Elementy automatyki do stref zagrożonych wybuchem dostępne w szerokiej ofercie firmy Impol-1

| Prezentacje firmowe Artykuły

Obszary, w których zagrożenie stanowi atmosfera wybuchowa, występują w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęstsze zastosowania dla urządzeń spełniających wymagania podane w dyrektywie ATEX stanowią aplikacje w przemyśle górniczym i paliwowym. Do mniej popularnych, choć również korzystających z rozwiązań ATEX należą odbiorcy m.in. z branż chemicznej, drzewnej, czy przetwórstwa zboża.

Elementy automatyki do stref zagrożonych wybuchem dostępne w szerokiej ofercie firmy Impol-1

Kluczową kwestią przy doborze produktów do stref wybuchowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników jest prawidłowa identyfikacja strefy. Doradcy techniczni Impol-1 pomogą w odpowiednim doborze elementów automatyki Ex stosownie do aplikacji i zastosowania. W swojej ofercie Impol-1 ma produkty renomowanych marek takich jak Kübler, Sick czy Pepperl+Fuchs. Poniżej przedstawiamy wybrane produkty spełniające wymagania do użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem.

ENKODERY

Główne zadania stawiane enkoderom pracującym w środowisku narażonym na wybuch to np. precyzyjne pozycjonowanie ramion kombajnów górniczych lub kontrola prędkości obrotów urządzeń wiertniczych. Przetworniki położenia znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z ruchem obrotowym lub liniowym.

Wśród enkoderów spełniających wymagania dyrektywy ATEX dostępnych w ofercie Impol-1 znajdą Państwo przetworniki inkrementalne, absolutne jednoobrotowe oraz wieloobrotowe. W zależności od wymagań aplikacji dostępne są enkodery z interfejsem RS-422, Push-pull, SSI, BiSS, Profibus DP lub CANopen w wersjach z wałem lub otworem nieprzelotowym. Enkodery Kübler reprezentuje w tej dziedzinie rodzina Sendix 70XX do zastosowań w strefach 1 /21 i 2/22 oraz Sendix 71XX do zastosowań górniczych (kategoria M2).

CZUJNIKI INDUKCYJNE

Ważnym czynnikiem przy wyborze czujników indukcyjnych mających pracować w atmosferze wybuchowej jest dopasowanie do oczekiwanych warunków pracy i spełnienie wymagań dotyczących ochrony przeciwwybuchowej. Czujniki Pepperl+Fuchs dostępne w ofercie Impol-1 oferują wysoką niezawodność oraz funkcjonalność.

W zależności od potrzeb aplikacji istnieje możliwość wyboru czujników w obudowach prostopadłościennych lub cylindrycznych w wymiarach już od M5 do M30 i strefą działania do nawet 50 mm. W zależności od modelu oferowane czujniki mogą pracować w strefach kategorii 1, 2 lub 3.

SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

W celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia obsługi operatorskiej maszyn, urządzeń i pojazdów przed niebezpieczeństwami związanymi z ich ruchem konieczne jest stosowanie systemów bezpieczeństwa. W ofercie Impol-1 znajdą Państwo szeroką gamę urządzeń realizujących funkcje bezpieczeństwa, np. sterowniki, przekaźniki, bariery i skanery bezpieczeństwa.

Jednym z takich urządzeń, spełniającym dodatkowo wymagania stawiane w dyrektywie ATEX są optoelektroniczne kurtyny bezpieczeństwa z rodziny C4000 produkowane przez firmę Sick. W zależności od modelu, kurtyny te zapewniają zasięg pracy do 19 m.

Stosownie do potrzeb użytkownika istnieje możliwość wyboru urządzenia z rozdzielczością wiązek 14, 20, 30 lub 40 mm oraz wysokością pola ochronnego od 300 do 1800 mm. Produkty Ex z rodziny C4000 przystosowane są do pracy w strefach kategorii 3G oraz 3D.

Szukając odpowiedniego urządzenia do wykorzystania w atmosferze wybuchowej, należy przede wszystkim pamiętać o poprawnym dobraniu produktu spełniającego wymagania dyrektywy ATEX do działania w strefie, w której miałoby być używane.

Specjaliści firmy Impol-1 pomogą w doborze elementów automatyki dostosowanych do aplikacji oraz zgodnych z zakładanymi parametrami. Oprócz przedstawionych powyżej przykładowych urządzeń, w ofercie Impol-1 znajdują się również inne produkty ATEX, m.in. czujniki magnetyczne do siłowników, czujniki optyczne czy przewody.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.impol-1.pl oraz sklepu internetowego www.sklep.impol-1.pl.

Piotr Jasiński
Impol-1

www.impol-1.pl