iXP, eXP - nowości w ofercie paneli operatorskich firmy ANIRO

| Prezentacje firmowe Artykuły

Panele operatorskie LSIS to obecnie szeroka gama modeli, niezawodność, atrakcyjna cena, a także bezpłatne oprogramowanie XPBulider. Dodatkowo panele operatorskie LSIS wyposażone zostały w szereg interfejsów komunikacyjnych oraz protokołów umożliwiających łatwe połączenie z większością produkowanych urządzeń.

iXP, eXP - nowości w ofercie paneli operatorskich firmy ANIRO

Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) wykorzystywane są do sterowania pracą obiektów lub urządzeń oraz do wizualizacji i udostępniania informacji procesowych. Stanowią interfejs pomiędzy operatorem a maszyną oraz wspierają użytkownika przy obsłudze instalacji, oferując ponadprzeciętną intuicyjność.

Panele HMI ułatwiają integrację wszystkich urządzeń pracujących w instalacji w jeden spójny system oraz oferują zaawansowane funkcje, które jeszcze kilka lat temu były dostępne tylko w rozbudowanych systemach SCADA, np. logowanie danych i zdarzeń, monitoring kluczowych parametrów, alarmowanie, obsługa skryptów, receptury, aplikacje wielojęzyczne, zabezpieczenia. Oferta firmy ANIRO poszerzona została o panele serii iXP oraz eXP.

PANELE SERII iXP

Fot. 1. Panele serii eXP

Najnowszą serię paneli operatorskich LSIS stanowią panele serii iXP - seria inteligentna. Jest to najmocniejsza pod względem parametrów seria paneli operatorskich tego producenta. Panele dostępne są w czterech rozmiarach: 8,4", 10,4", 12,1" i 15" o rozdzielczości 1024×786 pikseli dla panelu 15" oraz 800×600 pikseli dla pozostałych.

Wszystkie panele serii iXP wyposażone są w procesor ARM Cortex-A8 Core (32-bit RISC) o częstotliwości taktowania 1 GHz oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Wbudowana pamięć Flash o pojemności 1 GB pozwala na zastosowanie w wizualizacji złożonych grafik i animacji oraz zapisywanie dużej ilości informacji procesowych takich jak raportowanie awarii lub logowanie zmiennych.

Do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi mamy do dyspozycji port Ethernet 100 Mb/s, porty RS232 oraz RS485. Każdy z paneli zawiera protokoły komunikacyjne umożliwiające połączenie z urządzeniami dowolnego producenta, np. Siemens AG, Mitsubishi Electric, Omron, Schneider Electric, zarówno jako urządzenie slave jak i master. Dla panelu dostępne są dodatkowe karty rozszerzeń umożliwiające komunikację w sieci Profibus-DP oraz CANOpen.

W przypadku, gdy wbudowana pamięć Flash nie jest wystarczająca do zapisania wszystkich rejestrowanych informacji, panele wyposażone są w 3 porty USB 2.0 (dwa z tyłu panelu, jeden na froncie) oraz jeden port kart SD, umożliwiające podłączenie zewnętrznej pamięci flash do zapisu informacji.

Fot. 2. Panele serii iXP

Panele serii iXP jako jedyne w ofercie firmy ANIRO mają również możliwość wyświetlenia plików w formacie .pdf. Daje to możliwość przechowywania w panelu wszystkich niezbędnych dla użytkownika dokumentacji, takich jak schematy elektryczne, instrukcje obsługi. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie ryzyka utracenia lub zniszczenia dokumentacji potrzebnych do eksploatacji maszyny lub linii technologicznej.

Nowością w panelach serii iXP jest czujnik zbliżeniowy wykrywający obecność operatora z odległości 1 metra. Pojawienie się operatora w zasięgu czujnika powoduje automatyczne włączenie podświetlenia panelu i umożliwienie pracy. Po zniknięci operatora z zasięgu czujnika, panel automatycznie zostaje wygaszony w celu zwiększenia jego żywotności.

PANELE SERII eXP

Fot. 3. Przykładowa grafika panelu iXP

Uzupełnieniem oferty paneli operatorskich LSIS w zakresie małych paneli jest seria eXP - seria wydajna (efficient). Panele te dostępne są w trzech rozmiarach: 4,3", 7" oraz 10,2" o rozdzielczości 800×600 pikseli dla paneli 7" i 10,2" oraz 480×272 piksela dla panelu 4,3".

Wszystkie panele serii eXP wyposażone są w procesor ARM9 Core (32 bity RISC), 454 MHz oraz 128 MB pamięci operacyjnej RAM. Wbudowana pamięć Flash o pojemności 128 MB w dalszym ciągu pozwala na zastosowanie w wizualizacji złożonych grafik i animacji oraz zapisywanie dużej ilości informacji procesowych.

Do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi, tak jak w panelach serii iXP mamy do dyspozycji port Ethernet 100 Mb/s, porty RS232 oraz RS485. Każdy z paneli ma także protokoły komunikacyjne umożliwiające połączenie z urządzeniami dowolnego producenta, np. Siemens AG, Mitsubishi Electric, Omron, Schneider Electric, zarówno jako urządzenie slave, jak i master. Panele serii eXP mają jeden port USB 2.0 umożliwiający podłączenie zewnętrznej pamięci Flash do zapisu informacji procesowych.

Na uwagę zasługuje panel eXP20 o przekątnej wyświetlacza 4,3", który pomimo niewielkiego rozmiaru ma pełną funkcjonalność opisywanych paneli. W połączeniu z ceną na poziomie 800 zł stanowi on mocną konkurencję dla innych małych paneli operatorskich dostępnych na rynku.

FUNKCJONALNOŚĆ PANELI OPERATORSKICH LSIS

Fot. 4. Przykładowa grafika panelu iXP

Panele operatorskie LSIS mają rozbudowaną funkcjonalność pozwalającą m.in. na realizację raportowania awarii i wyświetlania jej w formie tabeli, zapisywanie wartości procesowych i wyświetlanie w formie wykresu. Dodatkowo historię awarii oraz wartości procesowe można zapisać w formacie .csv i przesłać za pomocą e-maila.

Każdy panel ma możliwość zainstalowania systemu VNC umożliwiającego zdalny dostęp do panelu za pomocą tabletu, smartfona lub komputera PC. W panelach dostępny jest również WebServer umożliwiający pobranie zapisanych plików .csv bez konieczności wysyłania ich e-mailem.

Do podstawowej funkcjonalności paneli należy również możliwość tworzenia receptur, które m.in. umożliwiają zapisywanie powtarzalnych procesów technologicznych bez konieczności ponownego ich wprowadzania.

PODSUMOWANIE

Wysokie parametry pracy, rozbudowana funkcjonalność, atrakcyjna cena w połączeniu z darmowym oprogramowaniem XPBuilder sprawiają, że panele operatorskie LSIS stanowią ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy szukają wydajnego panelu operatorskiego. Dodatkowym atutem jest wsparcie techniczne prowadzone przez inżynierów, posiadających doświadczenie obiektowe w zakresie programowania paneli operatorskich.

ANIRO Sp. z o.o.
www.aniro.pl