KUKA Mobile Robotics - rozwiązania na miarę Industry 4.0

| Prezentacje firmowe Roboty

KUKA Roboter, lider w zakresie zrobotyzowanych rozwiązań, stworzył system mobilnych robotów KUKA Mobile Robotics, w skład którego wchodzą roboty przemysłowe umieszczone na mobilnej platformie. KMR iiwa oraz KMR Quantec otwierają nowy rozdział w robotyce przemysłowej - w erze Industry 4.0, gdzie autonomia i nieograniczone możliwości aplikacyjne stanowią klucz do zapewniania innowacyjności oraz najwyższej jakości.

KUKA Mobile Robotics - rozwiązania na miarę Industry 4.0

KMR IIWA - MOBILNOŚĆ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

KUKA Mobile Robotics iiwa (KMR iiwa) łączy lekkiego robota przemysłowego KUKA LBR iiwa (intelligent industrial work asisstant) o możliwościach współpracy z ludźmi (collaborative robot) oraz mobilną platformę KUKA. Dzięki temu robot staje się wysoce elastycznym, lokalizacyjnie niezależnym asystentem produkcji, nieograniczonym przestrzenią pracy. KMR iiwa stanowi idealny fundament dla inteligentnych, połączonych siecią światów produkcji Przemysłu 4.0.

Stworzenie KMR iiwa otwiera całkowicie nowe możliwości w zakresie koncepcji produkcyjnych opartych na bezpośredniej, autonomicznej i elastycznej współpracy człowieka i robota.

Skalowalny system modułowy

Połączenie sprawdzonej technologii robotów, platform mobilnych i komponentów przemysłowych zapewnia rozwiązanie mobilne dla wszystkich możliwych scenariuszy. Umiejscowienie i liczba instalowanych robotów są zmienne, tak jak ich rozmiar i udźwig. Wszelkiego rodzaju chwytaki, narzędzia i wyposażenie specjalne dają się łatwo zamontować na KMR iiwa i podłączyć do zasilania.

Integralnymi komponentami pakietu są platforma mobilna KUKA, robot LBR iiwa i rozszerzony kontroler Sunrise. Zasilanie dostarczane jest z akumulatorów litowo-jonowych poprzez falownik. System można również rozbudowywać, np. włączając do niego warstwę abstrakcji sprzętowej dla zewnętrznych pecetów lub dodatkowego sprzętu, tak aby sprostać wymaganiom klientów.

Maksymalna elastyczność i nieograniczona zwrotność

Tam, gdzie procesy produkcyjne poddawane są ciągłym zmianom, jedna rzecz liczy się bardziej niż wszystko inne - jest to elastyczność. KMR iiwa jest synonimem nieograniczonej adaptowalności. Koncepcja wielokierunkowego koła pozwala na nieograniczony ruch w każdym kierunku w pozycji stojącej. Dodatkowo olbrzymi zasięg pracy otwiera wiele opcji dla nowych koncepcji produkcyjnych i zwiększa efektywność kosztową w zarządzaniu działaniami logistycznymi.

Niezależna nawigacja

Zintegrowany skaner laserowy monitoruje środowisko pracy, podczas gdy zintegrowany system kontroli nawigacji i ruchu umożliwia niezawodne i elastyczne cykle robocze. Niezależne zasilanie (zastosowano bardzo wydajne akumulatory) oraz technologia WLAN uwalniają KMR iiwa od konieczności stosowania okablowania, które mogłoby ograniczać jego ruch. Jakkolwiek możliwy jest bezpieczny nadzór nad robotem. Oprogramowanie nawigacyjne KUKA.NavigationSolution pozwala na bezkolizyjne planowanie ścieżek poruszania się w środowisku pracy. Implementacja odbywa się szybko i bez komplikacji.

Najwyższa precyzja i łatwa kontrola

Mając koła wielokierunkowe, robot KMR iiwa ustawia się bezpiecznie w żądanej pozycji nawet w ograniczonej przestrzeni. Jego precyzja ustawienia sięga ±1 mm - bez względu na to, czy odległość od stanowiska pracy wynosi 5, czy 150 metrów. Po raz pierwszy, dzięki robotowi KMR iiwa, możliwe jest wdrażanie skutecznych, niezawodnych rozwiązań KUKA na wielkopowierzchniowych obszarach produkcyjnych.

KMR QUANTEC - WIELE ZASTOSOWAŃ I MOŻLIWOŚCI

KMR Quantec to kompleksowy, mobilny system robotów będący połączeniem robotów KUKA, platform mobilnych i innych urządzeń przemysłowych. Przenosi on robota KUKA dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny - niezależnie czy mówimy o budowie statków, samolotów czy turbin wiatrowych. Umożliwia to bezproblemową obróbkę nawet bardzo dużych elementów konstrukcyjnych.

Dzięki różnym komponentom możemy zaoferować indywidualne rozwiązania precyzyjnie dopasowane do wymagań aplikacyjnych. Liczba i pozycje zamontowanych robotów, a także wielkość i udźwig platform oraz narzędzia mogą być różne.

Mobilny zespół robota KMR Quantec składa się z mobilnej platformy KUKA omniMove, robota KUKA z serii KR Quantec oraz oprogramowania i układu sterowania. Za autonomiczne manewrowanie w przestrzeni bez zagrożenia kolizją i bez potrzeby nanoszenia oznaczeń na podłożu odpowiada przemyślany system do nawigacji KUKA.NavigationSolution.

NIEOGRANICZONA RUCHOMOŚĆ ZA POMOCĄ KOŁA MECANUM

Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii napędowej KUKA omniMove zespół KMR Quantec manewruje we wszystkich kierunkach. Każde koło składa się z pojedynczych rolek o beczkowatym kształcie. Są one objęte dwiema obręczami, które nie mają kontaktu z podłożem. Również każde koło może poruszać się niezależnie. Oznacza to, że KMR Quantec może przemieszczać się również w bok, po przekątnej, a nawet po okręgu. Bezpiecznie i precyzyjnie porusza się nawet po bardzo niewielkim obszarze.

MOBILNE PLATFORMY FIRMY KUKA - INNOWACJA NA MIARĘ INDUSTRY 4.0

Platformy mobilne firmy KUKA wytyczają nowe wymiary mobilności w erze Industrie 4.0 - w przemyśle lotniczym, kosmicznym i motoryzacyjnym, a także w wielu innych branżach. Jeszcze nigdy łatwiejsze nie było szybkie i niezawodne integrowanie autonomicznych robotów i mobilnych platform w urządzeniach oraz gniazdach produkcyjnych.

Wszystkie platformy mobilne gwarantują maksymalną swobodę ruchu. System kół Mecanum umożliwia bardzo precyzyjny transport - i to nawet wyjątkowo ciężkich elementów. Podczas całkowicie automatycznej pracy wykorzystywane są systemy do autonomicznej nawigacji. Korzystając z naszej palety wielokierunkowych platform robotów, można stworzyć podstawę przyszłościowej, elastycznej linii produkcyjnej.

KUKA Roboter CEE GmbH sp. z o.o. Oddział w Polsce
www.kuka.com