Advantech - rozwiązania dla transportu kolejowego

| Prezentacje firmowe Artykuły

Advantech jest największym na świecie dostawcą komputerów przemysłowych. Globalny udział w rynku w tym segmencie to około 30%. Klasyczna automatyka to nie jedyny obszar rozwoju firmy. Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów jest transport kolejowy.

Advantech - rozwiązania dla transportu kolejowego

Korzenie Advantecha sięgają dalekowschodniego Tajwanu - wiodącego ośrodka branży projektowania komputerów. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w branży automatyki przemysłowej firma jest jednym z liderów na rynku transportu w regionie Azji.

Advantech jest jedną z niewielu firm, która jest w stanie zapewnić swoim klientom pełną ofertę komputerów, modułów oraz wyświetlaczy, w które są wyposażone urządzenia naziemne. Zaczynając od wszelkiego rodzaju urządzeń sprzedaży detalicznej, poprzez maszyny biletowe na stacjach, systemy poboru opłat, systemów bezpieczeństwa i ochrony, po systemy sygnalizacji i informacji pasażerskiej. W nich wszystkich, komputery są niezbędny elementem ekosystemu - ponieważ wszystkie potrzebują zastosowania komputerów przemysłowych, Advantech ze swoją gamą produktów i lokalnemu wsparciu, jest oczywistym wyborem.

Co sprawiło, że lider rynku factory automation wprowadził do swojej oferty produkty dedykowane transportowi - w tym rozwiązaniom dla taboru kolejowego? Oprócz wieloletniego doświadczenia w Azji, wpłynęło na to kilka innych czynników. Dzięki wprowadzeniu ERTMS, CBTC i TCMS, urządzenia do sterowania ruchem kolejowym oraz systemy sygnalizacyjne w Unii Europejskiej zostały ujednolicone. Dzięki nim możliwy jest szybszy rozwój technologii, kompatybilności poszczególnych urządzeń, pracy załóg czy samego komfortu podróżowania pasażerów. Mniejsze koszty, najwyższej klasy technologie oraz elastyczny łańcuchem dostaw, nie tylko w Europie, ale na całym świecie - to tylko niektóre z ich wprowadzenia.

Opracowanie europejskich norm dotyczących urządzeń o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa zbiegło się w czasie z ich przyjęciem dla urządzeń niekrytycznych. Od roku 2000, dzięki smartfonom, laptopom i tabletom, nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania urządzeń osobistych połączonych z Internetem. Możliwości komunikacji za pośrednictwem sieci zachęciły producentów sprzętu, operatorów telekomunikacyjnych, reklamodawców do wykorzystania większych możliwości interakcji z pasażerami. Grupą mierzalną i gotową na korzystanie z nowych usług w czasie podróży.

Europejska norma EN-50155 dotycząca wyposażenia elektronicznego stosowanego w taborze zapewnia równy dostęp do europejskiego rynku kolejowego wszystkim producentom. Zarówno z rynku europejskiego, jak i markom globalnym, spełniającym wymagania odnoszące się do poziomu wstrząsów, wibracji, temperatury i ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Dzięki powyższym czynnikom producenci tacy jak Advantech zyskali możliwość opracowania jednego produktu i sprzedawania go na całym świecie. Doświadczenie i wiedza, zdobywana przez lata na innych rynkach, została użyta, aby stworzyć nowe produkty - spełniające nowe normy i pasujące do wymagań europejskich systemów i klientów. Potencjalne wielkości sprzedaży nagle wzrosły 200-krotnie. Opublikowana w 2007 roku norma EN-50155 zrewolucjonizowała kolejowe systemy komputerowe.

Pierwsze komputery kolejowe uruchomiono w roku 2010, a w roku 2017 dostępna była już trzecia generacja tych produktów. Najnowsza generacja produktów spełniających wymagania normy EN-50155 łączy w sobie doświadczenie płynące z dziesięciu lat stosowania normy oraz rosnące wymagania klientów - pasażerów, operatorów, producentów pociągów oraz integratorów systemów.

Można bez przesady powiedzieć, że jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej w pociągach. Zastosowanie komputerów rośnie w geometrycznym tempie. Dla przykładu - nowoczesne składy są wyposażone w kamery High Definition (HD) lub 4K znajdujące się w każdym wagonie. Zebrane przez nie dane mogą być przechowywane w pociągu przez okres do 90 dni, mogą zostać także przesłane do centrów przetwarzania danych na stacjach lub zajezdniach. Maszynista ma dostęp w czasie rzeczywistym do wszystkich kamer poprzez panele w kabinie, które pokazują również status innych urządzeń czy też obraz na zewnątrz pociągu.

Jednocześnie oczekiwania pasażerów zmieniły się pod wpływem dostępności mobilnych nośników - smartfonów oraz tabletów. Informacje o trasach pociągu stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Mapy drukowane zostały zastąpione przez wyświetlacze i informacje głosowe, które pokazują kolejne przystanki, trasę, godziny, informacje o połączeniach oraz informacje lokalne czy reklamy. Zamówienie posiłku, zakupy czy gry dla dzieci - powinny być dostępne w łatwy, przystępny i nowoczesny sposób. Każde urządzenie łączy się z lokalną siecią a potem z Internetem. Jednocześnie współczesne zarządzanie pociągiem opiera się na pracy komputerów i połączonych z nim urządzeń.

Advantech współpracuje z największymi dostawcami tego typu rozwiązań komunikacyjnych na całym świecie. Wieloletnie doświadczenie na rynku komputerów przemysłowych oraz szeroka oferta produktowa zapewnia mu unikalność propozycji dla klientów transportu kolejowego. Firma może zaoferować obsługę wszystkich elementów współczesnego systemu łączności w pociągu.

Niestandardowe i gotowe produkty, wyświetlacze spełniające wymogi normy 50155, przełączniki Ethernet, punkty dostępowe Wi-Fi, routery, komputery PC, serwery oraz pamięć masową, a także opcjonalne moduły zapewniające łączność. Advantech jest jedynym producentem zapewniającym tak szeroki wachlarz certyfikowanych produktów. Spełniają wewnętrzne normy w zakresie długowieczności produktu, kontroli wersji, obsługi konfiguracji i globalnych usług w zakresie napraw i wymiany.

Kilka ostatnich lat było ekscytującym okresem na rynku transportu kolejowego, a kolejne są jeszcze większym wyzwaniem. Pierwsze projekty wykorzystujące wirtualizację na pokładzie pociągów zrewolucjonizują nie tylko technologię, ale i łańcuch dostaw. Rozwój autonomizacji pojazdów - tak jak to ma miejsce w przypadku samochodów - będzie miał realny wpływ na rynek kolejowy, wykorzystane w pociągach urządzenia, a co za tym idzie, na sposób w jaki wszyscy podróżujemy.

Advantech Poland
www.advantech.eu