Kontrola pracy kotłów grzewczych. Jak dobrać odpowiednie przyrządy pomiarowe?

| Technika

Do właściwego ustawienia parametrów pracy kotła grzewczego niezbędne jest użycie precyzyjnego analizatora spalin, który umożliwi szybki i wiarygodny pomiar O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenie innych istotnych parametrów, takich jak: sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg itd. Analizator jest więc podstawowym narzędziem pracy instalatora i serwisanta kotłów.

Kontrola pracy kotłów grzewczych. Jak dobrać odpowiednie przyrządy pomiarowe?

Rynek dostaw ciepła ciągle się rozwija. Wprowadzane są systemy solarne, pompy ciepła, kotły kondensacyjne, systemy na paliwa stałe (w tym pelety) i inne technologie. Głównym celem nowoczesnego systemu grzewczego staje się dostawa ciepła na żądanie przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa i minimalnej emisji zanieczyszczeń.

Niezależnie od zastosowanej technologii, każdy system grzewczy musi działać optymalnie. Oznacza to jego stałą kontrolę i regulację. Optymalizacja zapewnia znaczącą oszczędność paliwa, a co za tym idzie - zmniejszenie kosztów.

KRYTERIA WYBORU

Analizator spalin to narzędzie codziennej pracy, ważne jest więc, aby jak najlepiej dobrać go do swoich potrzeb, zwracając uwagę na dopasowanie funkcji pomiarowych oraz akcesoriów.

Istotną cechą jest także żywotność i niezawodność urządzenia, a w tym kontekście zakres pomiarowy cel elektrochemicznych, które są sercem analizatora, a których właściwy dobór przesądza o wiarygodności pomiaru i bezawaryjnej pracy analizatora. Testo wprowadziło np. na rynek sensory pomiarowe o wydłużonej żywotności (long life), które charakteryzują się czasem pracy wynoszącym ponad 6 lat. Możliwa jest ponadto samodzielna wymiana tych sensorów przez użytkownika, dzięki czemu nie trzeba wysyłać urządzenia do serwisu.

Koszt serwisu i kalibracji oraz dostępność i ceny części zamiennych to kolejne istotne kryteria przy wyborze analizatora spalin. Atutem jest oczywiście dłuższa gwarancja, jak w przypadku analizatora Testo 320 basic, do którego istnieje możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat.

60 miesięcy gwarancji na 60-lecie Testo

Z okazji 60-lecia działalności Testo przygotowało limitowaną edycję analizatorów spalin Testo 330 LX, oferowaną w jubileuszowych zestawach z gwarancją wydłużoną do 60 miesięcy.

PRZENOŚNE ANALIZATORY TESTO 330LX I TESTO 320 BASIC

Przenośne analizatory spalin Testo 330LX i Testo 320 basic są zaprojektowane oraz wyprodukowane zgodnie w wytycznymi zawartymi w normie PN-EN 50379. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, z klasą zabezpieczenia obudowy IP40. Ich atuty to m.in. wydłużona gwarancja na cele elektrochemiczne oraz możliwość samodzielnej wymiany cel przez użytkownika.

Analizatory spalin Testo umożliwiają pomiar O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenie innych istotnych parametrów właściwej pracy kotła, takich jak: sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg itd. Wyniki pomiarowe są wyświetlane na czytelnym, kolorowym wyświetlaczu, przy czym użytkownik może wybrać jeden z trzech sposobów przedstawienia wyników:

 • wskazania cyfrowe,
 • wykres
 • tzw. macierz spalin, czyli rozwiązanie ułatwiające ocenę procesu spalania w sposób graficzny (Testo 330).

Dowodem wykonanej analizy może być wydruk raportu z drukarki bezprzewodowej Testo, zawierający pełny wynik przeprowadzonej analizy, datę i godzinę pomiaru, a także nazwę wykonawcy.

Wymagania, jakie powinien spełniać analizator spalin

 • Łatwość obsługi, przejrzyste menu
 • Długi czas pracy bez ładowania akumulatorów
 • Długa żywotność i szeroki zakres pomiarowy cel elektrochemicznych
 • Niska cena i dostępność części zamiennych
 • Niskie koszty serwisu i kalibracji urządzenia
 • Długa gwarancja udzielana przez producenta

NOWOŚĆ: BEZPŁATNA APLIKACJA NA ANDROIDA DO TESTO 330LX

Analizator spalin Testo 330LX, dzięki wyposażeniu w moduł Bluetooth, może wykorzystywać bezpłatną aplikację na Androida - Testo Combustion. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze dzięki ograniczeniu do minimum liczby kliknięć. Można uruchomić i zatrzymać analizator na odległość, zobaczyć dane w formie wykresu czy tabeli, zapisać je w formie protokołu jako PDF, CSV lub XML.

Aplikacja umożliwia ustawienia opcji przesyłania e-mailem zapisywanego protokołu na wskazany wcześniej adres. Pozwala także wydrukować dane na bezprzewodowej drukarce Testo. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play. Będzie ona kompatybilna ze wszystkimi, aktualnie dostępnymi analizatorami spalin Testo z modułem Bluetooth.

