Komputery przemysłowe - nowe technologie, zastosowania i produkty w ofercie GURU Control Systems
| Prezentacje firmowe ArtykułyCiągły, bardzo szybki rozwój nowych technologii przekłada się na zmiany w konstrukcji komputerów. Choć do systemów przemysłowych nowości trafiają zawsze z pewnym opóźnieniem, to jednak bardzo zauważalny jest postęp także i na tym, konserwatywnym rynku.
Zmiany nie dotyczą tylko ciągłego zwiększania mocy obliczeniowej i pamięci - parametrów ilościowych. Bardzo mocno zmieniają się parametry jakościowe komputerów przemysłowych - takie jak praca bezwentylatorowa, bezawaryjność, miniaturyzacja.
RACK IPC
Najbardziej zachowawcza jest kategoria klasycznych komputerów przemysłowych w obudowach rack. Dominują tutaj dwie, dostępne i rozwijane od lat architektury. Standardowa architektura komputera PC, z przemysłową płytą główną i kartami rozszerzeń wciąż znajduje wielu nabywców. Jednak zawsze zwracamy uwagę naszych klientów i przekonujemy ich do bardziej niezawodnej i elastycznej konstrukcji opartej o magistralę pasywną i pionowo osadzane w niej karty procesorowe i rozszerzeń.
Taka budowa komputera pozwala na dużo lepsze chłodzenie komponentów, zabezpieczenie kart przed wysuwaniem dzięki odpowiednim dociskom oraz przede wszystkim na bardzo szeroką rozbudowę komputera. W jednej obudowie rack 19" można pomieścić nawet kilkanaście kart rozszerzeń i kartę procesora.
Pozwala to na budowę bardzo wydajnych maszyn z dużą ilością kart pomiarowych czy sterujących. Możliwe jest także budowanie konfiguracji wielokomputerowych w jednej obudowie dzięki wielosekcyjnym - dzielonym magistralom (platerom).
Konstrukcje te wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, jako jednostki nadrzędne systemów monitorowania procesów w branżach takich jak produkcja, ciepłownictwo a nawet energetyka.
W naszej ofercie znajduje się kilka standardowych modeli obudów typu rack. Zależnie od potrzeb danego projektu dobieramy komponenty komputera. Polecamy karty CPU jednego z wiodących producentów - IEI Integration, Adlink lub Axiomtek.
Dzięki temu możemy zaproponować oszczędniejsze modele jak również najnowsze rozwiązania z procesorami Intel 6. generacji. Jeśli zaś chodzi o karty rozszerzeń to bezkonkurencyjne są karty firmy Adlink wybierane z bardzo bogatej oferty producenta i reprezentujące najwyższą jakość przy wyjątkowo konkurencyjnych cenach.
BOX IPC
Kategorią komputerów przemysłowych gdzie postęp technologiczny wpływa w większym stopniu na parametry jakościowe i pozwala rozszerzać zastosowania są komputery typu BOX.
Tutaj także mamy do czynienia z coraz większymi mocami obliczeniowymi i większą pamięcią. Dodatkowo jednak nowe wydajne układy o obniżonym poborze mocy i zmniejszonym wydzielaniu ciepła pozwalają pozbyć się wentylatorów i stosować komputery BOX w coraz cięższym środowisku.
Naszym klientom oferujemy bardzo szeroką gamę komputerów tego typu. Od komputerów ekonomicznych o niskim stopniu szczelności, z procesorami i3/i5/i7, nawet trzema dyskami HDD/SSD, 8 portami USB, 6 portami RS232/485 i 2 portami Gigabit LAN - idealnymi do stosowania w kioskach informacyjnych, w magazynach czy halach produkcyjnych o niskim zanieczyszczeniu - wszędzie tam gdzie liczy się bezawaryjne działanie i niewielkie wymiary.
Poprzez komputery miniaturowe wyposażone w gniazda rozszerzeń (pełne PCI/PCIe), aż po komputery o wysokiej klasie szczelności IP65-68, ze specjalnymi złączami, z certyfikatami wojskowymi lub kolejowymi - dedykowane do pracy w nawet najtrudniejszych warunkach środowiskowych, przy dużym zapyleniu czy w ekstremalnych temperaturach (nawet od -45 do +85°C - bez dodatkowych grzałek czy wentylatorów).
PRZEMYSŁOWE KOMPUTERY PANELOWE, INDUSTRIAL AIO
Podobnie jak komputery BOX, rozwijają się komputery panelowe a w zasadzie coraz częściej będące raczej komputerami All in One o parametrach przemysłowych.
Coraz częściej odchodzi się od montażu panelowego (montowania komputera jako części panelu operatorskiego) w kierunku mocowania do ściany, kratownicy czy ramienia przy stanowisku pracy. Tutaj także oferujemy pełen przekrój rozwiązań - od lekkich komputerów typu AFL3 IEI Integration po ciężkie przemysłowe modele z obudowami aluminiowymi lub ze stali zwykłej lub nierdzewnej, także o wysokim stopniu IP jak choćby bardzo udana seria VPC-312 / 315.
Coraz częściej przygotowujemy komputery tego typu pod specjalne zamówienia klientów dostosowując parametry, wielkość, stopień ochrony, złącza i wyposażenie dodatkowe do szczególnych zastosowań i nawet najbardziej nietypowych wymagań projektowych.
NIEZAWODNE PAC = IPC + PLC
Zupełnie inną klasą urządzeń, znacznie mniej podatną na nowinki technologiczne są Programmable Automation Controllers (PAC). To także w braku częstych zmian konstrukcji tkwi siła tej klasy urządzeń. Ich niezawodność i doskonałe dopasowanie do zadań, którym muszą sprostać sprawia, że to bardzo częsty wybór wtedy gdy nie jest konieczna ogromna moc obliczeniowa.
Pojawiają się także i w tej kategorii nowe produkty. Jedną z takich konstrukcji jest PAC firmy ICP DAS - XP-9781-WES7 - komputer z procesorem 4 rdzeniowym Atom E3845 z systemem
Windows WES7 o ogromnych możliwościach rozbudowy i zakresie temperatur pracy od -25 do +75°C. Cały czas jednak popularne są starsze serie działające pod kontrolą Windows CE, Linuksa czy MiniOS7 ("uprzemysłowiony" DOS).
Solidność konstrukcji, niezawodność, małe wymiary, wielość modułów rozszerzających (pomiarowych, sterujących, komunikacyjnych), łatwość w montażu i użytkowaniu a także przystępna cena - to najważniejsze zalety tej grupy produktów.
Pomimo, jak mogłoby się wydawać, ograniczonej mocy obliczeniowej, komputery tego typu z powodzeniem pracują jako nadrzędne komputery sterujące procesami a także jako aktywne ośrodki zbierania danych z układów rozproszonych.
Dodatkowym atutem jest łatwość programowania - w zależności od wersji i systemu operacyjnego możliwe jest programowanie w C/C++ ale także w obiektowych językach drabinkowych. Dostępne biblioteki dodatkowo ułatwiają programowanie oraz pozwalają na skrócenie czasu wdrożenia.
WIĘCEJ INFORMACJI
Wszystkie przedstawione produkty dostępne są u polskiego dystrybutora producentów Adlink, IEI, ICP DAS - w firmie GURU Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi i opisami zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl i do bezpośredniego kontaktu mailowego.
GURU Control Systems
KamLAB
www.gurucs.pl