WebDAQ 316 - rejestrator temperatury z serwerem WWW
| Prezentacje firmowe PomiaryFirma Measure Computing wprowadziła do swojej oferty 16-kanałowy rejestrator temperatury z wbudowanym serwerem www i interfejsem Ethernet. Dzięki temu dostęp do danych pomiarowych można uzyskać z dowolnego miejsca na ziemi.
WebDaq 316 wyposażono w 16 różnicowych kanałów analogowych, które pozwalają na pomiar temperatury za pomocą termopar lub napięcia. Producent zastosował 24-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy zapewniający wysoką dokładność pomiarów. Przetwornik umożliwia próbkowanie z częstotliwością 75 S/kanał.
Obsługiwane są termopary typu J, K, T, E, N, B, R oraz S. Wejścia termoparowe zostały odizolowane galwanicznie od masy. Dodatkowo moduł ma 4 wejścia/wyjścia cyfrowe, które można wykorzystać do wyzwalania pomiarów lub do alarmowania. Do podłączenia termopar i cyfrowych wejść/wyjść przewidziano wygodny terminal zaciskowy.
Rejestrator WebDAQ 316 oparto na komputerze Raspberry Pi z systemem Linux. Dzięki interfejsowi Ethernet oraz wbudowanemu serwerowi www dostęp do urządzenia można uzyskać z dowolnej lokalizacji. Zarządzanie modułem odbywa się z poziomu przeglądarki www, niepotrzebne są żadne sterowniki ani oprogramowanie. Jedyne czego potrzebujemy, to przeglądarka stron internetowych. Co ważne, producent zaprojektował responsywny interfejs użytkownika, a więc konfigurację czy odczyt zarejestrowanych danych pomiarowych można wykonać za pomocą komputera, tabletu czy telefonu komórkowego.
Realizacja akwizycji danych pomiarowych oraz alarmowanie odbywa się w bardzo elastyczny sposób. Nie są wymagane żadne umiejętności programowania, wszystko konfigurujemy przez interfejs www. Do dyspozycji użytkownika jest harmonogram, w którym decydujemy, czy akwizycja ma być prowadzona w trybie ciągłym, czy tylko w określonych okresach.
W ramach harmonogramu można tworzyć zadania. W ramach zadania możemy zdecydować z których kanałów pomiary mają być rejestrowane. Dla każdego zadania określamy częstotliwość próbkowania, warunki wyzwalające pomiar oraz zatrzymujące pomiar. Producent przewidział tutaj wiele możliwości - akwizycja może zacząć się od włączenia urządzenia, od konkretnej daty, może być wyzwolona cyfrowym wejściem, wejściem analogowym (wartość powyżej lub poniżej określonej temperatury) oraz przyciskiem.
Zatrzymanie pomiaru może nastąpić po zebraniu określonej liczby próbek, może trwać do określonej daty, zmiany stanu wejścia cyfrowego, zmiany stanu wejścia analogowego lub do naciśnięcia przycisku. Można również definiować alarmy - po przekroczeniu określonej temperatury lub jeżeli temperatura spadnie poniżej określonego progu.
Do dyspozycji mamy kilka sposobów alarmowania - wiadomość e-mail, SMS, cyfrowe wyjście oraz możliwość przejścia do kolejnego zadania. Ostatnia możliwość pozwala skonfigurować rejestrator w taki sposób, że standardowa rejestracja odbywa się z niewielką częstotliwością, natomiast w przypadku wystąpienia alarmu, rejestracja prowadzona jest z większą częstotliwością. Kiedy warunek wyzwalający alarm przestanie występować, rejestrator może wrócić do standardowego trybu rejestracji.
Podgląd danych pomiarowych można w wygodny sposób zrealizować przez wygodny panel. Można podejrzeć aktualne dane pomiarowe w formie wykresu jak również dane historyczne. WebDaq 316 wyposażono w wewnętrzną pamięć o pojemności 3 GB. Dodatkowo pamięć można rozszerzyć za pomocą karty SD lub pamięci podłączanych do portu USB. Dane pomiarowe zapisywane są w formacie .csv, co pozwala na łatwy import do innych aplikacji.
WebDAQ 316 to bardzo ciekawy produkt - integruje sprzęt i oprogramowanie, pozwalając wyjątkowo łatwo realizować zdalny dostęp do pomiarów. Jednocześnie moduł oferuje bardzo wysoką dokładność wykonywanych pomiarów.
Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
www.elmark.com.pl