SMART-SONDY OD TESTO - REWOLUCJA W DZIEDZINIE POMIARÓW

Regulacja procesu spalania w kotle grzewczym nie opiera się tylko na wykonaniu analizy spalin. Szereg informacji dotyczących całego systemu grzewczego wpływa na jego efektywność. Parametry takie jak np. ciśnienie gazu podawanego na palnik lub temperatury zasilania i powrotu z instalacji grzewczej pozwalają na prawidłowe ustawienie systemu.

Firma Testo wprowadziła na rynek rewolucyjne rozwiązanie pomiarowe - inteligentne sondy (smartsondy) wyposażone w komunikację Bluetooth, współpracujące ze smartfonem lub tabletem mającym system Android lub iOS. Wszystkie niezbędne parametry takie jak temperatura, wilgotność, prędkość przepływu powietrza oraz ciśnienie mogą zostać zmierzone w wygodny sposób, ponadto wykorzystanie bezpłatnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie pozwala na archiwizację danych lub tworzenie raportów pomiarowych.

Kompaktowe przyrządy pomiarowe łączą się bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem z zainstalowaną, darmową aplikacją mobilną Testo SmartProbes App. Odbywa się to w sposób automatyczny: należy włączyć sondę, a następnie aplikację na urządzeniu mobilnym. Smartfon sam konfiguruje komunikację, a użytkownikowi pozostaje tylko skupienie się na swojej pracy, czyli wykonaniu pomiaru.

ZALETY SYSTEMU INTELIGENTNYCH SOND ORAZ APLIKACJI MOBILNEJ

 • Wygodny odczyt danych pomiarowych na smartfonie czy tablecie za pośrednictwem Bluetooth;
 • W pełni automatyczna konfiguracja - wystarczy włączyć smart sondę oraz aplikację mobilną i pomiary rozpoczynają się automatycznie;
 • Wyświetlanie danych pomiarowych z sześciu sond w tym samym czasie;
 • Wizualizacja zmian wartości pomiarowych w postaci wykresu lub tabeli;
 • Wstępnie zdefiniowane tryby pomiarowe dla konkretnych zastosowań, m.in.:
  • Automatyczne obliczanie temperatury parowania i kondensacji czynnika chłodniczego, jak również przegrzania i dochłodzenia;
  • Pomiar strumienia objętości przepływu powietrza w kanałach lub na wylotach z kanałów wentylacyjnych, dzięki prostej konfiguracji geometrii oraz wymiarów kanałów lub kratek wentylacyjnych;
  • Bezkontaktowy pomiar temperatury na podczerwień wraz ze zdjęciem miejsca pomiarowego z zaznaczonym obszarem za pomocą celownika laserowego oraz naniesioną wartością temperatury;
 • Raport pomiarowy może zawierać zdjęcia z miejsca pomiarowego, generowany jest natychmiast, bezpośrednio na miejscu pomiaru i wysłany w formie PDF lub pliku Excel.

ŁATWIEJ I BEZPIECZNIEJ - PRZYRZĄDY TESTO DO POMIARÓW WIELKOŚCI ELEKTRYCZNYCH

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom instalatorów sektora HVAC/R, jako światowy lider branży pomiarowej, Testo wprowadza do oferty innowacyjne rozwiązania również do sektora elektrycznego. Rodzina pięciu urządzeń pomiarowych pozwala użytkownikowi wykonać swoją pracę znacznie szybciej i wygodniej niż do tej pory:

 • Bezdotykowy detektor napięcia Testo 745 charakteryzuje się zmiennym poziomem czułości, dzięki czemu wykrywa napięcie od poziomu 12 V, a ponadto jest odporny na zaburzenia wysokich częstotliwości.
 • Rodzina testerów napięcia Testo 750 wyróżnia się wskaźnikiem opartym na technologii światłowodowej, który jest widoczny z każdej strony urządzenia, dzięki czemu pozycja samego urządzenia podczas pomiaru nie ma istotnego wpływu na odczyt informacji o wielkości napięcia.
 • Dwa modele z serii Testo 755 to w pełni automatyczne testery napięcia i natężenia (hybryda testera napięcia z amperomierzem cęgowym z otwartymi cęgami), które w zależności od rodzaju rozpoczętego pomiaru same dobierają mierzony parametr oraz jego zakres.
 • Automatyczne multimetry cyfrowe Testo 760 łamią wszelkie stereotypy dotyczące pomiarów elektrycznych. Nie mają znanego do tej pory pokrętła wyboru funkcji pomiarowej, natomiast wybór mierzonego parametru następuje po podłączeniu przewodów pomiarowych do odpowiedniego gniazda.
 • Ostatnia seria urządzeń pomiarowych Testo 770 to amperomierze cęgowe z innowacyjnym mechanizmem cable-grab. Mechanizm ten ułatwia chwycenie jednego z przewodów w ciasnym otoczeniu. Oprócz standardowych funkcji pomiarowych, model Testo 770-3 ma funkcję pomiaru mocy oraz komunikację Bluetooth ze smartfonem lub tabletem, za pomocą której istnieje możliwość wykonania dokumentacji pomiarowej i przesłania jej za pomocą e-maila.

Testo
www.testo.com