Kurtyny bezpieczeństwa Datalogic - teraz w ofercie OEM Automatic

| Prezentacje firmowe Bezpieczeństwo

OEM Automatic rozszerza portfolio produktowe Datalogic Automation o pełną gamę kurtyn i skanerów bezpieczeństwa. Datalogic jest producentem szerokiej gamy czujników, począwszy od czujników indukcyjnych poprzez uniwersalne fotokomórki, aż do zaawansowanych czujników fotoelektrycznych do specjalnych aplikacji, czujników wizyjnych i skanerów laserowych.

Kurtyny bezpieczeństwa Datalogic - teraz w ofercie OEM Automatic

Produkty te są rozwijane i dostarczane do klientów na całym świecie od 1972 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy charakteryzują się one najwyższą jakością i innowacyjnością rozwiązań. Datalogic oferuje pełną gamę kurtyn potrzebnych przy realizacji nawet najbardziej wymagających aplikacji związanych z bezpieczeństwem.

Elementami wyróżniającymi naszą ofertę są: pełna gama kurtyn ze zintegrowanymi funkcjami mutingu wraz z akcesoriami, kurtyny kaskadowe, praca master slave, brak strefy martwej, funkcje przesłaniania promieni, obudowy typu slim (15×32 mm) jak również wersje ze stali nierdzewnej do szczególnie wymagających aplikacji. Najnowszą kurtyną Datalogic jest SG4 Fieldbus, która jako pierwsza kurtyna bezpieczeństwa ma zintegrowany protokół openSAFETY przy wykorzystaniu POWERLINK.

Główne cechy i zalety SG4 Fieldbus

 • Zintegrowany interfejs openSAFETY dla POWERLINK
 • Brak przełączników DIP do konfiguracji
 • Kompletna diagnostyka dostępna w PLC
 • Standardy bezpieczeństwa: typ 4 (EN61496-1), PL e (EN ISO 13849-1) SIL 3 (IEC 61508)
 • Rozdzielczość dla ochrony palców / dłoni: 14 lub 30 mm
 • Rozdzielczość dla ochrony ciała: 2, 3 lub 4 wiązki
 • Wysokość ochrony: od 150 do 1800 mm bez strefy martwej
 • Zasięg nadajnik-odbiornik do 20 m
 • Kompaktowy profil o wymiarach 35×40 mm

BEZPIECZEŃSTWO 4.0

Bariery bezpieczeństwa serii SG4 Fieldbus z protokołem openSAFETY powstały dzięki partnerskiej współpracy Datalogic i B&R. Pozwalają one zapewnić znaczne oszczędności w zakresie kosztów infrastruktury sygnalizacyjnej (komunikacyjnej) oraz lepszą diagnostykę i możliwość szybszej reakcji na sygnały dotyczące bezpieczeństwa przy wykorzystaniu sieci Ethernet. Cechą nowych barier jest możliwość indywidualnego zarządzania każdą wiązką i możliwość wykorzystania takich zaawansowanych funkcji jak muting bez potrzeby stosowania dodatkowych czujników fotoelektrycznych.

Dzięki protokołowi openSAFETY funkcje mutingu i wygaszania wiązek można łatwo zaprogramować w środowisku programistycznym. Dodatkowym atutem jest ergonomia analizy sytuacji występujących na urządzeniu i uproszczona diagnostyka oparta na wyświetlaczy prostych w odbiorze komunikatów tekstowych, a nie tak jak to ma zazwyczaj miejsce tylko w formie informacji na standardowym wskaźniku/wyświetlaczu LED.

B&R Automation Studio jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym, które zawiera narzędzia dla wszystkich faz projektu, co umożliwia odpowiednią konfigurację kontrolera, napędu, komunikacji i wizualizacji w jednym środowisku. Wszystko to skraca czas i koszty integracji i utrzymania w odpowiednim stanie technicznym aplikacji.

