Monitouch z serii V9 - nowe standardy paneli HMI

Seria Monitouch V9 firmy Fuji Electric stanowi rewolucję w graficznych interfejsach użytkownika. Nowa koncepcja, nowa filozofia, dzięki której każdy użytkownik może uzyskać dostęp do najnowszych technologii sieciowych oferowanych globalnie, bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Dzięki wydajnej komunikacji seria V9 stanowi jeden z najlepszych interfejsów komunikacyjnych między operatorem a aplikacją.

Posłuchaj
00:00

Gama paneli operatorskich Fuji Electric zaczyna się od ekonomicznych rozwiązań "Lite" (5,7", 8,4", 10,4"), poprzez najbardziej zbalansowane pod względem osiągów do ceny modele "Standard" (8,4", 10,4" 12,1", 15"), a kończąc na modelach "Advanced" (7", 10,1" - panoramiczne), które swoim zaawansowaniem technicznym wyznaczają nowe standardy na rynku HMI. Jak zawsze, producent zadbał o kompatybilność wstecz. Dzięki temu podmiana paneli z serii V8 oraz wcześniejszych i konwersja ich programów jest szybka i łatwa.

Urządzenia mają po trzy porty szeregowe, w tym jeden z wejściem 9-pinowym D-Sub oraz dwa z 8-pinowymi wejściami RJ45. Na każdym z nich możliwe jest utworzenie szyny protokołu komunikacyjnego z liczbą maksymalnie 31 urządzeń podłączonych jednocześnie. Przy założeniu, że wykorzystywane są tylko porty szeregowe, można w tym samym czasie podłączyć aż do 93 urządzeń. Dodatkowo, zależnie od modelu, dostępne są jeden lub dwa ("Advanced") porty Ethernet z możliwością otworzenia do 8 wirtualnych portów jednocześnie z maksymalną liczbą do 256 urządzeń na każdym porcie. W sumie każde z urządzeń Fuji Electric jest w stanie obsłużyć do 8 jednocześnie otwartych portów fizycznych i wirtualnych w różnych kombinacjach. Łatwo oszacować, że największa liczbę urządzeń pracujących w tym samym czasie zostanie uzyskana po otwarciu wszystkich 8 portów wirtualnych.

Dużym atutem całej serii V9 są jej możliwości sieciowe. Producent wyposażył wszystkie modele w obsługę serwera VNC, serwera i klienta FTP, a także funkcje VPN. Umożliwia to monitorowanie oraz zdalną kontrolę panelu, a także wymianę danych z urządzeniami zewnętrznymi. Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość edycji kodu sterownika PLC podłączonego do kontrolowanego zdalnie HMI. Zaletą modeli "Advanced" jest moduł komunikacji Wi-Fi (access point). Pozwala to na bezprzewodowe połączenie z wybranym panelem i jego pełną kontrolę wraz z możliwością edycji programu źródłowego.

Nowym trendem w automatyce jest coraz częstsze stosowanie rozwiązań IoT, które w znaczny sposób ułatwiają mniej zaawansowanym użytkownikom (np. klientom końcowym) korzystanie z sieciowych możliwości interfejsów graficznych. Za pomocą kilku kliknięć możliwe jest zarejestrowanie zmiennych do monitorowania i udostępniania dla specjalnie zarejestrowanego konta. Następnie pozostaje tylko ich przetwarzanie i wizualizacja. Ideą rozwiązania jest brak potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji, ponieważ udostępnianymi zmiennymi zarządza się z poziomu przeglądarki internetowej. Dane zbierane są w czasie rzeczywistym.

Pomimo bardzo dużego nacisku na udostępnianie danych w sieciach, producent zadbał o wydajność wyświetlanych bezpośrednio na panelu danych. Najnowsza seria wyróżnia się procesowaniem trzech cykli (komunikacyjny, systemowy i rysowania) niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie pozwala m.in. na płynne rysowanie trendów zmian wartości w wielu jednocześnie monitorowanych rejestrach z dużą częstotliwością próbkowania dochodzącą aż do 10 próbek w ciągu 1 sekundy. Jest to jedna z pozornie błahych funkcji, które sprawiają problem bardzo wielu popularnym urządzeniom na rynku.

Daniel Sybilski
Amtek

www.amtek.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Bezpieczeństwo
Niezawodność klasy militarnej w kompaktowej formie - systemy rugged firmy Diamond
Obudowy, złącza, komponenty
Ulepsz to, co się porusza – z myślą o przyszłości przemysłu
Przemysł 4.0
Prowadnice liniowe w produkcji akumulatorów: pięć kluczowych czynników sukcesu
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów