Pomiar zbliżeniowy i optyczny o szerokich możliwościach

| Prezentacje firmowe Pomiary

Czujniki zbliżeniowe i optyczne to nieodłączny element maszyn i systemów automatyki. Umożliwiają one bowiem bezkontaktową kontrolę pracy maszyny, wykrywanie obecności obiektów, określanie cech elementów, a także realizację wielu innych zadań. Aby poprawić wydajność i niezawodność pracy swojej maszyny warto postawić na sprawdzone urządzenia od niemieckiej firmy Micro-Epsilon, która oferuje czujniki dopasowane do zróżnicowanych wymagań.

Pomiar zbliżeniowy i optyczny o szerokich możliwościach

POMIAR WIROPRĄDOWY

Tam, gdzie wymagany jest precyzyjny i stabilny pomiar, a czujnik narażony jest na mocno zanieczyszczone otoczenie, warto rozważyć zastosowanie czujników wiroprądowych, przeznaczonych do pomiarów względem elementów metalowych. Obiekty mierzone metodą wiroprądową mogą mieć ferromagnetyczne oraz nieferromagnetyczne właściwości.

Zasada pomiaru opiera się na indukowaniu prądów wirowych w elementach przewodzących prąd. W rezultacie powstaje zmienne pole elektromagnetyczne (pole początkowe). Wspomniane wcześniej prądy wirowe wytwarzają przeciwne pole magnetyczne (pole wtórne), które przeciwdziała zmianom pierwotnego pola magnetycznego zgodnie z prawem Lenza.

Zanik pola początkowego zależy od odległości pomiędzy uzwojeniem czujnika a obiektem pomiarowym. Innymi słowy, wytworzony sygnał elektryczny jest proporcjonalny do odległości między mierzonym obiektem a głowicą czujnika. Wysokoczęstotliwościowe pole elektromagnetyczne emitowane przez uzwojenie czujnika z łatwością przenika przez niemetalowe materiały, pozwalając na precyzyjny pomiar nawet przy wysokim poziomie zabrudzenia przez pyły, smar, kurz czy wysokie ciśnienie.

Czujniki z łatwością mogą mierzyć metalowe detale pokryte np. tworzywem sztucznym jak izolowane przewody, sprawdzą się też w najbardziej wymagających aplikacjach, jakimi są szybkie procesy przemysłowe.

W kontekście czujników zbliżeniowych warto zwrócić uwagę na model eddyNCDT 3001, który w kompaktowej obudowie (równiej wymiarom czujników indukcyjnych i zbliżeniowych) mieści również zintegrowaną elektronikę. Konstrukcja kompensująca temperaturę zapewnia wysoką stabilność, nawet w otoczeniu o zmiennej temperaturze. eddyNCDT 3001 ma zakres pomiarowy do 8 mm i pozwala uzyskać rozdzielczość pomiarową do 4 μm i liniowość na poziomie ± 0,7% F. S.O.

POMIAR MAGNETO-INDUKCYJNY

Firma Micro-Epsilon opracowała innowacyjną technologię pomiarową łączącą zalety czujników magnetycznych oraz indukcyjnych. W ten sposób powstały czujniki magneto-indukcyjne, które coraz częściej zastępują czujniki zbliżeniowe w popularnych zastosowaniach w automatyce, przemyśle opakowaniowym czy w budowie maszyn.

Prócz detekcji czujniki mainSENSOR mierzą odległość, pozycję lub przemieszczenie określonego obiektu magnetycznego. Zakres pomiarowy od frontu czujnika wynosi standardowo 45 mm, ale można go regulować w zakresie od 20 do 55 mm poprzez zmianę magnesu. Czujniki charakteryzuje wysoka stabilność temperaturowa gwarantująca pewny pomiar. Sygnał wyjściowy jest liniowy (2...10 V lub 4...20 mA) i jest niezależny od zakresu pomiarowego.

W związku z wykorzystywanym efektem fizycznym na pomiary nie mają wpływu materiały nieferromagnetyczne pojawiające się między czujnikiem a obiektem pomiarowym, takie jak aluminium, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne czy ceramika. Jest to bardzo przydatne podczas pomiarów w układzie zamkniętym, gdzie oddzielnie można zamontować czujnik, a w innym miejscu (poza obudową) magnes, co pozwala na bezpieczne stosowanie czujników w mocno zabrudzonym środowisku.

POMIAR OPTYCZNY

Jeśli warunki zewnętrzne nie są aż tak trudne, a wymagany jest większy zakres pomiarowy i kompaktowe wymiary urządzenia, dobrym rozwiązaniem są czujniki optyczne. Wśród nich warto zwrócić uwagę na nową generację czujników optycznych optoNCDT 1320 oraz 1420, w których cała elektronika służąca do przetwarzania sygnału umieszczona jest w kompaktowej obudowie czujnika.

Sensory te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagany jest prosty montaż oraz bardzo precyzyjne pomiary. Unikalna zasada kontroli tych modeli opiera się na wykorzystaniu przycisków funkcyjnych oraz innowacyjnego interfejsu webowego (w oknie przeglądarki internetowej), którego nastawy wstępne umożliwiają natychmiastową adaptację czujnika do różnych obiektów pomiarowych.

Algorytm ewaluacyjny można szybko zmienić za pomocą suwaka jakości, który dostosuje dynamikę do danego zadania pomiarowego. Dzięki masie zaledwie 60 g czujniki są odpowiednie do dynamicznych zastosowań w osiach maszyn czy pracy na ramieniu robota - czyli do realizacji kontroli w trakcie procesu produkcyjnego. Dostępne zakresy pomiarowe to 10, 25, 50, 100, 200 oraz 500 mm. Wysokowydajne soczewki generują bardzo małą plamkę światła, która zapewnia stabilne pomiary nawet najmniejszych detali.

Seria optoNCDT 1320 jest przeznaczona do wykonywania podstawowych zadań pomiarowych. Częstotliwość może być dostosowywana do 2 kHz. Seria ta wyposażona jest w funkcję automatycznej kompensacji celu (ATC), która zapewnia stabilny sygnał odległości, niezależnie od barwy mierzonego detalu.

Seria 1420 to unikalna kombinacja prędkości, rozmiaru, wydajności oraz różnorodności zastosowań do pomiarów przemieszczenia, odległości i pozycji. Czujniki gwarantują stabilny pomiar nawet przy częstotliwości do 4 kHz. Ze względu na uniwersalne ustawienia oraz możliwości ewaluacji, optoNCDT 1420 spełnia wymagania aplikacji OEM.

Informacja o odległości jest zapewniana przez wyjścia analogowe (prądowe lub napięciowe) oraz interfejs cyfrowy RS422. Wielofunkcyjny przycisk pozwala na szybkie uruchomienie czujnika w prostych zadaniach pomiarowych.

Niezależnie od tego, czy pomiar wykonywany jest na potrzeby kontroli jakości, procesów produkcyjnych lub automatyki, różnorodne typy czujników zawsze zapewniają pomiar najwyższej jakości. Więcej informacji dotyczących systemów pomiarowych oraz ich zastosowań można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.