Partnerstwo między Datalogic i B&R otwiera nowe perspektywy w dziedzinie rzeczywistości automatyki przemysłowej. Inicjatywa ta zakłada, że firmy będą musiały powiązać kontrolę maszyny produkcyjnych z wewnętrznymi obszarami logistyki i planowania produkcji, tworząc system integrujący świat fizyczny i wirtualny. Taki system możemy nazwać cyberfizycznym (CPS), wpisującym się w idee Przemysłu 4.0, która ma na celu znacząco poprawić wydajność przemysłowych procesów produkcyjnych, zarządzanie łańcuchem dostaw i cykle życia produktów w ramach tzw. inteligentnego przemysłu.

openSAFETY to pierwszy otwarty standard bezpieczeństwa, a także jedyny prawdziwie niezależny od magistrali, dostępny obecnie dla wszystkich rozwiązań wykorzystujących komunikację typu fieldbus i Industrial Ethernet. Technologia ta upraszcza wdrażanie środków bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi dyrektywy maszynowej 2006/42/WE i innymi obowiązującymi normami. Oprócz wysokiego poziomu interoperacyjności, jego tryby operacyjne zapewniają, że wszyscy odbiorcy odbierają i przetwarzają wiadomości w tym samym czasie.

Jest to jeden z powodów, dla których openSAFETY jest o krok przed wszystkimi innymi protokołami pod względem czasu odpowiedzi. Zastosowanie technologii openSAFETY ma wiele zalet. Połączenie krótszych czasów reakcji i zmniejszenie dystansu między osobą programującą a układem bezpieczeństwa przekłada się na wzrost wydajności, co jest szczególnie ważnym czynnikiem dla producentów maszyn. Dzięki zautomatyzowanej parametryzacji i usługom konfiguracyjnym integratorzy mogą w znaczącym stopniu przyspieszyć etapy programowania, testowania i uruchomienia aplikacji.

POWERLINK reprezentuje ewolucję klasycznej technologii fieldbus, oferując najwyższą wydajność i możliwości czasu rzeczywistego w oparciu o uznany globalny standard, mianowicie Ethernet. Szybkość transmisji 100 Mb/s i dokładność synchronizacji wynosząca ±100 ns pozwalają połączyć w jedną sieć urządzenia automatyki, robotyki, CNC i kontroli ruchu. Zapewnia to optymalne wykorzystanie zalet oferowanych przez zintegrowane rozwiązanie kontrolne. Użytkownicy będą mogli skoncentrować się na projektowaniu maszyny i tworzeniu rozwiązań automatyzacji bez martwienia się o magistrale polowe.

Omawiana sieć zapewnia również wydajność niezbędną do reprezentowania idealnej podstawy dla przyszłych innowacji i modułowych maszyn. Swoboda zapewniona przez standardową topologię sieci Ethernet umożliwia optymalne dopasowanie okablowania do konfiguracji maszyny, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia jego kosztów.

POWERLINK jest technologią otwartą i definiowaną na całym świecie zgodnie ze standardem IEC, z której korzysta już wielu wiodących producentów układów sterowania, kontroli ruchu, czujników, pneumatyki, systemów wizyjnych i robotyki. Dzięki openSAFETY sieć POWERLINK zapewnia jedyny otwarty standard bezpieczeństwa do połączenia zintegrowanej technologii bezpieczeństwa zgodnie z IEC 61508, co skutkuje lepszą wydajnością maszyny i systemu oraz krótszym czasem przestojów.

SG4 Fieldbus są używane w połączeniu z blokami predefiniowanymi w sterowniku do zarządzania następującymi funkcjami:

 • Modele podstawowe: auto/manual restart, EDM, muting (T/L/X), override;
 • Zaawansowane modele: fixed blanking, floating blanking, partial/dynamic muting, warning areas, measurement.

WIĘCEJ BEZPIECZEŃSTWA W AUTOMATYCE - OD PRODUKCJI DO LOGISTYKI

Dzięki najwyższemu poziomowi bezpieczeństwa (typ 4) rozdzielczości dla ochrony palców, dłoni lub całego ciała kurtyny Datalogic SG4 Fieldbus openSAFETY mogą być użyte we wszystkich aplikacjach bezpieczeństwa służących do zapobiegania wypadkom w maszynach i instalacjach produkcyjnych. Bariery bezpieczeństwa stosuje się w przetwarzaniu i pakowaniu: żywności, napojów, kosmetyków lub farmaceutyków. Inne rodzaje aplikacji, gdzie mogą być użyte, to maszyny do obróbki drewna, metali, papieru lub wyrobów włókienniczych, ceramiki lub cegieł, do zastosowań końcowych, przenoszenia i przechowywania materiałów.

OEM Automatic
www.oemautomatic.pl