Bezprzewodowy system monitoringu instalacji w standardzie IoT

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Seria modułów radiowych ATIM Cloud Wireless (ACW) firmy ATIM stanowi kompletne rozwiązanie umożliwiające włączenie urządzeń w świat Przemysłowego Internetu Rzeczy. Modemy monitorują dane w czasie rzeczywistym i zapewniają prostą instalację i obsługę. Charakteryzuje je bardzo niski pobór mocy (większość modeli jest zasilana bateryjnie), duży zasięg sygnału radiowego i atrakcyjna cena pozwalająca szybko uzyskać zwrot z inwestycji.

Bezprzewodowy system monitoringu instalacji w standardzie IoT

Komunikacja odbywa się w sieciach: radiowej (w nielicencjonowanym paśmie 868 MHz), Sigfox lub LoRaWAN.

 
Rys. 1. Poglądowy schemat topologii sieci w standardzie IoT z użyciem radiomodemów ACW

Przykładowe zastosowania, w których radiomodemy serii ACW znakomicie realizują zadania to inteligentne aplikacje systemów Smart City / Smart Metering / Smart Building, monitoring parametrów gleby, terenów rolnych czy rozległych obszarów geograficznych.

Radiomodemy ACW zapewniają łatwą i ekonomiczną budowę bezprzewodowej sieci komunikacyjnej i jej elastyczną adaptację do indywidualnych potrzeb. Urządzenia wyposażone w wewnętrzne anteny, wejścia i wyjścia (analogowe i cyfrowe) czy wbudowane czujniki umożliwiają włączenie różnego rodzaju urządzeń i obiektów w świat Przemysłowego Internetu Rzeczy (IoT). W zależności od indywidualnych uwarunkowań komunikacja może odbywać się w sieciach: Modbus master/slave (868 MHz), Sigfox oraz LoRaWAN.

Transmisja może być realizowana cyklicznie lub zdarzeniowo. Po przekroczeniu określonego progu wartości (progi są konfigurowane indywidualnie przez użytkownika) moduł może wysłać za pośrednictwem chmury alert w postaci e-maila lub wiadomości SMS. W jednej aplikacji możliwe jest monitorowanie tysięcy pomiarów z wielu oddalonych czujników - sieć można łatwo rozbudować w dowolnym momencie, dodając lub przenosząc modemy.

W wersjach standardowych obudowy urządzeń są zabezpieczone zgodnie ze stopniem ochrony IP65 i pracują w temperaturze od -20 do +55°C. Wersje specjalne (np. ACW-WL do detekcji wycieków) są przygotowane do działania w rozszerzonym zakresie temperaturowym (-25 do +70°C) i mają wodoodporną obudowę zabezpieczoną zgodnie ze stopniem ochrony IP68. Do pracy w strefach zagrożonych wybuchem przeznaczone są modele z certyfikatem ATEX (np. model ACW-MR2Ex z certyfikatem ATEX dla strefy 2, 22).

W nielicencjonowanym paśmie 868 MHz i trybie Modbus modemy serii ACW mogą wymieniać dane z radiomodemami ARM-SE (i innymi serii ARM firmy ATIM), tworząc sieci monitoringu i sterowania instalacjami o dowolnej topologii.

KONFIGURACJA MODEMÓW Z POZIOMU PC

Konfigurator ACW to bezpłatna aplikacja umożliwiająca konfigurację modułów ATIM Cloud Wireless z poziomu komputerów PC. Aplikacja dostępna jest dla systemów operacyjnych Windows 32/64 oraz 7/8/10. Można ją pobrać z serwisu www.sabur.com.pl.

