Rozmowa z Grzegorzem Jazowskim, prezesem zarządu item Polska

| Prezentacje firmowe Artykuły

Odbiorcy przemysłowi coraz częściej poszukują funkcjonalnych i ergonomicznych stanowisk roboczych

Rozmowa z Grzegorzem Jazowskim, prezesem zarządu item Polska
  • Stanowiska robocze to nie tylko meble, takie jak stoły czy fotele, ale też rozwiązania systemowe obejmujące osprzęt i różnorodne wyposażenie dodatkowe. Gdzie wykorzystywane są u nas tego typu rozwiązania?

Zastosowanie mebli przemysłowych, stanowisk roboczych jest bardzo wszechstronne - używa się ich praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Obserwujemy zapotrzebowanie na nie również na uczelniach, w instytutach naukowych oraz biurach badawczo-rozwojowych. Ich modułowość, mobilność, możliwość dalszej rozbudowy i przebudowy otwiera nieograniczone możliwości wedle zasady "Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia".

Współcześnie organizacje przeznaczają coraz więcej zasobów czasowych i finansowych na przygotowanie właściwego stanowiska do pracy. Oprócz szeroko zakrojonych programów szkoleniowych i kosztownego wyposażenia w postaci trwałych stanowisk, potrzebne jest wprowadzenie wysoko wyspecjalizowanych i zindywidualizowanych rozwiązań w zakresie ich funkcjonalności.

  • Jak wygląda dzisiaj oferta mebli przemysłowych, systemów modułowych i powiązanych narzędzi? Czego poszukują lokalni klienci?

Na rynku jest wiele firm wytwarzających i dostarczających meble przemysłowe, a więc możemy założyć, że oferta jest dość szeroka i klienci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem rozwiązań dla potrzeb swojej firmy. Po szczegółowym rozpoznaniu przekonamy się jednak szybko, że oferta rynkowa nie jest tak bogata, jak można przypuszczać po pierwszym kontakcie z kolorowymi katalogami i stronami internetowymi.

Bazując na naszych kontaktach z klientami na targach lub podczas spotkań handlowych czy szkoleń, mogę wysunąć opinię, że odbiorcy oczekują innowacji w zakresie funkcjonalności oraz niezawodności i bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale także kompleksowości, od przygotowania projektu do ostatecznego montażu.

Uważam, że optymalizacja funkcjonalności stanowiska nie jest możliwa bez dobrze dobranych akcesoriów, które poprawiają jego użyteczność. Gdy stanowisko robocze jest dobrze zaplanowane i wyposażone, praca staje się łatwiejsza, płynna i bardziej efektywna.

Jednocześnie ulega poprawie ergonomia, a narzędzia są utrzymywane w odpowiednich miejscach. Stąd też oferujemy pełne wsparcie działu projektowego i montażowego, ale również udostępniamy innowacyjne narzędzia inżynieryjne w formie konfiguratorów do samodzielnego projektowania.

  • Jakie cechy stanowisk pracy są kluczowe z punktu widzenia zastosowań przemysłowych?

Oferowany przez nas system stanowisk pracy został kilkakrotnie nagrodzony za wzorcowy design i konsekwentnie wdrażaną ergonomię. Od praktycznego systemu haków i uchwytów na narzędzia po przemyślane systemy oświetleniowe do stanowisk pracy - harmonia kształtu i przeznaczenie znajduje najwyższe uznanie.

Prawdziwym sprawdzianem nie są dla nas jednak międzynarodowe konkursy z zakresu wzornictwa, lecz szara codzienność hal produkcyjnych. W środowisku przemysłowym liczą się takie cechy jak: pewność i zrównoważony rozwój, kompatybilność i wszechstronność, funkcjonalność oraz wydajność, a także ergonomia.

Ważne miejsce, jakie wzornictwo zajmuje przy tworzeniu i organizacji stanowisk pracy, wynika z ciągłej percepcji i nieprzerwanego użytkowania oferowanych przez nas produktów. Uważamy, że otoczenie produkcyjne charakteryzujące się wyrazistą strukturą podkreśla znaczenie pracownika i ułatwia orientację.

W ten sposób można zadbać o wzrost motywacji, zmniejszenie stresu i wyeliminowanie błędów. W końcu linie technologiczne cechujące się pierwszorzędnym wzornictwem świadczą o jakości przedsiębiorstwa!

  • Co z kwestiami wspomnianej ergonomii, która de facto przekłada się na zdrowie pracowników?

Rozpatrując zagadnienia wydajności pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych, czynnik ergonomii często się pomija. Jednak to właśnie ergonomia pozwala na uzyskanie na stanowisku pracy zasadniczych korzyści: zapobiega obciążającym ruchom, wspomaga wydajność i motywację, a dodatkowo sprzyja spadkowi liczby zachorowań.

Jest to wyraźnie korzystna sytuacja dla wszystkich zainteresowanych. Często zdarza się, że ergonomię utożsamia się z ponoszeniem zbędnych kosztów na stworzenie oazy dobrego samopoczucia. Jednak w ujęciu całościowym integralną częścią pojęcia ergonomii jest wzrost produktywności i wydajności. Pracownicy, którzy nie są niepotrzebnie obciążani, są bardziej zmotywowani do pracy i wydajni.

Ergonomia zapewnia utrzymanie sił roboczych na długie lata, a także pozwala skutecznie wyjść naprzeciw szeroko omawianym w ostatnim czasie niekorzystnym zmianom demograficznym. Korzyści z ergonomii czerpią zarówno pracownicy, zyskując poprawę zdrowia, jak i przedsiębiorstwo, zyskując lepszą wydajność. Jest to sytuacja obopólnej korzyści.

Chciałbym dodać, że dzięki wykorzystaniu elektrycznej regulacji, system stanowisk pracy item jako pierwszy spełnił surowe wymogi kontrolne z zakresu medycyny związku Akcja Zdrowe Plecy (Aktion Gesunder Rücken, AGR). Znak jakości AGR przyznawany jest produktom, których przyjazna dla pleców budowa sprawdzana jest przez niezależną komisję ekspertów z różnych specjalistycznych dziedzin medycyny. Magazyn "Ökotest" nadał znakowi jakości AGR ocenę "bardzo dobrą".

  • Jakie są, podsumowując, cechy nowoczesnych mebli przemysłowych i stanowisk roboczych? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Nowoczesny stół roboczy to znacznie więcej niż blat z nogami - to tutaj mieści się centrum stanowiska pracy. Wybierając stół, tworzymy bazę dla wszystkich procesów na dzisiaj i na przyszłość. Stoły robocze item mają trzy ważne cechy: możliwość rozbudowy, długą żywotność oraz regulację wysokości.

Ich oferowany asortyment pozwoli znaleźć model dopasowany do każdego zadania. Jednocześnie modułowa budowa oraz możliwość uzupełnienia o nadstawki i korony gwarantuje, że każdy stół można odpowiednio wyposażyć, również w późniejszym terminie.

Regulacja wysokości to również ważna właściwość, ponieważ uwzględnia fizyczne różnice poszczególnych użytkowników wynikające z różnego wieku, wzrostu, płci oraz indywidualnej sprawności. Prosta regulacja wysokości pozwala ponadto na częstą zmianę pozycji roboczej. Zmiana z pozycji siedzącej na stojącą i odwrotnie zapobiega nieprawidłowej postawie i rozluźnia mięśnie.

Dzięki elektrycznej regulacji cały proces dostosowania wysokości trwa zaledwie kilka sekund. Ponadto czas przeorganizowania stanowiska pracy po zakończonej zmianie roboczej jest krótszy, nawet jeśli pracownicy znacznie różnią się od siebie wzrostem.

W przypadku blatów do wyboru są różne materiały, które spełnią wszelkie wymagania. Wszystkie blaty składają się z drewnianego rdzenia zapewniającego przyjemną temperaturę powierzchni. Jeśli konieczna jest obróbka wrażliwych elementów, można wybrać blaty w wersji ESD.

Internetowy konfigurator do stanowisk pracy item pozwala w wygodny sposób zaprojektować stół dopasowany do indywidualnych wymagań. Klienci zwracają uwagę na to, aby proponowane rozwiązania były ergonomiczne, bezpieczne, a przy tym funkcjonalne i nowoczesne, natomiast my dokładamy wszelkich starań, aby sprostać tym wymaganiom.

  • Dziękuję za rozmowę.

Zbigniew Piątek