Liniowe serwosilniki DC

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Liniowe serwosilniki DC firmy FAULHABER to odpowiedź na potrzeby w zakresie miniaturyzacji układów napędowych. Zapewniają one możliwość tworzenia precyzyjnych systemów ruchu liniowego, a dzięki sprawdzonej technologii Quickshaft zapewnione są wysokie parametry w zakresie wydajności, dokładności działania i niezawodności.

Liniowe serwosilniki DC

ZMINIATURYZOWANE SILNIKI LINIOWE DC

Rys. 1. Budowa silnika liniowego DC Faulhaber serii LM

Liniowe serwosilniki DC firmy FAULHABER to wyjątkowe rozwiązanie do małych i miniaturowych urządzeń, gdzie wymagane jest wykonywanie ruchów liniowych. Łączą one w sobie typową dla układów pneumatycznych wydajność ruchu i wytrzymałą konstrukcję z wysoką niezawodnością i cichą pracą charakteryzującą silniki bezszczotkowe.

Ich możliwe zastosowania obejmują systemy do precyzyjnego układania wymagające wysoce dynamicznego pozycjonowania, z kolei długa żywotność (miliony cykli) zapewnia dużą niezawodność i niskie wymagania w zakresie konserwacji. To ostatnie jest istotne w przypadku wszelkich złożonych układów, takich jak np. urządzenia medyczne, optyczne i oprzyrządowanie.

TECHNOLOGIA QUICKSHAFT

Liniowe rozwiązania napędowe Quickshaft wprowadzają grupę silników liniowych na nowy poziom technologicznej doskonałości. Quickshaft łączy w sobie prędkość i wytrzymałość układu pneumatycznego z elastycznością i niezawodnością elektromechanicznego silnika liniowego.

Innowacyjna konstrukcja z 3-fazową samonośną cewką i niemagnetyczną metalową obudową gwarantuje wyjątkowe parametry eksploatacyjne. Brak szczątkowej siły statycznej oraz doskonały stosunek siły liniowej do prądu sprawiają, że silniki te idealnie pasują do zastosowań w obszarze mikropozycjonowania. Kontrola pozycji liniowego serwosilnika DC Quickshaft jest możliwa dzięki wbudowanym czujnikom Halla.

Okres żywotności liniowego serwosilnika DC Quickshaft zależy głównie od zużycia łożyska ślizgowych, co z kolei zależy od prędkości roboczej i zastosowanego obciążenia drążka cylindra.

NOWOŚĆ: SERWOSILNIKI LINIOWE Z SERII LM 1483

Fot. 1. Silniki Liniowe DC Faulhaber LM2070; LM1247; LM0830

Firma FAULHABER powiększyła sprawdzoną rodzinę liniowych serwosilników DC o nowe produkty serii LM 1483. Dzięki sile 6,2 N przy pracy ciągłej oraz sile maksymalnej na poziomie do 18,4 N serwosilniki stanowią właściwe rozwiązanie do bardzo wielu zastosowań wykorzystujących ruch liniowy. Nowe produkty zapewniają użytkownikom pełny zakres mocy przy sile ciągłej od 1,02 N do 9,2 N oraz sile maksymalnej od 2,74 N do 27,6 N.

Podobnie jak w przypadku innych modeli z tej rodziny produktów, serwosilniki LM 1483 charakteryzuje wysoka dynamika ruchu (przyspieszenie do 220 m/s²) połączona z dużą precyzją i powtarzalnością (odpowiednio do 120 μm i 40 μm).

Produkty serii LM 1483 mają wymiary 14×20×83 mm oraz pręt o średnicy 6 mm. Są dostępne dla różnych długości skoku: od 20 do 80 mm. Ponadto pręt ze stali nierdzewnej ma spawane końcówki gwarantujące wytrzymały i solidny punkt styku.

Dzięki trzem wbudowanym liniowym czujnikom hallotronowym wersja -11 bezproblemowo współpracuje ze sterownikami ruchu, takimi jak nowy FAULHABER MC 5004 i MC 5005, a także FAULHABER MCLM 300x. Dostępna jest również wersja -12, która sprawdzi się idealnie w przypadku sterowania sygnałem sin/cos.

Korzyści

  • Duża dynamika
  • Doskonały stosunek siły do objętości
  • Brak występowania siły szczątkowej
  • Niemagnetyczna metalowa obudowa
  • Kompaktowa i solidna konstrukcja
  • Brak konieczności smarowania
  • Prosta instalacja i konfiguracja

PRECYZYJNE ROZWIĄZANIA NAPĘDOWE

Fot. 2. W zależności od zastosowania liniowe silniki DC serii LM stanowią alternatywę dla napędów ze śrubą pociągową. Przykłady konfiguracji napędów liniowych ze śrubą:
- Układ złożony z kontrolera ruchu, silnika BLDC, przekładni planetarnej oraz śruby z nakrętką kulkową
- Układ złożony z silnika DC z enkoderem, przekładni planetarnej oraz śruby z nakrętką

FAULHABER specjalizuje się w konstrukcji, produkcji i wdrażaniu wysoce precyzyjnych, zminiaturyzowanych systemów napędowych, serwokomponentów i elektroniki sterującej o mocy wyjściowej do 200 W. W ofercie firmy znajdują się silniki bezszczotkowe, wersje miniaturowe DC, silniki krokowe, enkodery, przekładnie oraz elektronika sterująca.

Ponadto FAULHABER oferuje również kompleksowe rozwiązania między innymi dla technologii medycznej, automatów do montażu powierzchniowego, optyki precyzyjnej, telekomunikacji, przemysłu lotniczego i kosmicznego.

FAULHABER Polska