PLATFORMA ATIM CLOUD WIRELESS

Radiomodemy serii ACW pracujące w sieciach Sigfox i LoRaWAN mogą być zarządzane z poziomu bezpiecznej platformy internetowej ATIM Cloud Wireless. Przyjazna wizualizacja platformy umożliwia szybkie sprawdzenie stanu pracy modułów ACW, ich lokalizacji, a także prostą analizę danych na wykresach i uaktywnienie alertów przesyłanych za pomocą e-maili lub SMS-ów. W skład rodziny ATIM Cloud Wireless wchodzą następujące urządzenia:

 • A-GATE LoRaWAN - zapewnia komunikację z urządzeniami działającymi w standardzie komunikacji bezprzewodowej LoRa (w ofercie ATIM moduły serii ACW/LW8-XXX). Udostępnia dane z czujników poprzez przygotowaną stronę webową lub przekazuje dane do zewnętrznych serwerów sieciowych (lub aplikacji użytkownika) dostępnych lokalnie lub w sieci (platforma ACW, TTN, Loriot, Actility itp.).
 • ACW-TH - modem radiowy z cyfrowym czujnikiem temperatury i wilgotności przeznaczony do monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach (np. w biurowcach, obiektach użyteczności publicznej i budynkach przemysłowych). Znakomicie realizuje zadania w obiektach o wysokiej efektywności energetycznej typu Smart Buildings.
 • ACW-TMD1 - radiomodem z zewnętrznym cyfrowym czujnikiem temperatury, przeznaczony do kontroli temperatury w odległych miejscach. Radiomodem informuje o stanach alarmowych i przekroczeniach ustalonych progów. Moduł w wersji ACW-TM2D jest wyposażony w dwie sondy z czujnikami temperatury, które pozwalają na indywidualny pomiar w dwóch różnych miejscach.
 • ACW-TM1 - modem z wejściem analogowym dla czujnika PT100.
 • ACW-MR2 - radiomodem z wbudowanymi dwoma wejściami cyfrowymi przeznaczony do monitorowania stanów urządzeń. Doskonale sprawdza się także w transmisji impulsów z liczników (np. energii, ciepła lub wody). Jest dostępny również w wykonaniu EX, dla stref zagrożonych wybuchem i np. zbierania danych z liczników gazu (model ACW-MR2Ex, certyfikat ATEX dla strefy 2, 22).
 • ACW-DIO - moduł radiowy 433/868 MHz, wbudowane cyfrowe wejście i wyjście.
 • ACW-DA - moduł radiowy z wejściem cyfrowym i analogowym.
 • ACW-WL - moduł radiowy z detektorem wycieków, przeznaczony do wykrywania wycieków w odległych lokalizacjach (np. w sieciach ciepłowniczych lub wodociągowych). Jest przystosowany do pracy pod ziemią i w rozszerzonym zakresie temperatury (-25 do +70°C). Ma wodoodporną obudowę zabezpieczoną zgodnie ze stopniem ochrony IP68.
 • ACW-GW - modem radiowy z bramą do sieci Sigfox.
 • ACW-DI - moduł radiowy 433/868 MHz z wbudowanym wejściem cyfrowym.
 • ACW-RS - moduł radiowy z portem szeregowym RS.
 • ACW-DIN-RS, ACW-DIN-DA, ACW-DIN-DIO - radiomodemy do montażu na szynie DIN, z zewnętrzną anteną.

ATIM CLOUD WIRELESS - DLACZEGO WARTO?

 • bezprzewodowy monitoring instalacji w trudno dostępnych obszarach lub miejscach, gdzie nie można podłączyć okablowania,
 • optymalizacja kosztów wdrażania i utrzymania systemu: bardzo niskie zużycie energii, nielicencjonowane częstotliwości (bez kart SIM i kosztów wykupu częstotliwości radiowej), bez konieczności kładzenia kabli - łatwy montaż i włączanie/przenoszenie nowych urządzeń w sieci,
 • możliwość budowania sieci bezprzewodowej krok po kroku, w tempie dostosowanym do indywidualnych wymagań,
 • monitoring wszystkich czujników i urządzeń w jednej aplikacji - może być nawet 20 tys. pod jedną stacją bazową,
 • oszczędność czasu na analizę danych - wszystkie urządzenia dostępne z jednego miejsca (platforma ACW).

SABUR Sp. z o.o.