Komputery przemysłowe w przemyśle spożywczym i logistyce
| Prezentacje firmowe ArtykułyW przemyśle spożywczym jest wiele obszarów, gdzie stosowane są komputery przemysłowe. Od pulpitów sterowniczych, przez terminale wagowe, końcówki systemów nadrzędnych (np. SCADA, MES), aż po serwery do archiwizacji danych i urządzenia mobilne. Te ostatnie najchętniej wykorzystywane są również w szeroko rozumianej logistyce, o którą zakłady z branży spożywczej muszą dbać nie mniej niż o samą produkcję.
TERMINALE WAGOWE
Jednym z częstych zastosowań jest użycie komputera przemysłowego na stanowisku wagowym. Komputer taki często określa się jako terminal wagowy. Niemal zawsze są to urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP65, IP66 lub IP69K, z ekranem dotykowym, przystosowane do montażu na ścianie lub blacie. Oprócz tych standardowych cech, istotne jest również, aby tego typu komputer miał odpowiednie złącza, najczęściej 2 lub 3 porty RS-232 do podłączenia modułów wagowych oraz tyle samo USB, gdzie podłączymy skaner kodów kreskowych, drukarkę etykiet, ewentualnie klawiaturę.
Złącza rzecz jasna muszą być wodoodporne lub ukryte za szczelną maskownicą. Wiele z takich terminali wagowych, pracujących w zakładach spożywczych w całej Polsce (głównie zakładach mięsnych), to produkty dostarczone przez firmę INEE. Przede wszystkim są to komputery firmy Aplex, z którą współpracujemy od 2010 roku, a od 2012 roku dostarczamy komputery przemysłowe tej firmy w wykonaniu higienicznym (ze stali nierdzewnej, IP65 lub wyżej).
Po 5 latach możemy śmiało stwierdzić, że ilość awarii tego sprzętu jest naprawdę niewielka. Obecnie podstawę oferty w tym segmencie stanowi rodzina o polsko brzmiącej nazwie ViTAM. Są to zarówno komputery, jak i monitory przemysłowe, ze stali nierdzewnej, o stopniu ochrony IP69K dla całej obudowy (wraz ze złączami). Do wyboru jest kilka serii wydajnościowych, od procesorów ARM aż po i7, wiele rozmiarów ekranu (od 10,1" do 24") oraz 3 rodzaje ich powierzchni - dotykowa rezystancyjna, dotykowa pojemnościowa lub szyba ochronna.
Zdecydowana większość klientów preferuje ekran pojemnościowy, który poza nieco wyższą ceną ma niemal same zalety. Najważniejsza z nich to bardzo duża wytrzymałość mechaniczna (w ciągu 5 lat nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku fizycznego uszkodzenia takiego ekranu!), ale klienci doceniają też bardziej czytelny obraz niż przy zastosowaniu ekranu rezystywnego oraz funkcje multitouch (obsługa gestów jak w smartfonie).
KOMPUTERY PRZEMYSŁOWE DLA WYMAGAJĄCYCH
Mimo ogólnego zadowolenia (zarówno naszego, jak i klientów) z produktów firmy Aplex, w zeszłym roku zdecydowaliśmy się wprowadzić do oferty podobne produkty, dla bardziej wymagających klientów. Mowa o komputerach i monitorach przemysłowych niemieckiej firmy ads-tec. Firma ma ponad 35 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji urządzeń w wykonaniu przemysłowym i zatrudnia 240 pracowników w 2 lokalizacjach w Niemczech.
Ads-tec jest też członkiem stowarzyszenia Intel Internet of Things Solutions Alliance, gdyż oprócz komputerów przemysłowych dostarcza również urządzenia sieciowe (firewalle i routery przemysłowe) oraz własną platformę komunikacyjną opartą na chmurze o nazwie Big-LinX, umożliwiającą bezpieczny zdalny dostęp do sieci zakładowej i zdalne zarządzanie urządzeniami. Wszystkie produkty zostały w całości zaprojektowane w firmie ads-tec w Niemczech, co producent określa jako 100% Made In Germany. Dotyczy to nie tylko obudów, ale również takich elementów, jak płyty główne komputerów przemysłowych.
TERMINALE I KOMPUTERY DO POJAZDÓW ADS-TEC
Oferta komputerów przemysłowych obejmuje 4 serie urządzeń, tj. komputery do pojazdów, terminale ze stali nierdzewnej, tablety przemysłowe oraz komputery panelowe. Najbardziej popularne są dwie pierwsze. Komputery do montażu w pojazdach (VMT7000/VMT8000) stosowane są głównie w logistyce - montaż w wózku widłowym lub na wózku ręcznym, ale także w maszynach budowlanych i rolniczych. Terminale ze stali nierdzewnej występują zarówno jako komputery (MMT8000), jak i monitory przemysłowe (MMD8000), w rozmiarze 17,3" oraz 23,8" (oba w rozdzielczości Full HD).
Obudowa nie ma żadnych szczelin ani zakamarków, a specjalny adapter umożliwia montaż na rurze 48,3 mm (kompatybilny z systemem Rittal CP40) z ukryciem przewodów i regulacją obrotu oraz kąta nachylenia. Stopień ochrony terminalu wraz z system montażowym wynosi IP65.
Opcjonalnie możliwe jest wydłużenie odległości pomiędzy monitorem a komputerem do 100 metrów, dzięki czemu otrzymujemy terminal w higienicznym wykonaniu i dużą moc obliczeniową, pochodzącą z komputera, pracującego w sprzyjających warunkach np. w serwerowni. Pozwala to na redukcję kosztów i minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii oraz ewentualne straty czasowe i finansowe po jej wystąpieniu.
TABLETY PRZEMYSŁOWE
Kolejna ciekawa grupa urządzeń to tablety przemysłowe. Obecnie firma ads-tec oferuje tablet o nazwie ITC8113 z ekranem 13,3" Full HD, w wytrzymałej obudowie o stopniu ochrony IP65 od frontu i IP53 z tyłu, z procesorem Celeron lub Core i5 i różnymi wersjami systemu Windows do wyboru.
Główne zalety urządzenia - poza najwyższą jakością - to duży, antyrefleksyjny ekran dotykowy typu multitouch (10-punktowy), możliwość wymiany baterii podczas pracy urządzenia (jednej z dwóch, mieszczących się w obudowie) oraz dodatkowe przyciski funkcyjne. Producent dostarcza także szereg akcesoriów, takich jak stacja dokująca z replikatorem portów i uniwersalnym montażem, zewnętrzna ładowarka czy szelki poprawiające komfort pracy i zmniejszające ryzyko upadku urządzenia.
Krzysztof Kuźniarz
INEE Sp. z o.o.
www.inee.pl