Przegląd przemienników częstotliwości EURA Drives

| Prezentacje firmowe Artykuły

Marka EURA Drives jest obecna na rynku polskim od dekady - przez ten okres przemienniki częstotliwości EURA sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach. Firma EURA Drives została założona w 1992 roku i jest pierwszym przedsiębiorstwem w Chinach, które wyspecjalizowało się w badaniu i rozwoju technologii napędów AC.

Przegląd przemienników częstotliwości EURA Drives

EURA Drives obecnie produkuje 14 serii przemienników częstotliwości. Cztery serie, które dostępne są na rynku europejskim i stanowią podstawową ofertę produktową, pozostałe dziesięć serii stanowią przetwornice specjalistyczne dla takich branż jak: wod-kan (urządzenia F2000-P), energii wiatrowej i fotowoltaiki (seria EPS 2000), windy i dźwigi (seria E2000-Q) oraz przemysł tekstylny (seria LT 3100).

Oprócz szerokiej gamy przemienników częstotliwości, przedsiębiorstwo EURA Drives produkuje silniki synchroniczne o klasie sprawności IE4, które otrzymały w Polsce wyróżnienia: Produkt Roku 2015 i Produkt Roku 2014), softstartery serii HFR-1000, serwonapędy (trzy serie), sterowniki PLC, panele HMI oraz szereg akcesoriów do przemienników częstotliwości. Na rynku europejskim wiodącymi produktami są przemienniki częstotliwości serii E-800, E-2000, EP-66 oraz EM-30.

EURA E-800

Jest to proste i ekonomiczne rozwiązanie wykorzystywane do sterowania pracą silników elektrycznych w zakresie mocy od 0,25 do 110 kW tam, gdzie wymagana jest regulacja prędkości lub momentu obrotowego. Na polskim rynku napęd ten znajduje szerokie zastosowanie w aplikacjach dla maszyn przepływowych (wentylatory i pompy).

Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC (w pełnym zakresie mocy), wbudowany dławik DC (od mocy 30 kW), wbudowany moduł hamujący (dla przetwornic o zasilaniu 3f~400 V do mocy 22 kW) oraz komunikacja ModBus RTU/RS485 pozwalają na zastosowanie tego napędu również w zaawansowanych i wymagających aplikacjach maszynowych.

Wyposażenie przemiennika E-800 dodatkowo w funkcję p.poż. do sterowania wentylacji oddymiającej, funkcję watchdog do monitorowania napędu pasowego i autotuningu silnika do sterowania skalarnego jest unikalnym rozwiązaniem i wyróżnia go spośród innych napędów dostępnych na rynku. Przemiennik ten ma również funkcje dla sterowania silnikami synchronicznymi PMSM (Permanent Magnet Synchronus Motor) o klasie sprawności >IE4 oraz od niedawna sterowanie wektorowe w otwartej pętli.

EURA E-2000

Jest to napęd ogólnego zastosowania (dostępny w zakresie mocy od 0,25 do 250 kW) wyposażony w sterowanie wektorowe w zamkniętej pętli. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sterowania wektorem pola w zamkniętej pętli, przetwornica ta idealnie sprawdza się w bardzo wymagających aplikacjach maszynowych.

Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC, moduł hamujący, wbudowany dławik DC oraz komunikacja ModBus RTU/RS-485 to cechy znane z innych serii przetwornic EURA. Możliwość podłączenia sprzężenia zwrotnego (enkodery inkrementalne HTL lub TTL), wbudowane szybkie wejście i wyjście licznikowe oraz rozbudowa o komunikację Profibus-DP, CAN-Open, EtherCAD to natomiast cechy pozwalające na ulokowanie przetwornicy częstotliwości EURA E-2000 na szczycie listy przetwornic wektorowych ogólnego zastosowania dostępnych na rynku.

EURA EP66

Został on skonstruowany w odpowiedzi na wysokie wymagania warunków pracy dla napędów zdecentralizowanych. Przetwornica EP66 to napęd ogólnego zastosowania wyposażony w sterowanie wektorowe zamknięty w obudowie IP66. Ma on wszystkie funkcje przetwornicy E-2000.

EURA EM-30

Jest to napęd zdecentralizowany, który pozwala na montaż bezpośrednio na silniku elektrycznym lub na obudowie maszyny (po zastosowaniu adaptera montażowego). Obudowa wykonana z wysokociśnieniowego odlewu z aluminium jest jednocześnie radiatorem odprowadzającym efektywnie straty ciepła pracującego przemiennika częstotliwości niezależnie od przepływu powietrza chłodzącego silnik elektryczny.

Przetwornica EM-30 to napęd ogólnego zastosowania wyposażony w sterowanie wektorowe. Stanowi on ewolucję napędu EURA EP-66. Napęd ma wszystkie funkcje przetwornicy E-2000 i jest dostępny w zakresie mocy od 0,4 do 7,5 kW (docelowo do 15 kW).

Dystrybutorem produktów EURA Drives jest przedsiębiorstwo HF Inverter Polska.

HF Inverter Polska Sp.C.
www.hfinverter.pl