jest to najnowocześniejsza technologia software’owa w systemach automatyzacji!

Dzięki dialogom i sterownikom, które zostały dopasowane specjalnie do sprzętu Lenze, zoptymalizowano np. timing i dopasowano do specjalnych interfejsów komunikacji, dzięki czemu zapewniono optymalną gęstość pakowania w celu jak najlepszego wykorzystania możliwości magistrali.

Dodatkowo system został rozbudowany o funkcję Gateway, która programom parametryzacji napędu, jak np. L-force Engineer, umożliwia dostęp za pośrednictwem kontrolera do podłączonych urządzeń peryferyjnych.

Jednak najważniejsze rozszerzenie to włączenie systemu I/O 1000 w konfigurację sterowania. Magistrala zlokalizowana na tylnej ściance w systemie I/O to niemal nowa magistrala systemowa całkowicie zintegrowana z PLC Designer, a specjalne interfejsy użytkownika znacznie ułatwiają ustawianie parametrów systemu I/O. Na wszystkie nurtujące Państwa pytania chętnie odpowiedzą nasi eksperci z branży automatyki i napędów.

Lenze Polska Sp. z o.o.
www.lenze.pl

Zobacz również