Jak podnieść wartość zbudowanej maszyny produkcyjnej?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Obecnie przeglądamy witryny internetowe dosłownie wszędzie: w pociągu, w autobusie, w samochodzie (pod warunkiem że nie jest się kierowcą), na plaży, w sklepie (w oczekiwaniu na żony lub mężów), w hotelu lub w domu przed snem.

Jak podnieść wartość zbudowanej maszyny produkcyjnej?

Rys. 1. Przykładowa architektura systemu opartego o sterownik PLC Astraada One

Ogromna popularność smartfonów i tabletów wymusiła na serwisach WWW konieczność tworzenia wersji dla urządzeń mobilnych, ponieważ strony zaprojektowane wyłącznie dla monitorów o wysokich rozdzielczościach niewygodnie się przegląda na mniejszych urządzeniach. Przykładowo: menu nawigacyjne może być zbyt małe, aby precyzyjnie kliknąć na smartfonie w konkretną kategorię, tabele z danymi są za bardzo rozbudowane, a zdjęcia i teksty są nieczytelne bez powiększenia.

Mobilne wersje stron WWW opierają się na technice projektowania Responsive Web Design (RWD), czyli automatycznego dostosowania zawartości przeglądarki do rozmiaru urządzenia, na którym jest otwarta. "Dostosowanie zawartości" nie jest zwykłym przeskalowaniem witryny, strona ma specjalnie dopasowaną nawigację i treści do rozmiaru ekranu. Głównym założeniem jest to, aby witryna była czytelna i intuicyjna, a scrollowanie ograniczone do jednej osi (góra-dół).

Powszechny dostęp do urządzeń mobilnych ma również wpływ na przemysł. Coraz częściej operatorzy maszyn, kierownicy czy zarząd chcą mieć ciągły dostęp do systemów sterowania, archiwalnych danych w postaci trendów przebiegu zmiennych (np. temperatury czy ciśnienia) oraz wskaźników efektywności KPI. Dostęp zdalny pozwala na kontrolę wykonywanych działań, szybkie podejmowanie decyzji oraz analizę przebiegu procesu produkcyjnego.

Rozwiązania dostępne na rynku oferują dostęp do HMI z poziomu VNC lub poprzez przeglądarkę internetową. Jednak analogicznie do przypadku zwykłych stron internetowych, wizualizacja uruchomiona na tablecie lub smartfonie nie będzie wyglądać i działać tak dobrze, jak na komputerze.

Czy zatem nie ma sposobu, aby wygodnie przeglądać aplikację HMI na telefonie np. podczas delegacji? Z pomocą przychodzi nam rodzina kompaktowych PLC Astraada One - polecanych do sterowania maszynami, małymi i średnimi aplikacjami automatyki przemysłowej, a także systemami BMS. Bezpłatny interfejs webowy umożliwia utworzenie do 100 jednoczesnych połączeń, pozwalając upoważnionym osobom na wgląd online do najważniejszych wskaźników procesu produkcyjnego.

Seria sterowników kompaktowych, modułowych i zintegrowanych umożliwia budowanie lokalnych lub rozproszonych systemów sterowania w jednym środowisku - CODESYS. Warto podkreślić, że zarówno logika programu, jak i wizualizacja zaimplementowane są bezpośrednio w sterowniku, co sprawia, że używamy jednej bazy zmiennych. Taka architektura znacząco ułatwia programowanie sterownika, tworzenie wizualizacji oraz jej konwersję na wersję webową.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności Astraada One jest wsparcie technologii Responsive Web Design. Pozwala ono na stworzenie aplikacji idealnie dopasowanej do ekranów urządzeń mobilnych. Dzięki RWD możliwe jest stworzenie kilku wersji wizualizacji, które będą bardzo dobrze wyglądać i działać zarówno na 21-calowym monitorze, 10-calowym tablecie i smartfonie 5".

Responsive Web Design w Astraada One polega na możliwości stworzenia wielu ekranów wizualizacyjnych w różnych rozdzielczościach, tak aby układ menu, wielkość przycisków, ilość wykresów i grafik był ściśle dopasowany do wielkości urządzenia, na którym uruchomiono HMI.

Przeglądarka automatycznie wybiera, którą wersję wizualizacji uruchomić, biorąc pod uwagę orientację położenia telefonu - aplikacja sterująca inaczej będzie wyglądać w ustawieniu poziomym, a inaczej - gdy obrócimy telefon o 90°. Dzięki dostępowi webowemu i RWD w sterownikach Astraada One:

  • znacząco spada ryzyko wciśnięcia nieprawidłowego przycisku funkcyjnego przez operatora,
  • zwiększa się czytelność przebiegu procesu produkcyjnego - operatorzy szybciej reagują na zaistniałe nieprawidłowości,
  • poszerza się obszar, z którego możemy nadzorować pracę urządzeń - większa swoboda pracy operatora,
  • poprawia się bezpieczeństwo użytkowania - w razie awarii można z bezpiecznej odległości zatrzymać pracę maszyny,
  • kierownicy utrzymania ruchu mogą na bieżąco i z dowolnego miejsca śledzić pracę parku maszynowego i zlecać korygowanie ustawień,
  • zarząd może mieć dostęp do wskaźników efektywności produkcji i monitorować wydajność produkcji, łatwiej wyłapać wąskie gardła procesu produkcyjnego.

Działanie przykładowej aplikacji można sprawdzić, klikając link http://195.205.24.110:502/webvisu.htm (po obróceniu telefonu należy odświeżyć przeglądarkę).

Pojęcie Responsive Web Design i jego główne przesłanie głoszące, że strona internetowa powinna być czytelna bez względu na rodzaj urządzenia, na którym jest wyświetlana, po raz pierwszy zaistniało w świadomości webmasterów w maju 2010 roku. RWD do przemysłu wchodzi w lipcu 2016 roku, sprawiając, że Astraada One jest w pełni gotowa na Industry 4.0 i wyznacza nowe standardy w dziedzinie tworzenia aplikacji wizualizacyjnych.

ASTOR
www.astor.com.pl