Przegląd przemienników częstotliwości EURA Drives

| Technika

Marka EURA Drives jest obecna na rynku polskim od dekady. Przez ten okres przemienniki częstotliwości EURA sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach. EURA Drives została założona w 1992 roku i jest pierwszym przedsiębiorstwem w Chinach, które wyspecjalizowało się w badaniu i rozwoju techniki napędu AC.

Przegląd przemienników częstotliwości EURA Drives

EURA Drives obecnie produkuje 14 serii przemienników częstotliwości. Cztery serie dostępne są na rynku europejskim i stanowią podstawową ofertę produktową, pozostałe dziesięć serii stanowią przetwornice specjalistyczne, dedykowane dla takich branż jak: wod-kan. (seria F2000-P), energii wiatrowej i fotowoltaiki (seria EPS 2000), windy i dźwigi (seria E2000-Q) oraz przemysł tekstylny (seria LT 3100).

Oprócz produkcji szerokiej gamy przemienników częstotliwości, przedsiębiorstwo EURA Drives produkuje silniki synchroniczne o klasie sprawności IE4 (otrzymały wyróżnienie "Produkt Roku 2015" oraz "Produkt Roku 2014"), softstartery serii HFR-1000, serwonapędy (trzy serie), sterowniki PLC, panele HMI oraz akcesoria dla przemienników częstotliwości.

Na rynku europejskim najważniejszymi produktami są przemienniki częstotliwości serii E-800, E-2000, EP-66 oraz EM-30.

EURA E-800

Przemiennik częstotliwości stanowiący proste i ekonomiczne rozwiązanie wykorzystywane do sterowania pracą silników elektrycznych tam, gdzie wymagana jest regulacja prędkości lub momentu obrotowego w zakresie mocy od 0,25 do 110 kW. Na polskim rynku napęd ten znajduje szerokie zastosowanie w aplikacjach dla maszyn przepływowych (wentylatory i pompy).

Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC (w pełnym zakresie mocy), wbudowany dławik DC (od mocy 30 kW), wbudowany moduł hamujący (dla przetwornic o zasilaniu 3 f~400 V do mocy 22 kW) oraz komunikacja ModBus RTU/RS485 pozwalają na zastosowanie tego napędu również w zaawansowanych i wymagających aplikacjach maszynowych.

Wyposażenie przemiennika E-800 dodatkowo w funkcję p.poż. dla sterowania wentylacji oddymiającej, funkcję watchdog do monitorowania napędu pasowego i auto-tuning silnika do sterowania skalarnego jest unikalnym rozwiązaniem i wyróżnia go spośród innych napędów dostępnych na rynku. Przemiennik ten ma również funkcje do sterowania silnikami synchronicznymi PMSM (Permanent Magnet Synchronus Motor) o klasie sprawności >IE4.

EURA E-2000

Jest to napęd ogólnego zastosowania (dostępny w zakresie mocy od 0,25 do 250 kW) wyposażony w sterowanie wektorowe w zamkniętej pętli. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sterowania wektorem pola w zamkniętej pętli, przetwornica ta idealnie sprawdza się w bardzo wymagających aplikacjach maszynowych.

Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC, moduł hamujący, wbudowany dławik DC oraz komunikacja ModBus RTU/RS-485 to cechy znane z innych serii przetwornic EURA. Natomiast możliwość podłączenia sprzężenia zwrotnego (enkodery inkrementalne HTL lub TTL), wbudowane szybkie wejście i wyjście licznikowe oraz rozbudowa o komunikację Profibus-DP to cechy pozwalające na ulokowanie przetwornicy częstotliwości EURA E-2000 na szczycie listy przetwornic wektorowych ogólnego zastosowania dostępnych na rynku.

EURA EP66

Został on skonstruowany w odpowiedzi na wysokie wymagania warunków pracy dla napędów zdecentralizowanych. Przetwornica EP66 to napęd ogólnego zastosowania wyposażony w sterowanie wektorowe i jest rozwinięciem produktu E-2000. Ma wszystkie cechy przetwornicy serii E-2000. Dostępny jest w zakresie mocy od 0,4 do 90 kW.

EURA EM-30

Jest to przemiennik częstotliwości do zastosowań zdecentralizowanych. Montaż bezpośrednio na silniku elektrycznym lub na obudowie maszyny (po zastosowaniu adaptera montażowego) to najważniejsza cecha tego napędu. Obudowa wykonana z aluminium wysokociśnieniowego odlewu, będąca jednocześnie radiatorem odprowadzającym efektywnie straty ciepła pracującego przemiennika częstotliwości, niezależnie od przepływu powietrza chłodzącego silnik elektryczny.

Przetwornica EM-30 to napęd ogólnego zastosowania wyposażony w sterowanie wektorowe. Jest ewolucją napędu EURA EP-66. Napęd ma wszystkie funkcje przetwornicy E-2000 i jest dostępny w zakresie mocy od 0,4 do 7,5 kW (docelowo do 15 kW).

Dystrybutorem produktów EURA Drives jest przedsiębiorstwo HF Inverter Polska. HF Inverter to polska firma z polskim kapitałem działająca na rynku polskim od 2006 roku. Siedziba główna zlokalizowana jest w nowym budynku biurowo-magazynowym przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 101e w Toruniu.

Na powierzchni ponad 1000 m2 znajduje się również nowa (od 1 marca 2016 roku) linia montażowa przekładni walcowych i walcowo-stożkowych włoskiego producenta Transtecno, podręczny magazyn oraz dział handlowy i techniczny. Posiada również własne stanowiska diagnostyczne i serwisowe produktów znajdujących się w ofercie.

HF Inverter Polska jest oficjalnym dystrybutorem firm:

  • EURA Drives Electric Co., Ltd. - lidera w zakresie projektowaniu i produkcji nowoczesnych przemienników częstotliwości, softstarterów i serwonapędów elektrycznych,
  • ZD Motor Co., Ltd - jednej z największych firm produkujących napędy małych mocy AC i DC,
  • Transtecno SRL - lidera w zakresie projektowania i produkcji przekładni mechanicznych serii ALU oraz IRON.
  • W HF Inverter Polska pracują wysokiej klasy specjaliści. Większość z nich to inżynierowie automatycy, posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie z mechatroniki, którzy tworzą dział doradców techniczno-handlowych. Dużym wsparciem dla działu doradców jest rozbudowany dział techniczno- serwisowy.

HF Inverter Polska Sp. C
www.hfinverter.pl

Zobacz również