Panele HMI z SoftPLC, pakietem wizualizacyjnym i zdalnym serwisem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Seria Esaware firmy ESA stanowi nowoczesne i kompletne rozwiązanie do sterowania i wizualizacji instalacji automatyki. Oferuje stabilną pracę, bezpieczeństwo i jakość wykonania niezbędną w środowisku przemysłowym. Rozwiązanie tworzą panele operatorskie z we/wy i Soft PLC Codesys, pakiet wizualizacyjny Crew oraz platforma zdalnego dostępu serwisowego do urządzeń i instalacji Crew Everyware. Pakiet Crew wraz z dostępem do funkcjonalności zdalnego serwisu jest oferowany w cenie paneli HMI.

Panele HMI z SoftPLC, pakietem wizualizacyjnym i zdalnym serwisem

HMI - WIZUALIZACJA I STEROWANIE

Esaware udostępnia kilka typów paneli operatorskich, wśród nich HMI z Soft PLC Codesys, przeznaczone do rozbudowy za pomocą lokalnych we/wy (linia C). Codesys to niezależne sprzętowo narzędzie inżynierskie, które umożliwia programowanie urządzeń automatyki ponad 250 producentów z różnych sektorów przemysłu. Pakiet Codesys pozwala na tworzenie aplikacji w językach typowych dla PLC, takich jak LD, ST, FBD, SFC i IL. Program jest udostępniany za darmo.

W panelach serii Esaware zainstalowany jest runtime oprogramowania Codesys, a wersja developerska rozwiązania dostępna jest na witrynie internetowej www.esa-automation.com. Środowisko do tworzenia aplikacji wizualizacyjnych na panele Esaware, Crew, zawiera narzędzia służące do integracji pakietów Crew i Codesys (można przesyłać zmienne pomiędzy pakietami). Oprogramowanie narzędziowe Esaware Crew dostępne jest w cenie paneli (zarówno w wersji runtime, jak i development).

MODUŁY WE/WY LOKALNYCH

Moduły wejść/wyjść (o nazwie EW600) służą do rozbudowy paneli operatorskich z Soft PLC, zapewniając im możliwość jednoczesnej realizacji funkcji wizualizacji i sterowania. Producent udostępnił następujące wersje modułów we/wy lokalnych:

  • cyfrowe z optoizolacją (8 wejść i 4 cyfrowe wyjścia),
  • analogowe (3 wejścia i 2 analogowe wyjścia z rozdzielczością 16 bitów),
  • wejścia szybkich liczników (2 wejścia),
  • wejścia termoparowe (6 wejść termoparowych, typy termopar: K/J/ E/T/N/B/R/S),
  • wejścia temperaturowe (4 wejścia; obsługiwane typy czujników: Pt100 / Pt200 / Pt 500 / Pt1000 / Ni100 / Ni1000),
  • wyjścia szybkich liczników (4 wyjścia),
  • wyjścia PWM (4 wyjścia PWM).

Wszystkie typy modułów we/wy lokalnych Esaware mogą pracować w temperaturze od -10°C do +50°C, a ich obudowa jest zabezpieczona w stopniu ochrony IP20. W zależności od wielkości ekranu do panelu operatorskiego można podłączyć od 4 do 16 modułów.

Jeżeli liczba lokalnych we/wy jest za mała w stosunku do potrzeb obiektu lub instalacja jest rozproszona, do paneli można podłączać moduły zdalne dowolnych producentów pracujące w sieci EtherCAT. Istnieje także możliwość integracji modułów we/wy komunikujących się w innych sieciach z wykorzystaniem funkcji wymiany danych pomiędzy Crew a Codesys.

WIZUALIZACJA W CREW

Środowisko Esaware Crew umożliwia zaprogramowanie wszystkich platform należących do rodziny (oprócz paneli także komputerów panelowych i w wersjach box). W przypadku paneli operatorskich pakiet Crew jest dostępny bezpłatnie, licencjonowanie na komputery PC uzależnione jest od liczby zmiennych w aplikacji.

Obsługa Crew jest wyjątkowo intuicyjna, a jego wszechstronność zapewnia oszczędność czasu i eliminuje potrzebę modyfikowania aplikacji przy wyborze innego rodzaju lub rozmiaru urządzenia. Współpraca pakietu ze środowiskiem Soft PLC Codesys umożliwia programowanie aplikacji w łatwy sposób. Crew zapewnia także obsługę aplikacji za pomocą urządzeń mobilnych z systemami iOs, Android i Windows Phone.

ZDALNY SERWIS Z EVERYWARE

Platforma serwisowa Everyware umożliwia bezpieczny, zdalny dostęp do urządzeń i linii technologicznych. Do połączenia ze sterownikami, napędami, systemami zdalnego sterowania i nadzoru Everyware używa szyfrowanego połączenia VPN (w sieci Ethernet). Ochronę danych i bezpieczeństwo połączenia gwarantuje wykorzystanie protokołu TLS 1.2, który zapewnia poufność i integralność danych oraz uwierzytelnianie serwera.

Rozwiązanie nie wymaga instalacji dodatkowych komponentów i pozwala na działanie w odległych instalacjach podobnie jak w sieci lokalnej. Ułatwia pracę inżynierów wsparcia i serwisantów technicznych, którzy - w reakcji na pojawiające się problemy - nie muszą wyjeżdżać do oddalonych fabryk i instalacji. Obniża to także znacząco koszty serwisu. Dodatkowo pakiet Everyware pomaga w fazie uruchamiania i odbiorów instalacji automatyki: pozwala na modyfikacje ustawień i aktualizacje aplikacji oraz zdalne debugowanie sterowników i innych urządzeń, które są dostępne w sieci.

Pakiet Everyware jest wbudowany i dostępny bezpłatnie w panelach operatorskich serii Esaware. Everyware udostępnia nielimitowaną liczbę połączeń (w licencji Multi Access) i nieograniczoną liczbę urządzeń dostępnych w sieci, do jego działania konieczny jest zakup domeny.

Sabur
www.sabur.com.pl