Prosty w obsłudze napęd serwo SINAMICS V90 Profinet

| Prezentacje firmowe Artykuły

Nowy, prosty napęd serwo SINAMICS V90 jest dostępny w wersji z interfejsem Profinet. Połączenie napędów serwo ze sterownikami SIMATIC S7-1200 i S7-1500 jest wyjątkowo proste, a zintegrowane w sterownikach funkcje motion control znacznie ułatwiają programowanie aplikacji układu mechatronicznego.

Prosty w obsłudze napęd serwo SINAMICS V90 Profinet

Napęd serwo SINAMICS V90 jest obecnie oferowany również z interfejsem komunikacyjnym PROFINET - przemysłowym standardem Ethernet. Wydajny i prosty w obsłudze przekształtnik V90 współpracuje z synchronicznymi silnikami serwo SIMOTICS S-1FL6 , tworząc zoptymalizowany, przyjazny użytkownikowi układ napędowy.

Przekształtniki występują w dwóch wariantach zasilania: 400 V - współpracujące z silnikami o wysokim momencie bezwładności (High Inertia/HI) oraz jednofazowym 230 V - współpracujące z silnikami o niskim momencie bezwładności (Low Inertia/LI). Przekształtniki dostępne są w ośmiu rozmiarach obudów, silniki występują w siedmiu wielkościach mechanicznych, w zakresie mocy od 0,05 do 7,0 kW (0,16-33,4 Nm).

Duży wybór komponentów daje możliwość optymalnego dopasowania układu napędowego do potrzeb aplikacji, w szczególności tych wymagających wysokiej dynamiki, dużej precyzji pozycjonowania czy dokładnej regulacji prędkości i momentu obrotowego.

SZYBKIE I INTUICYJNE URUCHOMIENIE

Ekspresowe uruchomienie napędu jest możliwe dzięki prostemu w obsłudze, bezpłatnemu programowi narzędziowemu SINAMICS V-Assistant, który można pobrać ze strony www.siemens.com/sinamics-v-assistant. Połączenie komputera z napędem jest możliwe przy wykorzystaniu standardowego przewodu ze złączem mini-USB, a przejrzyste maski graficzne V-Assistent czynią proces uruchomienia bardzo szybkim. Sinamics V90 jest ponadto zintegrowany w środowisku TIA Portal V14.

EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE

Standardowo SINAMICS V90 wyposażony jest w szereg trybów sterowania. Oprócz pozycjonowania, wykorzystującego wejście impulsowe i trybów regulacji prędkości lub momentu z zadawaniem analogowym, dostępna jest funkcja wewnętrznego pozycjonowania (IPos). Funkcja ta umożliwia zdefiniowanie bezpośrednio w napędzie tabeli przejazdów zawierającej informacje o pozycji wraz z wymaganymi prędkościami i przyspieszeniami.

Napęd SINAMICS V90 PROFINET idealnie nadaje się do pracy z podstawowym sterownikiem S7-1200, klasycznym SIMATIC S7-1500 oraz nowym sterownikiem technologicznym SIMATIC S7-1500 T-CPU.

Kontrola napędu serwo z pozycji sterownika SIMATIC jest intuicyjna, konfiguracja poszczególnych osi napędowych odbywa się za pomocą obiektów technologicznych (Technology Object - TO). Podczas programowania wykorzystywane są gotowe bloki funkcyjne dostępne w bibliotece PLCopen, co znacznie upraszcza proces uruchomienie aplikacji.

OPTYMALNA WYDAJNOŚĆ SERWO

SINAMICS V90 wyposażony jest w funkcje autotuningu w czasie rzeczywistym, którą wykorzystać można podczas dostrajania parametrów regulatora w procesie uruchomienia, ale również podczas normalnej pracy, gdy parametry obciążenia ulegną zmianie. Alternatywnie dostrajanie parametrów regulatora SINAMICS V90 jest możliwe za pomocą funkcji zwanej "autotuning jednym przyciskiem".

Optymalizacja parametrów zamkniętej pętli regulacji jest aktywowana poprzez zdefiniowany wcześniej w napędzie sygnał. Po aktywacji funkcji napęd automatycznie analizuje, jak zachowuje się napędzana maszyna, i na tej podstawie dobiera odpowiednie współczynniki zamkniętej pętli regulacji. Funkcja ta ułatwia optymalizację układu regulacji do potrzeb konkretnej maszyny.

Silniki SIMOTICS S-1FL6 mogą być wyposażone w 13-bitowe inkrementalne układy pomiarowe lub absolutne 20-bitowe enkodery (20 bitów/obr. i 12 bitów na zliczanie obrotów). W konsekwencji dopasowanie optymalnego układu pomiarowego do aplikacji nie stanowi problemu.

NIEZAWODNY, WYDAJNY I PROSTY W OBSŁUDZE

Dzięki nowej gamie napędów Siemens znacząco rozszerzył zakres aplikacji, których wymagania można spełnić, wykorzystując rodzinę urządzeń SINAMICS. Nowy system napędowy SINAMICS V90 tworzy idealny duet ze sterownikami S7-1200, S7-1500, S7-1500 T-CPU, który sprawia, że producenci maszyn mogą teraz szybko i wygodnie wdrażać aplikacje serwo, optymalizując jednocześnie koszty.

Siemens Sp. z o.o.
www.siemens.pl/sinamics