Kontroluj fabrykę ze smartfonem w dłoni

| Prezentacje firmowe Artykuły

Urządzenia mobilne, głównie smartfony, podbijają świat, co potwierdzają raporty różnych firm badawczych i analitycznych. Przykładowo Cisco podaje w swoim raporcie "Cisco Visual Networking Index", że do 2021 roku niemal trzy czwarte wszystkich urządzeń podłączonych do sieci mobilnej będzie urządzeniami "smart". Ta znacząca zmiana w użytkowanej technologii ma również istotny wpływ na przemysł i stosowane tam narzędzia.

Kontroluj fabrykę ze smartfonem w dłoni

Jednym z przykładów są coraz częściej stosowane systemy SCADA, które w wyniku rozwoju m.in. urządzeń mobilnych, Internetu Rzeczy (IoT) oraz chmur obliczeniowych przeszły ogromną transformację w porównaniu do pierwotnie realizowanych funkcji. Dostosowując się do nowych realiów, twórcy systemów musieli wziąć pod uwagę zarówno możliwości, jak i wyzwania wiążące się z technologią, a także sposoby interakcji użytkowników z urządzeniami mobilnymi.

Różnią się one od sposobu, w jaki ludzie korzystają z tradycyjnych komputerów PC czy stacji roboczych. Wielkość ekranu sprawia, że użytkownik smartfonu oczekuje wyświetlenia tylko kluczowych dla niego informacji np. alarmów, a interfejs ma formę ikon. Natomiast osoba korzystająca z komputera przyzwyczajona jest do okna przeglądarki z menu i dostępu do różnorodnych funkcji analitycznych i raportów.

W odpowiedzi na nowe możliwości i oczekiwania użytkowników twórcy oprogramowania SCADA PcVue, którego WObit jest dystrybutorem w Polsce, opracowali mobilną infrastrukturę, która zaadaptowała zalety nowych technologii.

WEBVUE - CZYLI DOSTĘP PRZEZ PRZEGLĄDARKĘ INTERNETOWĄ

Dla klientów oczekujących dostępu do danych w różnych lokalizacjach, także na urządzeniach mobilnych, przygotowana została aplikacja WebVue. Korzysta ona ze zwykłej przeglądarki oraz Internetu lub połączenia internetowego, aby zapewnić zdalne wyświetlanie i kontrolę procesów przemysłowych. Wymogiem są urządzenia zgodne z protokołem HTML5. Użytkownik o określonych uprawnieniach (potwierdzonych loginem i hasłem) może uzyskać dostęp do aplikacji SCADA PcVue z dowolnego miejsca na ziemi, z dostępem do sieci internetowej.

Aplikacja WebVue jest niezależna od systemu operacyjnego, pracuje w przeglądarce internetowej i wyświetla obiekty PcVue bezpośrednio, bez żadnych modyfikacji. Komunikacja pomiędzy serwerem sieciowym PcVue a klientem WebVue wykorzystuje technologię Microsoft IIS oraz zaporę sieciową, aby zapewnić bezpieczeństwo. Klient WebVue jest nieustannie "odświeżany", a dane są wymieniane poprzez HTTP lub HTTPS, jeśli wymagane jest szyfrowanie (TLS).

Aplikacja WebVue jest kompatybilna z najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi jak Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera czy Safari. Za pomocą usług sieciowych PcVue można również stworzyć dostosowany do potrzeb użytkownika portal z dostępem do danych w czasie rzeczywistym oraz danych historycznych z serwerów, telefonów, tabletów, komputerów itp. poprzez standardowe strony internetowe.

TOUCHVUE - CZYLI DOSTĘP Z POZIOMU URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Krokiem dalej jest aplikacja TouchVue, czyli podstawowy interaktywny interfejs mobilny zapewniający dostęp do PcVue z poziomu smartfona lub tabletu. Służy ona do wyświetlania informacji i umożliwia działanie na zmiennych dostarczanych przez serwer mobilny PcVue. Wyświetlane zmienne są dopasowane do konfiguracji profilu użytkownika TouchVue. Aplikacja działa w systemie Android, Windows mobile oraz iOS, a także w przeglądarce internetowej dowolnego smartfona (zgodnej z protokołem HTML5).

Wśród dostępnych powiadomień oraz funkcji kontrolnych przydatnych operatorom warto wyróżnić: informacje o alarmach w czasie rzeczywistym czy listę zarchiwizowanych zdarzeń. Menedżerowie korzystający PcVue na urządzeniach mobilnych mają dostęp do widoku danych o trendach w czasie rzeczywistym oraz widoku archiwum. Za pośrednictwem aplikacji TouchVue mogą też wysyłać polecenia i instrukcje.

Implementacja tego rozwiązania jest prosta i nie wymaga żadnych specjalnych działań. Proste nastawy są wykonywane poprzez przyciski wyboru w PcVue, projekt umożliwia określenie, jakie dane będą dostępne na urządzeniu mobilnym. W zależności od uprawnień użytkownika może on wyświetlać i kontrolować parametry albo mieć tylko do nich wgląd. W efekcie, bez konieczności przewijania rozbudowanego menu, użytkownik otrzymuje właściwą, dostosowaną do niego informację.

SNAPVUE - MOBILNY NADZÓR DOPASOWANY DO LOKALIZACJI

Poza rozwojem urządzeń mobilnych dynamicznie rośnie również rynek IoT dostarczający m.in. geotagi oraz inteligentne czujniki, gwałtownie zmieniające środowisko pracy w gęsto połączoną sieć powiązań. Twórcy oprogramowania SCADA PcVue wykorzystali zalety tych technologii (IPS oraz LPWAN), tworząc aplikację SnapVue.

Aplikacja ta umożliwia prezentację informacji i kontrolę w kontekście nie tylko pełnionej funkcji użytkownika, ale także miejsca, w którym się on znajduje. Za pomocą współrzędnych GPS lub IPS (Indoor Positioning System) i wykrytych w pobliżu geotagów, takich jak BLE Beacony, kody QR czy NFC, SnapVue zapewnia dynamiczny interfejs graficzny, zmieniający się wraz z przemieszczaniem się pracownika pomiędzy strefami roboczymi, automatycznie dostosowując się do jego obowiązków.

Przykładowo w środowisku fabryki taki system zna dokładną lokalizację pracownika i automatycznie wysyła status urządzeń znajdujących się w jego zasięgu. Użytkownik w zależności od poziomu uprawnień może wyświetlać i kontrolować wartości w czasie rzeczywistym, zarządzać alarmami i zdarzeniami, korzystać z różnorodnych źródeł danych (lokalnych lub globalnych): audio, wideo, instrukcji obsługi, dokumentów itp. Aplikacja umożliwia załączenie wiadomości tekstowej lub głosowej do danej lokalizacji, a jej interfejs jest zorientowany obiektowo i łatwy w obsłudze, co istotnie skraca czas wdrożenia.

Aplikacja SnapVue, dzięki dopasowaniu zarówno pod kątem uprawnień użytkownika, jak i jego lokalizacji, stanowi innowację pozwalającą w pełni wykorzystać potencjał istniejących systemów automatyki oraz poprawić ich bezpieczeństwo. Za pomocą tej technologii można ograniczyć też prawdopodobieństwo popełnienia błędów przez pracowników utrzymania ruchu, gdyż na urządzeniach mobilnych otrzymają informację dopasowaną tylko do obszaru ich obowiązków i odpowiedzialności. Jakie inne funkcje i możliwości ma system SCADA PcVue? Co potrzeba, aby wdrożyć rozwiązania mobilne w moim przedsiębiorstwie? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści WObit dostępni pod numerem 61 22 27 422.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl