LSLV serii S100 - przemiennik częstotliwości ogólnego przeznaczenia w ofercie firmy ANIRO

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zapotrzebowanie stosowania przetwornic częstotliwości w układach napędowych ciągle wzrasta. Mnogość dostawców, obecnych na polskim rynku wymusza na producentach ciągłe doskonalenie swoich produktów, tworzenie nowych serii, które w pełni mogą zaspokoić potrzeby użytkownika. Analizując portfolio wielu dostawców, natknąć się można na ogrom różnych modeli, dedykowanych do konkretnych aplikacji. Ma to swoje plusy i minusy, lecz dostrzec można kierunek nowych zmian, zdefiniowany przez użytkowników, którzy za główny cel obierają prostotę i uniwersalność urządzenia. Taki kierunek właśnie, wyznacza nowa seria przetwornic LSLV S100, koreańskiego koncernu LS Industrial System, reprezentowanego na polskim rynku przez firmę ANIRO.

LSLV serii S100 - przemiennik częstotliwości ogólnego przeznaczenia w ofercie firmy ANIRO

Rys. 1. Porównanie gabarytu serii IG5A oraz S100

Seria LSLV S100 dostępna jest w ofercie ANIRO od połowy zeszłego roku i od razu zyskała uznanie wśród klientów. Nowoczesność, uniwersalność, prostota i bardzo korzystny stosunek jakości do ceny, to główne cechy wyróżniające nową serię na tle modeli konkurencji.

W urządzeniu wprowadzono wiele nowinek, niespotykanych dotychczas w ofercie LSIS: technologia Dual CPU (dwa procesory - główny CPU DSP oraz pomocniczy MCU I/O), wewnętrzna wymiana danych odbywa się za pomocą magistrali CAN, znacznie udoskonalony algorytm bezczujnikowego sterowania wektorowego, innowacyjny system chłodzenia, wejście bezpieczeństwa.

Docelowo seria S100 ma być następcą, bardzo popularnej serii przetwornic z rodziny IG5A. Falowniki S100 zakupić można w dwóch różnych stopniach ochrony (IP20 oraz IP66) oraz w dwóch typach zasilania (jedno i trójfazowe). Podobnie jak w serii IS7, S100 posiada pracę dual rating, która w zależności od typu obciążenia, pozwala na operowanie z większymi bądź mniejszymi silnikami (dla obciążeń zmiennomomentowych dobór mocowo typoszereg niżej, aniżeli wskazuje na to tabliczka znamionowa silnika). Typoszereg pod względem mocy wygląda następująco:

  • zasilanie jednofazowe 1× 230 VAC dla mocy: 0,4; 0,75; 1,5; 2,2 kW;
  • zasilanie trójfazowe 3×400 VAC IP66 dla mocy: od 0,4 do 22 kW włącznie.

Nowa generacja napędów S100 została dosyć mocno odchudzona pod względem gabarytów. Jest również możliwość instalacji urządzeń jeden obok drugiego, co pozwala na bardzo duże oszczędności miejsca na płycie montażowej. Porównując model o mocy 11 kW z dotychczasową serią IG5A (wymiary i waga), S100 jest prawie o 40% mniejszy.

Rys. 2. Charakterystyki momentu dla różnych prędkości S100

Dodatkowo, w całym typoszeregu mocy wbudowany jest filtr EMC kategorii C3 oraz moduł hamujący. Dla mocy 30-75 kW włącznie, w obwodzie pośrednim prądu stałego zainstalowany jest dławik, poprawiający współczynnik mocy oraz redukujący współczynnik THDI.

Falownik oferuje użytkownikowi bardzo duże możliwości aplikacyjne. W łatwy sposób można dostosować urządzenie do swoich własnych, czasami bardzo wyrafinowanych potrzeb (np. standardowo maksymalna częstotliwość wyjściowa 400 Hz, po przestawieniu odpowiedniego parametru jest możliwość operowania z silnikami do 1000 Hz). Seria S100 oferuje większość funkcji, jakie dostrzec można w istniejącej, przemysłowej serii IS7 (obsługa hamulca, KEB, lotny start, zapobieganie pracy regeneratywnej, sterowanie prędkościowe i momentowe oraz wiele innych). Wbudowane wejścia/wyjścia:

  • 7 dowolnie programowanych wejść cyfrowych (wybór standardu NPN/PNP),
  • 2 wejścia analogowe (jedno napięciowe, drugie uniwersalne napięciowe lub prądowe do wyboru przez użytkownika),
  • wejście impulsowe do 32 kHz,
  • wejście bezpieczeństwa STO, zgodne z SIL2, EN60204-1,
  • wyjście otwarty kolektor,
  • wyjście przekaźnikowe (zestyk przełączny),
  • wyjście analogowe uniwersalne, napięciowe lub prądowe do wyboru przez użytkownika,
  • wyjście impulsowe do 32 kHz.

Dodatkowym atutem jest obecność magistrali ModbusRTU (wersja standard) oraz opcjonalnych kart komunikacyjnych: CANopen, Ethernet/IP, Modbus/TCP oraz Profibus-DP. Sieć Modbus/RTU zapewnia prawie sześciokrotnie szybszą wymianę danych w porównaniu do serii IG5A (S100 prędkość komunikacji 115 kb/s).

Szczególną uwagę przyciąga funkcja programowania sekwencyjnego. Pozwala ona na tworzenie prostych sekwencji, stworzonych przez użytkownika. Do dyspozycji posiadamy 28 różnych bloków funkcyjnych, które łączyć należy za pomocą linków (adresów) z odpowiednimi parametrami wejściowo - wyjściowymi.

Użytkownik ma również możliwość definicji czasu pętli programowej. W skład bloków funkcyjnych wyróżnić należy operacje arytmetyczne, logiczne, timery, komparatory, testowanie bitów. Falownik oferuje również komunikację P2P pomiędzy jednostkami połączonymi za pomocą portu RS485. Możliwa jest parametryzacja wielu rządzeń z poziomu jednej klawiatury, dzielenie wejść/wyjść.

Mnogość dostępnych funkcji, liczne karty komunikacyjne, wbudowane funkcje PLC oraz wejście bezpieczeństwa, czynią przetwornicę S100 uniwersalnym narzędziem dla znakomitej większości aplikacji przemysłowych. W przygotowaniu jest już kolejny produkt marki LS, który zagości w ofercie ANIRO.

ANIRO Sp. z o.o.
www.aniro.pl