ThinManager - kompletna usługa terminalowa dla fabryki

| Technika

Postęp technologiczny jest warunkiem niezbędnym do zmian zachodzących w przemyśle, których urzeczywistnieniem jest IV rewolucja przemysłowa. Powstają coraz nowsze rozwiązania mające na celu stworzenie inteligentnych fabryk, które nie tylko będą efektywniejsze, ale również bezpieczniejsze. Zarządzanie skomplikowanym organizmem, jakim jest zakład produkcyjny, wymaga specjalistycznych metod, które pomogą m.in. zapanować nad komunikacją między urządzeniami oraz ogromem informacji, jakie generują. Odpowiedzią na te wymagania mogą być uniwersalne usługi terminalowe.

ThinManager - kompletna usługa terminalowa dla fabryki

Rys. 1. Ideowy schemat systemu z ThinManager

Usługi terminalowe to prosty sposób na zmniejszenie kosztów obsługi komputerów. Ich główną cechą jest łatwe zarządzanie terminalami użytkownika końcowego oraz możliwość tworzenia dedykowanych aplikacji. Odpowiedzią na potrzeby przemysłu i automatyki przemysłowej jest ThinManager, który oferuje scentralizowane rozwiązania do zarządzania nowoczesną fabryką i biurem.

ThinManager zarządza aplikacjami i źródłami przekazu. Umożliwia wyświetlenie żądanej usługi na dowolnym urządzeniu w fabryce. Klasyczne aplikacje wizualizacyjne stanowią autonomiczne podsystemy, które nie dają możliwości wzajemnego łączenia. ThinManager to środowisko integrujące różne źródła przekazu (wizualizacje, panele operatorskie, kamery, portale CRM, MES, ERP) w jeden system. Przy użyciu intuicyjnej konsoli umożliwia zarządzanie i organizowanie przekazu dedykowanego pod konkretny terminal, użytkownika lub lokalizację.

Ogromną wartością systemu jest możliwość kompletnego uniezależnienia się klienta - na poziomie terminalo wyświetlającego przekaz - od sprzętu, systemu operacyjnego i innych uwarunkowań wpływających na działanie aplikacji (program antywirusowy, aktualizacje). W myśl pierwotnej koncepcji usług terminalowych, komputer-terminal może uruchomić system operacyjny z sieci, i co za tym idzie, nie musi mieć dysku twardego, systemu operacyjnego czy aplikacji.

Nieprzypadkowo w ofercie Rockwell Automation pojawiła się nowa seria komputerów przemysłowych klasy Thin Client - VersaView 5200. Bezdyskowe komputery, oparte na prostych procesorach Atom i 2GB RAM pamięci, występują w wersji BOX i z zintegrowanym panelem (do 21" Full HD). Rozwiązanie to dostępne jest również dla urządzeń mobilnych w postaci aplikacji na iOS, Android oraz Windows. ThinManager dostarcza aplikację kliencką TMC.

Rys. 2. Komputery VersaView 5200

ThinManager, wykorzystując takie technologie jak Remote Desktop Services, Citrix, VNC, łączy i integruje w jeden system praktycznie większość aplikacji i usług w obrębie produkcji - nazywając to źródłem przekazu. W ten sposób przygotowany przekaz jest przydzielany do konkretnych odbiorców w postaci tzw. ekranów klienta.

Najważniejszymi cechami programu jest możliwość skalowania, wyświetlania kilku przekazów na jednym ekranie, multi-monitor, jak również obsługa kamer USB i IP. Każdy ekran przydzielany jest finalnie do odbiorcy, czyli terminalu. Intuicyjna i prosta w użyciu konsola administracyjna pozwala na szybkie dodawanie i edytowanie ekranów. Administrator systemu może zdalnie przejąć kontrolę, stworzyć harmonogram pracy i logować zdarzenia pracy każdego terminalu.

Przekaz może być przygotowany pod terminal, ale także pod konkretnego użytkownika, a nawet lokalizację. Operator po zalogowaniu się przy użyciu karty RFID, czytnika linii papilarnych, lub zwyczajnie przez klawiaturę, otrzymuje odpowiedni przekaz. Pełne bezpieczeństwo i funkcjonalność uwierzytelniania można uzyskać przez połączenie TM z kontrolerem domeny.

Logowanie do poszczególnych przekazów, jako podsystemów, realizowane jest w sposób automatyczny na poziomie konfiguracji TM. Ten sam operator, posługując się urządzeniem mobilnym, może widzieć przekaz uzależniony od miejsca, w którym przebywa - tę funkcję można zrealizować przy użyciu punktów dostępowych WiFi, GPS, Bluetooth lub QRCode.

ThinManager doskonale wpisuje się w zmiany związane z IV rewolucją przemysłową. Daje inne spojrzenie na wizualizację i wygodny dostęp do informacji. Zadbano również o bezpieczeństwo, które sprowadza się do tego, że użytkownik korzysta wyłącznie z widoku przeznaczonego dla niego. Obsługa platformy zapewnia znaczne oszczędności związane z utrzymaniem zasobów sprzętowych i oprogramowania, np. stacji operatorskich. ThinManger to wielofunkcyjne i intuicyjne rozwiązanie wpisujące się w zmiany technologiczne zachodzące w przemyśle.

Save the date!

ThinManager prezentowany będzie podczas Automation University Special w dniach 6-7 czerwca 2018 roku w Hotelu Windsor w Jachrance.

Rockwell Automation
www.rockwellautomation.com/pl_PL/