Silniki liniowe rdzeniowe jako ciekawa alternatywa dla konwencjonalnych napędów mechanicznych

Silniki liniowe, szczególnie te rdzeniowe, dzięki swoim niepodważalnym zaletom oraz konkurencyjnej cenie coraz częściej wypierają z rynku standardowe rozwiązania mechaniczne, takie jak listwy zębate, śruby kulowe i paski zębate. Z każdym rokiem coraz więcej innowacyjnych producentów maszyn decyduje się na wykorzystanie silników liniowych i docenia niewątpliwe zalety napędów bezpośrednie takie jak: dynamiczna, precyzyjna, niezawodna oraz cicha praca.

Posłuchaj
00:00

CZYM JEST SILNIK LINIOWY?

Rys. 1

Silnik liniowy jest zbudowany tak jak tradycyjny silnik serwo. Różnicę stanowi to, że stojan jest rozcięty i rozłożony do postaci liniowej, tworząc ścieżkę magnetyczną, a rotor (cewka) nie wykonuje ruchu obrotowego, lecz porusza się wzdłuż stojana, generując siłę liniową (r).

Cewka ma trójfazowe uzwojenie nawinięte na rdzeń stalowy i zalane epoksydem. Ścieżkę magnetyczną silnika rdzeniowego stanowią moduły magnetyczne, które mają magnesy trwałe o biegunach północnych i południowych ułożone na stalowej płytce.

U dobrych producentów silników magnesy są ułożone pod kątem w celu ograniczenia momentów pulsacyjnych oraz zalane epoksydem, co z kolei ma na celu zapewnić stałą pozycję magnesów podczas długoletniej pracy.

JAK MOŻNA ZABUDOWAĆ SILNIK LINIOWY?

Zdecydowana większość aplikacji wykorzystuje model ruchomej cewki i na stałe zabudowanych modułów magnetycznych. Możemy jednak potraktować komponenty silnika liniowego jak klocki lego i dostosować zabudowę do potrzeb wybranej aplikacji (rys. 2).

Niewątpliwą zaletą zabudowy silnika liniowego jest możliwość umieszczenia kilku cewek na jednej ścieżce magnetycznej. Cewki mogą pracować niezależnie.

ZALETY RDZENIOWEGO SILNIKA LINIOWEGO

Rys. 2

Do zdecydowanych zalet silnika liniowego należą: bardzo wysoka dynamika oraz prędkości, poparte bardzo dużą dokładnością, które determinuje tylko układ pomiaru drogi, a nie dokładność mechaniczna, jak w przypadku np. listew zębatych i śrub kulowych. Bardzo wysoka płynność ruchu i nadążność, również przy małych prędkościach.

W aplikacjach medycznych istotnym czynnikiem jest praktycznie bezgłośna praca silników liniowych. Po stronie konstrukcyjnej i eksploatacyjnej możemy wymienić łatwą i kompaktową zabudowę oraz praktycznie brak potrzeby serwisu. Wybrane silniki liniowe mogą pracować w próżni i obszarach clean room.

NAJCZĘSTSZE APLIKACJE

Na rynku polskim do najczęstszych aplikacji należą maszyny portalowe takie jak lasery fiber oraz CO2, waterejet, cuttery, maszyny drukujące. Dodatkowo napędy bezpośrednie są wykorzystywane w: maszynach pakujących, robotyce, maszynach narzędziowych oraz szeroko pojętej automatyzacji. Na zachodzie Europy oraz w Azji silniki bardzo często wykorzystuje się w branży półprzewodnikowej oraz montażu powierzchniowym.

Tecnotion GmbH

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Powiązane treści
Siłowniki i silniki liniowe
HF Inverter Polska - technika napędowa
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Technika
Decentralna technika napędowa
Gospodarka
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Targi zagraniczne
Coiltech Italia 2025 - międzynarodowa konferencja i wystawa technologii nawijania elementów indukcyjnych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów