Najmniejszy czujnik wizyjny na świecie di-soric CS 50 Vision Sensor
| Prezentacje firmowe ArtykułyCzujniki wizyjne pozwalają zliczać produkty, kontrolować ich obecność czy mierzyć detale w różnym zakresie. Firma di-soric wprowadziła do oferty czujnik CS-50 - niezwykle szybki, kompaktowy produkt łączący ogromne możliwości i niewielką cenę, który przeznaczony jest do szerokiego zakresu zadań wizyjnych. Stworzony również przez di-soric software jest prosty w użyciu i pozwala na bardzo intuicyjną pracę. W połączeniu z czujnikiem taki tandem tworzy idealną podstawę do realizowania najbardziej wymagających i różnorodnych aplikacji w szerokim zakresie branż przemysłowych.
Stosowanie rozwiązań czujników i systemów wizyjnych w aplikacjach przemysłowych wzrasta z roku na rok, zaś zadania przez nie rozwiązywane stają się coraz bardziej zaawansowane. Wszystko to dzięki szybkiemu rozwojowi mikrooptyki i powstawaniu coraz mniejszych oraz wydajniejszych procesorów obliczeniowych. Dzięki takiemu połączeniu sił można teoretycznie dobrać rozwiązanie, które sprosta najbardziej wymagającym zadaniom, a systemy dopasowywać odpowiednio do istniejących potrzeb.
Przez wiele lat doświadczenia w branży systemów i czujników wizyjnych di-soric dostrzegał coraz większe zapotrzebowania na rozwiązania, które można zastosować do większości zadań zliczania, sprawdzania poprawności, testowania i sortowania, a które jednocześnie będą cechowały się łatwością adaptacji, elastycznością uczenia się nowego zadania i niewielką ceną. Z takiej idei powstał pakiet składający się z komponentów high-end'owych i wydajnej i niezawodnej optyki oraz bardzo potężnego oprogramowania. Pod koniec 2016 na targach SPS IPC Drives został zaprezentowany najmniejszy czujnik wizyjny od di-soric - CS-50.
MINIATUROWY I BARDZO WYDAJNY
Jako najmniejszy czujnik w swojej klasie - mający wymiary zaledwie 24,4 × 44,5 × 44,5 mm, wraz z bardzo intuicyjnym oprogramowaniem, CS-50 jest narzędziem pozwalającym na uczenie nowych procesów czy tworzenie nowych zadań bez konieczności bycia ekspertem od strony systemów wizyjnych czy obróbki obrazu. Jest to czujnik wizyjny, zatem musi być prosty w obsłudze jak zwykły czujnik!
Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest na pewno integracja dostępu zdalnego do czujnika poprzez serwer sieciowy. Pozwala to na podgląd zadania, zbieranie informacji na jego temat, jego modyfikację lub dodanie nowej funkcji czy też zmianę zadania w trakcie trwającego procesu przez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu.
CS-50 to jeden z najszybszych czujników obecnie dostępnych na rynku. Wbudowana pamięć RAM o wielkości 1,4 GB pozwala na wdrożenie najbardziej skomplikowanych zadań. Przykładem jest kompleksowe sprawdzenie jakości - np. kontrola napełnienia wraz ze sprawdzeniem obecności nakrętki i poprawności naklejonej etykiety. Tego typu zaawansowane zadania są na porządku dziennym w maszynach pakujących, etykietujących czy napełniających. Również w branżny przemysłu elektronicznego, automotive, czy szeroko pojętym przemyśle spożywczym.
NIEZAWODNA OPTYKA
Urządzenie wyposażone jest w optykę niewrażliwą na wpływy mechaniczne. Liquid-lens, czyli płynna soczewka wyeliminowała wszelką mechanikę z układu optycznego, co czyni ją niewrażliwą na wibracje lub drgania powodujące często rozstrojenie układu. Dużym plusem jest bardzo szybkie ustawianie ostrości bez obaw, że zostanie ona utracona.
Od tej pory ustawienie ostrości click-to-zoom jest tak proste jak wciśnięcie przycisku. Optyka w CS-50 jest dostępna w dwóch wersjach ogniskowych: 5/10 mm oraz 16/32 mm, z wbudowanym oświetleniem białym lub czerwonym. Stopień ochrony IP67 dodatkowo zabezpiecza czujnik przed wpływem czynników zewnętrznych.
INTUICYJNE OPROGRAMOWANIE
Tym, co również czyni CS-50 tak zaawansowanym narzędziem, jest idące w parze oprogramowanie. Nastawione na łatwość pracy i intuicyjność zapewnia, że każde nowe zadanie będzie możliwe do zrealizowania jak najprościej i najefektywniej.
Ważnym i niekiedy najbardziej potrzebnym narzędziem przy tworzeniu nowego zadania jest "lokalizator". Jest to funkcja umożliwiająca szukanie (wyuczonych wcześniej) i lokalizowanie obiektów wewnątrz przestrzeni roboczej. Większość dostępnych na rynku rozwiązań ogranicza tę funkcję do jednego czy dwóch możliwych lokalizatorów. CS-50 takiego ograniczenia nie ma, co czyni go naprawdę bardzo wydajnym i elastycznym przy tworzeniu skomplikowanych zadań.
Lokalizacja, zliczanie, obecność, pomiar, logika - to kilka bazowych funkcji, które dzięki szerokim właściwością umożliwiają precyzyjnie określić zadanie i dopasować je do najbardziej wymagających aplikacji. Sprawdzenie obecności obiektu, zliczenie otworów, weryfikacja względem wzoru, liczenie wysokości na bazie liczby pikseli lub tworzenie zależności pomiędzy funkcjami za pomocą logicznych funkcji - to tylko niewielki zakres możliwości, jakie daje CS-50.
PRZEMYSŁ 4.0
Ważną cechą nowego rozwiązania jest dostępność szerokiego zakresu interfejsów wbudowanych. Oprócz standardowego USB, RS-232, Ethernet/IP czy TCP/IP, każdy z czujników ma na swoim pokładzie interfejs ProfiNET (pliki konfiguracyjne są dostępne w sieci) oraz Digi/IO. Od tej pory łączenie się czy parametryzacja czujnika będzie bardzo prosta za pomocą "di-soric Link". Sprawia to, że CS-50 jest gotowy do wymogów Przemysłu 4.0.
Jeżeli czujnik wizyjny "CS-50" Państwa zainteresował to chętnie udostępnimy go państwu do testów!
Stoltronic Polska Sp. z o.o.
www.stoltronic.pl