Enkodery Lika dla przemysłu spożywczego

Lika to jeden ze światowych liderów w produkcji enkoderów. Ponad 35-letnie doświadczenie zaowocowało szeroką paletą dostępnych rozwiązań, wśród których dostępne są również rozwiązania dla przemysłu spożywczego.

Posłuchaj
00:00

KOMPAKTOWY, MAGNETYCZNY ENKODER INKREMENTALNY

Fot. 1. Kompaktowe enkodery MI36K (po lewej) i MC36K (po prawej)

Inkrementalne enkodery serii MI36K (z wałkiem) oraz MC36K (z otworem) mają kompaktową obudowę o średnicy zewnętrznej 36 mm. Zarówno obudowa, kołnierz, jak i wał enkodera wykonane są ze stali nierdzewnej (AISI 303). Duży stopień ochrony (IP67) gwarantuje, że maszyna, w której został zastosowany, może być myta bez szkody dla enkodera.

Maksymalna rozdzielczość wynosi 2048 imp./obr. (dokładność ±1°) przy maksymalnej częstotliwości 300 kHz. Obwody wyjściowe dostępne w standardzie Push-Pull, Line Driver lub NPN mają obciążalność 40 mA na kanał. Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją i zwarciem dodatkowo podnoszą niezawodność. Enkoder został zaprojektowany do pracy w temperaturze od -25°C do +85°C i wytrzymuje nacisk na wał 20 N.

OPTYCZNY ENKODER INKREMENTALNY

Fot. 2. Optyczny enkoder inkrementalny I58SK

Enkodery I58SK mają obudowę ze stali nierdzewnej (AISI 303) o średnicy zewnętrznej 58 mm, której wysoki stopień ochrony (IP67) zapewnia pyłoszczelność i odporność na wodę laną silną strugą (dopuszcza się nawet krótkotrwałe zanurzenie w wodzie). Enkoder ma rozszerzony zakres temperatury pracy od -40°C do +100°C i znosi większe obciążenia wału - nawet 100 N (dla obciążeń osiowych i promieniowych).

Maksymalna rozdzielczość wynosi 10000 imp./obr., a maksymalna częstotliwość wyjściowa 300 kHz. Przetwornik dostępny jest z wyjściem NPN o.c., PNP o.c., Push-Pull, Line Driver, wyjściem uniwersalnym (kompatybilnym z dwoma poprzednimi) oraz sinusoidalnym. Ma zabezpieczenie przed zwarciem i odwrotną polaryzacją. Żywotność elektroniki wynosi min. 100 tys. godzin.

ENKODER ABSOLUTNY Z INTERFEJSEM CANOPEN LUB PROFIBUS

Fot. 3. Enkoder absolutny AM58K z interfejsem CANopen lub Profibus

W ofercie Lika dla branży spożywczej nie mogło zabraknąć enkoderów absolutnych. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie wymagają bazowania po włączeniu zasilania. Proponowane przez firmę Lika enkodery absolutne AM58K rozpoznają 8192 pozycje/obrót i dodatkowo 4096 obroty. Dokładność pomiaru wynosi ±0,04°. Informacja o pozycji przekazywana jest poprzez jeden z dostępnych interfejsów komunikacyjnych: CANopen lub Profibus (separacja galwaniczna).

Dodatkowo enkodery mają wyjście impulsowe, które umożliwia pomiar prędkości obrotowej. Podobnie jak w poprzednich omawianych przypadkach obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej o wysokim stopniu ochrony (IP67), co umożliwia swobodne mycie maszyny. AM58K to solidny enkoder, którego łożyska na wale wytrzymują naciski rzędu 100 N. Dopuszczalna temperatura pracy mieści się w zakresie od -25°C do +85°C.

SZEROKA OFERTA ENKODERÓW

Oprócz przedstawionych enkoderów w wykonaniu ze stali nierdzewnej Lika posiada szeroką gamę enkoderów obrotowych (również bezłożyskowych) i liniowych, a także przetworników linkowych i pozycjonerów. Przedstawicielem i wyłącznym importerem produktów Lika w Polsce jest Eldar. Szczegółówe informacje na temat prezentowanych rozwiązań na stronie: www.eldar.biz/rozwiazania/przemysl-spozywczy.html

Tomasz Haliniak
Eldar

www.eldar.biz

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Pomiary
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych
Silniki i napędy
Falowniki szafowe MOVITRAC – nowoczesne rozwiązania SEW-EURODRIVE do sterowania silnikami
Bezpieczeństwo
Jak bezpieczeństwo funkcjonalne przyczynia się do wzrostu produktywności maszyn i systemów?
Bezpieczeństwo
Po pierwsze, nie szkodzić, czyli o utrzymaniu klas czystości w cleanroomach – cz. 1
Powiązane treści
Przemysł spożywczy i pakowanie. Automatyka w branży
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Statyczne
Logowanie
Konferencja
Inteligentna robotyzacja w zasięgu ręki. ASTOR Tour 2025!
Targi krajowe
Targi Energetyczne ENERGETICS 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów