Niezawodne systemy stacjonarne

| Prezentacje firmowe Pomiary

Tam, gdzie liczy się precyzyjne działanie i duża efektywność, należy położyć szczególny nacisk na urządzenia, które nie zawiodą w najbardziej newralgicznym momencie. W tej roli doskonale sprawdzą się systemy stacjonarne. Ich przewaga nad przenośnymi wynika z kilku fundamentalnych rozwiązań proponowanych przez producenta. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że sprzyjają one automatyzacji procesów produkcyjnych m.in. dzięki dużej wydajności. A to główny powód ku temu, żeby przyjrzeć im się nieco bliżej

Niezawodne systemy stacjonarne

Systemy stacjonarne to grupa urządzeń do zastosowań przemysłowych zarówno na małą, jak i dużą skalę. Śmiało można stwierdzić, że ich funkcjonalność nie będzie miała sobie równych w niemalże każdej branży. Wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są różnego rodzaju napędy. W tych przypadkach sensowność ich ciągłego monitorowania jest uzasadniona. Powinno ono być niezawodne i precyzyjne w każdym momencie.

WYSOKA JAKOŚĆ

W zestawieniu z coraz powszechniejszymi mobilnymi rozwiązaniami systemy stacjonarne wcale nie wypadają blado. I w żadnym razie nie można ich uznać za archaiczne. Oba są porównywalnie odporne na upływ czasu i dokładne, jeśli chodzi o pomiar. Nie da się jednak ukryć, że na korzyść tych drugich przemawia kilka dość istotnych cech.

Przede wszystkim wyróżnia je większa powtarzalność pomiarów, a co za tym idzie również adekwatnie przewyższająca standardy liczba odczytanych próbek. Punkt pomiarowy zawsze jest ten sam, co ma zasadnicze znaczenie, kiedy przychodzi moment porównania otrzymanych danych. Jest po prostu łatwiej.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że zbiór informacji w systemach stacjonarnych ma tak dużą częstotliwość, iż można go klasyfikować jako ciągły. To z kolei przekłada się na łatwe i bardzo dokładne wychwycenie nawet niewielkich nieprawidłowości w stanie pracy. Idąc krok dalej - szybki odczyt takich niepokojących symptomów pozwala na błyskawiczną reakcję i wykrycie wszelkich uszkodzeń w bardzo początkowej fazie.

Odpowiedni alarm zostaje wygenerowany przez jednostkę przetwarzającą, np. VSE100 i dociera do odpowiednich osób. Można wówczas z dużo większym wyprzedzeniem zamówić części zamienne i zaplanować przestój prac na czas trwania czynności konserwacyjnych.

To niepodważalna zaleta, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przypadku systemów przenośnych uszkodzenie często pojawia się w bardzo krótkim czasie po pomiarze, pogłębia się aż do następnego odczytu i nie ma o nim żadnej informacji przez dłuższy czas.

ROZWIĄZANIE NA MEDAL

Systemy diagnostyki drgań pozwalają na skuteczne zabezpieczenie ponad 90% typowych napędów występujących w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Nie oznacza to jednak, że producenci nie są otwarci na potrzeby indywidualne. Wręcz przeciwnie, w reakcji na wymagania wielu rozmaitych klientów wytwarzane są także specjalne technologie usprawniające pracę konkretnych maszyn.

Istotne jest to, że niektóre produkty, jak np. VSE100 firmy ifm electronic, są zaprojektowane w ten sposób, aby można je było swobodnie konfigurować i dostosować do różnych wymagań klientów. Co więcej, ich zastosowanie wykracza poza zabezpieczanie łożysk czy gruntowe badanie stopnia niewyważenia.

Z powodzeniem sprawdzają się bowiem także w momencie, kiedy trzeba zaprogramować dużo więcej obiektów diagnostycznych, sprawdzić zazębienie, detekcję kawitacji czy liczniki czasu pracy w przeciążeniu. Na uwagę zasługuje też jeden z najważniejszych produktów, jakim jest układ przetwarzający - jednostka główna serii VSE. Poza wspomnianym rozwiązaniem VSE100 warto zwrócić uwagę również na np. VSE151.

Oba współpracują z czujnikami takimi jak VSA001. Jest on niezwodny do wykrywania drgań maszyn i wyposażenia. Ma duży zakres temperatury roboczej i wysoką klasę ochrony zgodną z wymaganiami w trudnych warunkach przemysłowych.

ifm electronic sp. z o.o.
ifm.com/pl