Rewolucja w automatyzacji - Festo Motion Terminal zwiastuje początek nowej ery

| Technika

Pneumatyka ze swej istoty jest technologią przyjazną użytkownikowi. Z pewnością stanie się ona jeszcze prostsza, bardziej wszechstronna i elastyczna z chwilą, gdy zupełnie nowe rozwiązanie, jakim jest Festo Motion Terminal VTEM, wprowadzi sektor pneumatyki w erę Przemysłu 4.0. Pozwala ono zastąpić ponad 50 pojedynczych komponentów, a wszystko to jest możliwe dzięki najnowszym osiągnięciom w technologii piezoelektrycznej i oprogramowania.

Rewolucja w automatyzacji - Festo Motion Terminal zwiastuje początek nowej ery

Podobnie jak smartfony wywróciły do góry nogami rynek telekomunikacji mobilnej dekadę temu, tak teraz Festo Motion Terminal zrewolucjonizuje technikę automatyzacji. Nowa metoda integrowania funkcji połączona z aplikacjami użytkowymi uprości cały łańcuch wartości, ponieważ od teraz potrzebny będzie tylko jeden element sprzętowy. Pod nieco niepozornym wyglądem zewnętrznym i klasyczną konstrukcją, charakterystyczną dla produktów Festo, kryje się udoskonalenie techniczne oparte na najnowszych osiągnięciach technologii informacyjnej.

PRAWDZIWY PRZEMYSŁ 4.0

Technologia piezo, zintegrowane czujniki skoku tłoczka zaworu i ciśnienia oraz sterowanie za pomocą aplikacji programowej motion apps otworzy zupełnie nowe perspektywy dla producentów maszyn i urządzeń. Połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania obecne w Festo Motion Terminal przekształci urządzenie pneumatyczne w prawdziwy element koncepcji Przemysłu 4.0 oraz zapewni elastyczność produkcji.

Modyfikacji funkcji pneumatycznych oraz przystosowania do nowych formatów dokonuje się za pomocą aplikacji, poprzez zmianę odpowiednich parametrów. Zintegrowane inteligentne czujniki na potrzeby realizacji zadań związanych ze sterowaniem, diagnostyką i uczeniem maszynowym wyeliminują potrzebę stosowania dodatkowych elementów.

APLIKACJE MOTION APPS

Po uruchomieniu VTEM, za pośrednictwem aplikacji tzw. motion apps możliwe będzie uzyskanie dostępu do dziesięciu funkcji: od podstawowych modyfikacji funkcji zaworów rozdzielających po energooszczędne sterowanie ruchem oraz od charakterystyki proporcjonalnej po różne profile ruchu. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na wykorzystaniu tego samego zaworu do wszystkich operacji.

Dzięki możliwości szybkiej aktywacji nowych funkcji za pomocą aplikacji, projektanci maszyn mogą stworzyć podstawowy rodzaj maszyny, a następnie wybrać odpowiednie aplikacje, aby wyposażyć ją w różne funkcje i właściwości, zgodnie z wymaganiami klienta. Kolejne aplikacje znajdują się w fazie rozwoju.

Przypisywanie funkcji za pośrednictwem oprogramowania stanowi dodatkową korzyść w postaci ochrony przed nieuprawnioną ingerencją oraz zabezpieczenia wiedzy specjalistycznej know-how, ponieważ określenie funkcji realizowanych przez dane zawory nie jest możliwe z zewnątrz. Proponowane rozwiązanie uprości również obsługę techniczną maszyn i urządzeń, jako że długie listy części zamiennych i szybko zużywających się elementów odejdą w niepamięć.

RZECZYWISTA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

BionicCobot - lekki robot pneumatyczny wykorzystujący technologię zastosowaną w Festo Motion Terminal jako przykład współpracy człowiek-maszyna

Aplikacje motion apps oraz funkcja diagnostyki przecieku pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej podczas pracy maszyn. Niemniej jednak, energooszczędna technologia piezo odgrywa równie istotną rolę we wstępnym etapie zaworów proporcjonalnych.

Zużycie powietrza można elastycznie dostosować do określonych wymagań przy użyciu aplikacji "Ustawiany poziom ciśnienia" oraz "Napęd ECO". W przypadku ustawianego poziomu ciśnienia wybierana cyfrowo wartość ciśnienia może ograniczyć siłę pneumatyczną do poziomu wymaganego do danego zastosowania. Napęd ECO ogranicza zużycie sprężonego powietrza do wymaganego poziomu minimalnego pod warunkiem, że w położeniu końcowym nie są potrzebne żadne siły dociskające lub przytrzymujące. Pozwala to na zaoszczędzenie do 70% energii w porównaniu z normalnym trybem pracy, w zależności od rodzaju zastosowania.

NIŻSZE KOSZTY I MNIEJSZY STOPIEŃ ZŁOŻONOŚCI

Festo Motion Terminal umożliwia zarówno realizację ruchów z dużą prędkością i siłą, jak i diagnostykę przecieku, przy kosztach znacznie niższych niż w przypadku rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Przykładowo, w porównaniu z rozwiązaniami elektrycznymi wymagana jest mniejsza liczba sterowników, ponieważ przy zastosowaniu terminalu VTEM jeden sterownik może sterować aż ośmioma napędami. Zmniejszone zostało również zużycie energii, przy jednoczesnym ograniczeniu wymaganej przestrzeni montażowej aż o 65%.

W porównaniu z innymi technologiami, rozwiązania oparte na Festo Motion Terminal oferują faktycznie opłacalną alternatywę dla ośmiu aplikacji. Zamiast zaworu, regulatora ciśnienia i czujnika ciśnienia - czyli trzech komponentów - potrzebne jest tylko jedno urządzenie, a mianowicie zawór.

Festo
www.festo.com/motionterminal

Zobacz również