Impol-1 sprawdzony dostawca elementów i systemów automatyki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Enkodery to niezwykle ważny element w systemach automatyki przemysłowej. Odbiorcami przetworników kąta są producenci maszyn i systemów automatyki, jak również zakłady produkcyjne w celu modernizacji bądź wymiany już używanych enkoderów. Firma Impol-1 od lat zapewnia rzetelną pomoc w doborze odpowiedniego przetwornika do aplikacji oraz pełne wsparcie techniczne. Własny magazyn produktów pozwala zapewnić szybką dostawę produktów do klientów na terenie całego kraju. Jesteśmy dystrybutorami renomowanych producentów enkoderów, firm Kübler oraz SICK. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą przedstawioną w sklepie internetowym www.sklep.impol-1.pl

Impol-1 sprawdzony dostawca elementów i systemów automatyki

Fot. 1. Kübler 5000/5020

Przy doborze enkodera inkrementalnego ważne dla klienta jest, by kupowany produkt cechował się dużą niezawodnością działania i długą żywotnością podzespołów. Istotną rolę odgrywa również cena przetwornika. Firma Impol-1 poleca w takim przypadku enkodery produkowane przez firmę Kübler z niedawno odnowionej rodziny Sendix 5000/5020.

Jest to uniwersalne rozwiązanie do szerokiej gamy aplikacji. Enkodery z tej rodziny występują w wielu wariantach o różnych średnicach wałka, otworu pod wałek oraz z różnymi przyłączami i długościami przewodów. Maksymalna dostępna rozdzielczość to 5000 imp/obr.

Mocne łożyska wykonane w technologii Safety-Lock zapewniają wyższą odporność na wstrząsy i wibracje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że enkodery tej rodziny objęte są usługą 24One pozwalającej na wykonanie indywidualnie zaprojektowanego enkodera w 24 godziny.

Fot. 2. SICK DBV50 Core

Z kolei firma Sick wśród swoich nowych produktów prezentuje zestawy enkoderów inkrementalnych DBV50 z kołem pomiarowym i uniwersalnym uchwytem dociskowym. Kompaktowy zestaw obejmuje przetwornik inkrementalny, aluminiowe koło pomiarowe z gumowym o-ringiem o obwodzie 200 mm oraz ramię montażowe z dociskową sprężyną.

W zależności od typu zestawu, można uzyskać maksymalną rozdzielczość pomiaru od 0,08 mm/imp. Maksymalna częstotliwość sygnału wyjściowego to 300 kHz, co zapewnia pomiar prędkości obrotowej w pracy ciągłej nawet do 1500 obrotów/min.

Fot. 3. Kübler Sendix F5883M

Do bardziej zaawansowanych zastosowań stosuje się enkodery absolutne. Na podstawie informacji od klienta specjalista firmy Impol-1 pomoże dobrać wersję przetwornika o odpowiednim interfejsie wyjściowym m.in.: SSI, BiSS, CANopen, Profinet, EtherCAT czy Ethernet/IP, rozdzielczości kątowej i obrotowej oraz dobrać enkoder o wykonaniu mechanicznym odpowiednim do aplikacji.

Wśród nowości firmy Kübler znajduje się wyspecjalizowany do techniki napędowej, optyczny enkoder wieloobrotowy typu Sendix F5883M. Wyróżniającą cechą tego przetwornika jest zmniejszenie całkowitej głębokości do zaledwie 43 mm z otworem pod wałek o średnicy do 15 mm. Otwiera to nowe możliwość w doborze silników oraz montażu w mało dostępnych przestrzeniach montażowych. Enkodery Sendix F5883M występują w wersjach z interfejsem SSI lub BiSS z maksymalną rozdzielczością do 17+24 bitów.

Fot. 4. SICK AHS/ AHM36 SSI

Wśród oferty enkoderów absolutnych produkowanych przez firmę Sick nowością jest kompaktowy przetwornik absolutny AHS/AHM36 SSI o średnicy wynoszącej jedynie 36 mm. Dużą zaletą tego enkodera jest prosty montaż mechaniczny dzięki ruchomemu złączu lub ukierunkowaniu wiązki przewodu do dowolnej pozycji osiowej i kątowej.

W zależności od modelu przetwornik ten charakteryzuje się zakresem temperatury pracy w granicach od -40°C do 100°C. Aby zapewnić elastyczność przy podłączaniu do różnych sterowników enkodery AHS/AHM36 SSI zostały wyposażone w możliwość indywidualnego programowania rozdzielczości jedno- i wieloobrotowej (maks. 26 bitów), kierunku liczenia oraz pozostałych parametrów za pomocą narzędzia programistycznego. Dodatkowym atutem jest możliwość zaprogramowania struktury wynikowego protokołu SSI.

Impol-1 F.Szafrański Sp.J.
www.impol-1.pl