Parker Hannifin wprowadza nowy terminal PT - PAC do obsługi aplikacji sterowania ruchem

Dział elektromechaniki i napędów firmy Parker Hannifin wprowadził na rynek PAC terminal (PT). Jest to interfejs człowiek-maszyna (HMI) opracowany na potrzeby bezproblemowej współpracy ze sterownikiem Parker Automation Controller (PAC).

Posłuchaj
00:00

W aplikacji PAC obsługuje sterowanie oraz zadania z zakresu HMI, natomiast PT jest odpowiedzialny za wyświetlanie obrazów i komunikację z operatorem (wysyłanie komend wprowadzonych przez użytkownika za pośrednictwem ekranu dotykowego do PAC). PT to terminal typu "thin client", który znacznie redukuje całkowity koszt systemu w porównaniu do tradycyjnego interfejsu HMI - szczególnie w przypadku łączenia wielu PT z pojedynczym PAC.

PAC firmy Parker to rozwiązanie typu all-in-one w zakresie sterowania, obejmujące funkcjonalność PLC, HMI oraz sterowanie ruchem w jednym urządzeniu. Jest ono programowane za pomocą jednego zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) o nazwie Parker Automation Manager (PAM).

Firma Parker postanowiła wykorzystać standard programowania sterowników IEC 61131-3 oraz bloki funkcyjne sterowania ruchem PLCOpen. Taki wybór umożliwia projektantom maszyn stosowanie tradycyjnego schematu drabinkowego (LD), jak również korzystanie z nowszych języków programowania dla sterowników, takich jak język strukturalny (ST), Continuous Function Chart (CFC) i Sequential Function Chart (SFC).

Norma IEC 61131-3 wprowadza do automatyzacji przemysłowej możliwości programowania obiektowego, oferując możliwość tworzenia własnych bloków funkcji, bibliotek i różnych typów danych. Umożliwia to producentom OEM tworzenie kodu modularnego, który może być ponownie wykorzystany, co znacznie zmniejsza ogólną ilość czasu potrzebną na opracowanie maszyn.

"Ten sam kod zgodny z IEC 61131-3, który wykorzystany jest w przypadku sterowania logicznego w PAC, używany jest też do kontroli interfejsu HMI WebVisu" - wyjaśnia Christian Ruf, Product Marketing Manager działu sterowników i interfejsów HMI w firmie Parker. "Nie ma konieczności udostępniania tagów, nie istnieją też dodatkowe warstwy logiki w celu umożliwienia komunikacji pomiędzy PLC i HMI, są one całkowicie zintegrowane" - dodaje.

Podobnie jak tradycyjne interfejsy HMI, WebVisu umożliwia programistom projektowanie interfejsów HMI za pomocą prostych funkcji przeciągnij-i-upuść, takich jak przyciski, suwaki oraz gotowe obiekty typu alarmy i ustawienia. Jednak WebVisu oferuje jeszcze więcej. Umożliwia programistom tworzenie bibliotek związanych z wizualizacją obiektów - lub korzystanie z niektórych gotowych obiektów opracowanych przez firmę Parker. To z kolei pozwala znacząco skrócić czas wymagany na opracowanie wspólnych funkcji interfejsów HMI. Użytkownicy mogą również korzystać z gotowych szablonów wizualnych lub tworzyć własne szablony stosowane następnie jako wizualne motywy przewodnie całego projektu lub kilku projektów.

WebVisu czerpie korzyści z możliwości publikacji w sieci internetowej. Dzięki temu możliwe jest połączenie wielu terminali PT z pojedynczym sterownikiem PAC. Ponadto, za pomocą aplikacji Remote Manager (RemoteMgr) firmy Parker, każdy klient zdalny (na przykład przeglądarka lub urządzenie przenośne) może w prosty sposób połączyć się z wbudowanym interfejsem HMI poprzez wpisanie adresu IP sterownika PAC i aplikacji docelowej.

Narzędzia zarządzania użytkownikami środowiska PAM umożliwiają programistom tworzenie różnych grup użytkowników z różnym poziomem dostępu do funkcji odczytu/zapisu, różnymi ekranami lub konkretnymi obiektami. W ten sposób odpowiednie informacje przekazywane są właściwym użytkownikom.

Terminal PT umożliwia wgląd do sterownika PAC, zachowując wygląd i wrażenie pracy z tradycyjnym HMI przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii zdalnych i konieczności programowania tylko jednego urządzenia. Możliwość ujednolicenia sprzętu i środowiska programistycznego dla logiki PLC, lokalnej i zdalnej wizualizacji HMI, jak również sterowania ruchem sprawia, że sterownik PAC jest rozwiązaniem "all-in-one", umożliwiającym w prosty sposób tworzenie nawet najtrudniejszych aplikacji i skracającym czas wprowadzania produktu na rynek.

Więcej informacji na temat terminalu PT-PAC można znaleźć, odwiedzając stronę http://ph.parker.com/us/en/pt-parker-pac-terminal

Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o.
www.parker.com

Powiązane treści
ThinManager - kompletna usługa terminalowa dla fabryki
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów