Wybór panelu operatorskiego - na co zwrócić uwagę?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) służą do wizualizacji i sterowania pracą pojedynczych maszyn lub całych linii produkcyjnych. Ich funkcjonalność i intuicyjność obsługi sprawiają, że coraz częściej zastępują klasyczne układy budowane w oparciu na przyciskach, sygnalizatorach i przełącznikach.

Wybór panelu operatorskiego - na co zwrócić uwagę?

Na rynku systemów automatyki działa wielu dostawców paneli operatorskich, dlatego wybór dobrego produktu nie jest łatwy. Wybierając panel, warto przenalizować możliwości integracji, cenę, funkcje oprogramowania, sposób wykonania, parametry oraz dostęp do wsparcia technicznego, wiedzy i szkoleń. Poniżej opisano szczegółowo wybrane kryteria.

ŁATWA I SZYBKA INTEGRACJA TO PODSTAWA

Rys. 1. Przykładowe środowisko do tworzenia ekranów wizualizacyjnych z polskim interfejsem

Do komunikacji z systemami automatyki standardowo stosuje się porty szeregowe (RS-232/422/485) lub Ethernet. Natomiast wymiana danych z urządzeniami peryferyjnymi (drukarka, skaner kodów kreskowych, waga przemysłowa, myszka, klawiatura, pamięć przenośna etc.) realizowana jest przez porty USB (host/client). Czasami przydatne mogą okazać się również porty specjalistyczne, takie jak CAN lub Profibus.

Aby połączyć panel operatorski z urządzeniem, trzeba oczywiście zadbać o obsługę tego samego protokołu komunikacyjnego. Na szczęście rzadko dzisiaj zachodzi konieczność samodzielnego napisania takiego drivera. Głównie dlatego, że wielu producentów paneli oferuje wraz z urządzeniem bezpłatną bibliotekę driverów. Może ona liczyć nawet kilkaset pozycji.

Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu. W praktyce oznacza to, że wystarczy kilka kliknięć myszką, by uzyskać komunikację między urządzeniami. Przydatna będzie również dokumentacja zawierająca sprawdzone sposoby konfiguracji krok po kroku dla urządzeń najbardziej popularnych producentów.

PŁATNE CZY BEZPŁATNE OPROGRAMOWANIE NARZĘDZIOWE?

Panele z płatnym oprogramowaniem oferują najczęściej jedno środowisko do konfiguracji panelu i sterownika PLC, co pozwala zaoszczędzić czas przy definiowaniu zmiennych. Z drugiej strony wielu producentów dostarcza oprogramowanie w cenie panelu. Brak licencjonowania umożliwia ciągłe podnoszenie funkcjonalności dzięki bezpłatnym aktualizacjom. Co istotne, coraz częściej można wybrać środowisko w języku polskim.

Do szybkiego przygotowania ekranów dla operatora przydatne są biblioteki z gotowymi elementami graficznymi, takimi jak urządzenia przemysłowe, zawory, przyciski, kontrolki i zbiorniki. Przyśpiesza to pracę, zwłaszcza jeśli można również tworzyć własne szablony i importować pliki graficzne w popularnych formatach: bmp, jpg, gif, wmf, svg, png. Dzięki nim można bardzo dokładnie przedstawić to, co dzieje się na monitorowanym obiekcie.

ASTRAADA HMI CFG

Obecnie panele oferują wiele przydatnych funkcji, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko w zaawansowanych systemach SCADA. Do najbardziej użytecznych można zaliczyć edytor skryptów (makra), alarmowanie, obsługę receptur, rejestrację i analizę pracy obiektu, automatyczne skalowanie do wielkości ekranu, harmonogramy, symulator i tester aplikacji, system logowania operatorów czy obsługę aplikacji wielojęzycznych.

SZYBKI I ŁATWY DOSTĘP DO POMOCY I WSPARCIA TECHNICZNEGO

Konfiguracja paneli nie jest trudna, ale z pewnością skorzystanie z takich materiałów, jak podręczniki typu pierwsze kroki oraz przykłady konfiguracji czy dokumentacja do oprogramowania i schematy połączeń, pozwoli zaoszczędzić dużo czasu. Gdy pojawią się jakieś problemy, przydatna będzie pomoc doświadczonych inżynierów, dlatego warto sprawdzić, czy będziemy mogli skorzystać z takiego dostępu oraz czy będzie on bezpłatny. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z panelami, możemy skorzystać z zestawów startowych lub przeszkolenia - stacjonarnego lub zdalnego (e-szkolenia).

PRZEMYSŁOWE WYKONANIE I SZYBKI SERWIS W RAZIE AWARII

Na pierwszy rzut oka panele mają podobną konstrukcję i - jak zapewnia każdy producent - są przystosowane do pracy w środowisku przemysłowym. Różnice konstrukcyjne zaczynają być widoczne po dwóch latach. To o tyle istotne, że gwarancja na te produkty wynosi z reguły właśnie dwa lata, choć można znaleźć perełki z pięcioletnią gwarancją.

Jeśli chcemy, aby panel popracował dłużej, powinien mieć aluminiową ramę wokół frontu i stopień ochrony IP66. Jeśli produkt będzie pracował w miejscu narażonym na niską temperaturę, warto poszukać paneli, które mogą pracować w temperaturze do -20°C. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego lub awarii, ratunkiem jest wysyłka serwisowa w 24 h - warto sprawdzić, czy będziemy mogli skorzystać z szybkiego serwisu w miejscu, w którym kupujemy panele.

O FIRMIE

ASTOR jest dystrybutorem paneli operatorskich firm GE Automation & Controls (dawniej GE Fanuc), Astraada HMI oraz Horner. Oferuje pomoc w doborze urządzeń, szkolenia oraz wsparcie na etapie uruchomienia, serwisowania i użytkowania. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.astor.com.pl/hmi.

Paweł Podsiadło
specjalista ds. systemów sterowania i komunikacji przemysłowej
ASTOR
www.astor.com.pl