Panele operatorskie na ramionach wychylnych

| Prezentacje firmowe Artykuły

W dziedzinie automatyzacji fabryk panele operatorskie coraz częściej są montowane na ramionach wychylnych. Ich zalety są niepodważalne: są one znacznie bardziej elastyczne pod względem możliwości i sposobów umieszczenia niż ich odpowiedniki montowane w szafach oraz pozwalają operatorom stale kontrolować proces produkcji. Najnowsza generacja sterowników HMI firmy B&R montowanych na ramionach wychylnych - Automation Panel 5000 - wyznacza nowe standardy w zakresie różnorodności i modułowości.

Panele operatorskie na ramionach wychylnych

Automation Panel 5000 może być ustawiony albo jako terminal zdalny, albo jako zintegrowany Panel PC. Wiąże się to z koniecznością wyposażenia go albo w jednostkę PC, albo w odbiornik dla wysokowydajnej technologii wyświetlacza cyfrowego B&R: Smart Display Link (SDL/SDL3). W każdym przypadku sam panel operatorski jest identyczny.

Do montażu na ramieniu wychylnym dostępny jest szeroki wybór paneli Automation Panel. Jednym ze sposobów wykorzystania go jest tradycyjny format 4:3 z analogowym rezystancyjnym ekranem dotykowym, który zapewnia kompatybilność z wieloma istniejącymi aplikacjami. Są one dostępne w rozmiarach do 19" oraz w szeroko wykorzystywanych rozdzielczościach XGA i SXGA.

PRZESUNĄĆ, PRZYBLIŻYĆ, PRZEWINĄĆ

Można też wybrać systemy wielodotykowe, które szybko zyskują popularność w środowiskach przemysłowych. Współpracują one z intuicyjnymi gestami przesuwania, przybliżania i przewijania, a także z gestami oburęcznymi, co ma zapobiegać nieumyślnemu uruchamianiu krytycznych operacji. Całkowicie szklana powierzchnia jest przyjemna w użyciu i łatwa do czyszczenia. B&R oferuje panoramiczne panele wielodotykowe o wielkości przekątnej od 15,6" do 24", zarówno z rozdzielczością HD Ready, jak i Full HD.

WYDAJNY SYSTEM W JEDNYM CHIPIE

Dzisiejsze złożone systemy sterowania i aplikacje HMI są bardzo intensywne pod względem obliczeniowym. Dzięki najnowszej generacji procesorów Atom, Intel stworzył kompaktową, ale wydajną platformę System-On-Chip (SoC), która idealnie nadaje się do stosowania w oszczędzających miejsce panelach PC. Procesory te są skalowalne - jedno-, dwu- lub czterordzeniowe - i osiągają efektywność porównywalną z procesorami Celeron opartymi na serii Core i.

Również efektywność grafiki posunęła się o ogromny krok naprzód. Po raz pierwszy w tym segmencie procesory Atom obsługują Direct X11, stosowany w wielu współczesnych systemach SCADA. Jednocześnie systemy te są wyjątkowo sprawne. Procesor jednordzeniowy E3815 ma wartość wydzielanego ciepła (TDP - Thermal Design Power) zaledwie 5 watów - nawet czterordzeniowe najlepsze procesory mają wartość 11 watów - co umożliwia całkowicie pasywne chłodzenie panelu PC. Jednostki PC zabierają nie więcej miejsca niż odbiornik SDL/DVI.

OD STEROWANIA DO HMI

Fot. 1. Aby optymalnie dostosować się do potrzeb każdej maszyny, firma B& R stworzyła własne opcjonalne jednostki klawiatur, które można bardzo łatwo dostosować do potrzeb klienta

Wielordzeniowa architektura najnowszej generacji procesorów Intel Atom umożliwia łączenie wielu funkcji w jeden system. Jeden rdzeń może wypełniać zadania sterowania, podczas gdy inne jednocześnie obsługują system SCADA działający w systemie Windows.

Montowane na wysięgnikach panele PC firmy B&R oferują elastyczne interfejsy. Dwa interfejsy Gigabit Ethernet mieszczą się w standardzie, natomiast aby dodać POWERLINK, CAN i inne protokoły, można zainstalować modułową jednostkę interfejsu. Dane są przechowywane na karcie CFast, która zapewnia do 128 GB pamięci. Dwa porty USB - z czego jeden USB 3.0 - oferują szybki sposób podłączenia dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

Panele PC firmy B&R mogą działać na wielu różnych systemach operacyjnych, w tym na różnych wersjach systemu Windows, aż do Windows 10, a także na wbudowanych wariantach z dodatkowymi korzyściami, takimi jak konfigurowalne filtry zapisu. Można także wykorzystać system Linux lub Automation Runtime czasu rzeczywistego B&R.

MAKSYMALNA WYGODA

Ekrany dotykowe otwierają świat nowych możliwości dla użytkownika. Mimo to dla pewnych operacji użytkownicy nadal preferują elementy mechaniczne. To dlatego B&R oferuje swój Automation Panel 5000 z opcjonalnymi przyciskami i wyłącznikami kluczykowymi. Przycisk awaryjny E-stop może być również zainstalowany na ramieniu wychylnym, który zawsze znajduje się w zasięgu operatora.

Klucze RFID, w wielu zakładach wykorzystywane do zarządzania prawami dostępu, mogą równie dobrze sterować dostępem do terminalu operatorskiego. Wybrane warianty Automation Panel 5000 mogą być wyposażone w czytniki RFID, umożliwiając inteligentną autoryzację grupy użytkowników

ŁATWE DOSTOSOWANIE DO KLIENTA

Ułożenie i wygląd klawiszy na terminalu operatorskim różni się w zależności od maszyny. Aby optymalnie dostosować się do potrzeb każdej maszyny, firma B&R stworzyła własne jednostki klawiatur, które można bardzo łatwo dostosować do potrzeb klienta. Jako że podstawowy sprzęt jest zawsze ten sam, proces ten jest wyjątkowo prosty. Lista możliwych adaptacji jest długa i obejmuje w zasadzie każde ustawienie standardowych klawiszy, klawiszy podświetlanych i przycisków w różnych kolorach.

Urządzenia HMI wykonywane na zlecenie klienta są generalnie dostarczane całkowicie zmontowane. Wykonana dla klienta jednostka klawiatury może również być dostępna w wersji do zainstalowania przez użytkownika. Zdejmowana pokrywa z tyłu panelu umożliwia szybkie i proste podłączanie. Wewnątrz urządzenia dwa osobne kanały kablowe prowadzą kable do wysięgnika. Pozwala to na doskonałe dostosowanie elementów operacyjnych do danej aplikacji, nawet na jednorazowo wyprodukowanych urządzeniach klienta.

ELASTYCZNY SPOSÓB MOCOWANIA

Fot. 2. Użytkownicy mogą z łatwością zmieniać mocowanie panelu (wiszące/na podstawie) już na miejscu

Automation Panel firmy B&R może być z łatwością adaptowany do montowania wiszącego lub na stojaku, Kierunek montowania zależy od użytkownika i może być zmieniany już na miejscu. Panele te są tak projektowane, aby dawały łatwy dostęp do wszystkich elementów operacyjnych oraz kabli. Dostęp uzyskuje się przez zdjęcie całej tylnej pokrywy, która - podobnie jak sam panel - objęta jest stopniem ochrony IP65.

Można zainstalować uchwyty boczne, tak aby użytkownik mógł z łatwością przesuwać panel w optymalnym położeniu. Opcjonalny kołnierz obrotowo-uchylny pozwala na dostosowanie panelu do ergonomicznego kąta patrzenia, tak aby pracownicy o różnym wzroście mogli korzystać z niego wygodnie i bez zmęczenia. Alternatywnie do systemu ramienia wychylnego, Automation Panel 5000 może również być instalowany na monitorze VESA.

Raimund Ruf
Kierownik działu HMI
B&R Automatyka Przemysłowa
www.br-automation.pl