eXtended Transport System ze stali szlachetnej - rozwiązanie transportowe dla branży spożywczej i farmaceutycznej

| Prezentacje firmowe

eXtended Transport System w wersji XTS Hygienic wykonanej ze stali nierdzewnej oferuje zupełnie nowe możliwości zastosowań modułowych systemów transportowych firmy Beckhoff, rozszerzając ich zakres także o przemysł spożywczy i farmaceutyczny oraz produkcję i butelkowanie substancji płynnych. Dzięki stopniowi ochrony IP69K, wysokiej wytrzymałości na oddziaływanie substancji chemicznych oraz rezygnacji z trudno dostępnych naroży, krawędzi lub podcięć nowa wersja XTS wyróżnia się wysokim potencjałem innowacyjności. Połączono w niej bowiem wysoką elastyczność standardowego modelu z możliwością łatwego czyszczenia, otwierając tym samym drogę do optymalizacji procesów i wydłużenia dostępności maszyn nawet w przypadku wysokich wymagań higienicznych.

eXtended Transport System ze stali szlachetnej - rozwiązanie transportowe dla branży spożywczej i farmaceutycznej

System XTS pozwala na zastąpienie prostej mechaniki funkcjami dostępnymi w ramach oprogramowania, a tym samym oferuje dużą swobodę projektowania przy tworzeniu całkowicie nowych koncepcji maszyn. Teraz - dzięki wprowadzeniu nowej wersji o podwyższonej higieniczności - z jego zalet mogą korzystać także przedsiębiorstwa specjalizujące się w aplikacjach realizowanych w trudnych warunkach otoczenia, takich jak przenoszenie wyrobów w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym czy produkcja farb i lakierów.

OBOPÓLNE KORZYŚCI DLA PRODUCENTÓW I UŻYTKOWNIKÓW MASZYN

Znaczna redukcja nakładów na mechanikę przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie gabarytów i wagi budowanych maszyn, a także ograniczenie nakładów na ich okablowanie. Tworzone z wykorzystaniem XTS urządzenia i linie produkcyjne są także dużo bardziej elastyczne niż konwencjonalne rozwiązania, a dodatkowo pozwalają na szybszą realizację procesów oraz redukcję nakładów na serwis i konserwację.

W efekcie producenci maszyn mogą oferować mniejsze, wydajniejsze i efektywniejsze urządzenia, a ich klienci zyskują dodatkową przestrzeń w hali, wyższą wydajność produkcyjną i możliwość szybszej zmiany profilu produkcji.

Zalety te stają się szczególnie istotne w pomieszczeniach o wysokich wymogach względem higieniczności, w których kluczowe znaczenie ma łatwość utrzymania czystości. Dużo łatwiejszy w czyszczeniu - w porównaniu z bardziej złożonymi konstrukcjami mechanicznymi - XTS Hygienic umożliwia przyspieszenie zarówno rutynowych prac związanych z utrzymaniem standardów higienicznych, jak i zmiany profilu produkcji.

Co więcej, nowy model otwiera drogę do wdrożenia zautomatyzowanych rozwiązań transportowych tam, gdzie ze względu na wysokie wymagania względem higieniczności nie mogły być one dotąd w ogóle stosowane, a tym samym oferuje możliwość automatyzacji typowo manualnych dotąd procesów.

STWORZONY W ŚCISŁEJ WSPÓŁPRACY Z EHEDG

XTS Hygienic został zaprojektowany w ścisłej współpracy z Europejską Grupą Projektowania i Inżynierii Higienicznej (European Hygienic Engineering & Design Group, EHEDG). Dzięki temu spełnia on wymogi uprawniające do otrzymania certyfikatu EL klasy I AUX. Jedną z najważniejszych cech nowej wersji ze stali szlachetnej jest wysoki stopień ochrony IP69K, który skutecznie zabezpiecza system przed przenikaniem do wnętrza kurzu i wody.

Nie mniejsze znaczenie ma również jej wysoka odporność na oddziaływanie substancji chemicznych, dzięki której powierzchnia XTS może być czyszczona surfaktantami, środkami kwasowymi i alkalicznymi, różnymi rodzajami alkoholi i substancji dezynfekcyjnych, a także nadtlenkiem wodoru.

Mechaniczne komponenty systemu XTS zostały wykonane ze stali nierdzewnej V4A, zaś uszczelki i pokrycia - z wysoko odpornych tworzyw sztucznych. Wszystkie połączenia między elementami zostały zabezpieczone wysokiej jakości uszczelkami o stałej, wysokiej elastyczności, które chronią przed przenikaniem do wnętrza brudu i wilgoci.

Po zmontowaniu komponenty XTS oraz sama maszyna tworzą równą, gładką powierzchnię o wysokiej dostępności wszystkich obszarów, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Wspomniane cechy odnoszą się także do karetek: poszczególne rolki są na tyle oddalone od podstawy karetki, że przestrzeń pomiędzy nimi można bez problemu wyczyścić np. ręcznie. Zarówno rolki, jak i karetki są także izolowane od osi, tak że nie ma niebezpieczeństwa przeniknięcia do nich brudu lub smaru łożyskowego.

Beckhoff