Elementy automatyki do stref zagrożonych wybuchem dostępne w szerokiej ofercie firmy Impol-1

Obszary, w których zagrożenie stanowi atmosfera wybuchowa, występują w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęstsze zastosowania dla urządzeń spełniających wymagania podane w dyrektywie ATEX stanowią aplikacje w przemyśle górniczym i paliwowym. Do mniej popularnych, choć również korzystających z rozwiązań ATEX należą odbiorcy m.in. z branż chemicznej, drzewnej, czy przetwórstwa zboża.

Posłuchaj
00:00

Kluczową kwestią przy doborze produktów do stref wybuchowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników jest prawidłowa identyfikacja strefy. Doradcy techniczni Impol-1 pomogą w odpowiednim doborze elementów automatyki Ex stosownie do aplikacji i zastosowania. W swojej ofercie Impol-1 ma produkty renomowanych marek takich jak Kübler, Sick czy Pepperl+Fuchs. Poniżej przedstawiamy wybrane produkty spełniające wymagania do użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem.

ENKODERY

Główne zadania stawiane enkoderom pracującym w środowisku narażonym na wybuch to np. precyzyjne pozycjonowanie ramion kombajnów górniczych lub kontrola prędkości obrotów urządzeń wiertniczych. Przetworniki położenia znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z ruchem obrotowym lub liniowym.

Wśród enkoderów spełniających wymagania dyrektywy ATEX dostępnych w ofercie Impol-1 znajdą Państwo przetworniki inkrementalne, absolutne jednoobrotowe oraz wieloobrotowe. W zależności od wymagań aplikacji dostępne są enkodery z interfejsem RS-422, Push-pull, SSI, BiSS, Profibus DP lub CANopen w wersjach z wałem lub otworem nieprzelotowym. Enkodery Kübler reprezentuje w tej dziedzinie rodzina Sendix 70XX do zastosowań w strefach 1 /21 i 2/22 oraz Sendix 71XX do zastosowań górniczych (kategoria M2).

CZUJNIKI INDUKCYJNE

Ważnym czynnikiem przy wyborze czujników indukcyjnych mających pracować w atmosferze wybuchowej jest dopasowanie do oczekiwanych warunków pracy i spełnienie wymagań dotyczących ochrony przeciwwybuchowej. Czujniki Pepperl+Fuchs dostępne w ofercie Impol-1 oferują wysoką niezawodność oraz funkcjonalność.

W zależności od potrzeb aplikacji istnieje możliwość wyboru czujników w obudowach prostopadłościennych lub cylindrycznych w wymiarach już od M5 do M30 i strefą działania do nawet 50 mm. W zależności od modelu oferowane czujniki mogą pracować w strefach kategorii 1, 2 lub 3.

SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

W celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia obsługi operatorskiej maszyn, urządzeń i pojazdów przed niebezpieczeństwami związanymi z ich ruchem konieczne jest stosowanie systemów bezpieczeństwa. W ofercie Impol-1 znajdą Państwo szeroką gamę urządzeń realizujących funkcje bezpieczeństwa, np. sterowniki, przekaźniki, bariery i skanery bezpieczeństwa.

Jednym z takich urządzeń, spełniającym dodatkowo wymagania stawiane w dyrektywie ATEX są optoelektroniczne kurtyny bezpieczeństwa z rodziny C4000 produkowane przez firmę Sick. W zależności od modelu, kurtyny te zapewniają zasięg pracy do 19 m.

Stosownie do potrzeb użytkownika istnieje możliwość wyboru urządzenia z rozdzielczością wiązek 14, 20, 30 lub 40 mm oraz wysokością pola ochronnego od 300 do 1800 mm. Produkty Ex z rodziny C4000 przystosowane są do pracy w strefach kategorii 3G oraz 3D.

Szukając odpowiedniego urządzenia do wykorzystania w atmosferze wybuchowej, należy przede wszystkim pamiętać o poprawnym dobraniu produktu spełniającego wymagania dyrektywy ATEX do działania w strefie, w której miałoby być używane.

Specjaliści firmy Impol-1 pomogą w doborze elementów automatyki dostosowanych do aplikacji oraz zgodnych z zakładanymi parametrami. Oprócz przedstawionych powyżej przykładowych urządzeń, w ofercie Impol-1 znajdują się również inne produkty ATEX, m.in. czujniki magnetyczne do siłowników, czujniki optyczne czy przewody.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.impol-1.pl oraz sklepu internetowego www.sklep.impol-1.pl.

Piotr Jasiński
Impol-1

www.impol-1.pl

Powiązane treści
Jak poprawić bezpieczeństwo pracowników?
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów